Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku właściciele domów otrzymają nowy obowiązek: będą musieli zgłosić urzędnikom, czym ogrzewają budynek. W I kwartale 2021 r. ruszą bowiem prace nad Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków, w której w celu walki ze smogiem będą zbierane informacje m.in. o źródłach ciepła. Osoby, które nie złożą odpowiedniej deklaracji, zapłacą grzywnę.
Ogrzewanie domu do zgłoszenia. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków coraz bliżej
Informacje o pracach nad CEEB przytoczył serwis Bankier.pl. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie bazą danych, w której znajdą się informacje o źródłach ciepła w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. Na późniejszych etapach rozwoju bazy trafią do niej także m.in. dane z przeglądów kominiarskich oraz informacje o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Dzięki tej wiedzy gminom ma być łatwiej planować politykę antysmogową, m.in. walkę z „kopciuchami".
Sprawdź: Smog nas dusi, bo rząd uchwalił dziurawe prawo
Jak podała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, najszybciej ruszą elektroniczne deklaracje. Będziemy w nich określać, jakie posiadamy źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW.
– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiada Cabańska cytowana przez serwis Bankier.pl.
Jak zapowiedziano, dokument ma być jak najprostszy, a ilość podawanych danych – jak najmniejsza. Zgłoszeniu będą podlegały wszystkie typy źródeł ciepła, od kotłów na paliwo stałe po pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Nie zgłosisz pieca, zapłacisz grzywnę. Kiedy ruszą deklaracje CEEB?
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy na właścicieli domów spadnie nowy obowiązek. Według planu w 2021 r. minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat uruchamiający deklaracje. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu składanie deklaracji stanie się możliwe. Od tej chwili właściciele i zarządcy nieruchomości będą mieli 12 miesięcy na dopełnienie obowiązku. Kto tego nie zrobi, zapłaci grzywnę.
Mniej czasu na złożenie deklaracji będą miały osoby, które wybudują dom. W tym przypadku źródło ciepła trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Tu również za niezłożenie deklaracji w terminie przewidziana jest grzywna.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma powstać w latach 2021–2023, m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Projekt ma być uruchamiany etapami – najpierw ruszą deklaracje o źródłach ciepła, zaś ok. II–III kwartału 2022 r. zacznie się zbieranie danych m.in. o uzyskanych przez właścicieli domów dopłatach do termomodernizacji. Szacuje się, że do CEEB rocznie będą trafiać dane na temat ok. pół miliona budynków, a docelowo w ewidencji ujętych zostanie ok. 5–6 mln budynków.
Zobacz: Pompy ciepła montujemy głównie w starszych domach. Można dostać na to dopłatę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE