Liście kwiatów doniczkowych żółkną, schną lub zasychają im końcówki? Powodem nie musi być tylko brak wody! 11 przyczyn problemów z roślinami

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Liście roślin często schną, gdy brakuje im wody. Ale wcale nie jest to jedyna przyczyna, szczególnie latem!
Liście roślin często schną, gdy brakuje im wody. Ale wcale nie jest to jedyna przyczyna, szczególnie latem! Ольга Симонова/GettyImages
Czasem liście kwiatów zasychają, żółkną lub usychają im końcówki. Oczywistą przyczyną jest niedostatek wody, ale wcale nie jest to jedyny powód. Winny może być również nadmiar wody. Jednak przyczyn, dlaczego liście roślin doniczkowych schną, jest więcej. Radzimy, jakich błędów uniknąć, by kwiaty cieszyły pięknymi liśćmi i były zdrowe.

Kiedy liście roślin doniczkowych schną, żółkną lub mają suche końcówki, nie jest to tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim reakcja rośliny na niekorzystne czynniki lub błędy w uprawie. Oczywiście pojedyncze liści starzeją się i zasychają naturalnie, ale jeśli tak wygląda więcej liści, to zły znak, który może być nawet początkiem końca naszej rośliny. Dlatego warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Niestety powodów jest sporo – radzimy, na co zwrócić uwagę, by kwiaty doniczkowe rosły zdrowo i nie schły.

Spis treści

Liście roślin schną? Uwaga na podlewanie!

Kiedy liście kwiatów doniczkowych zaczynają żółknąć i schnąć, najczęściej powodem są błędy w podlewaniu. Zwykle rośliny reagują tak na zbyt małą ilość wody. Dlatego ważne jest regularne podlewanie, ale też – dostosowanie częstotliwości podlewania oraz ilości wody do potrzeb danego gatunku. Kiedy zaczynamy uprawiać jakąś roślinę, sprawdźmy, jakie ma wymagania i zapotrzebowanie na wodę, bo wymagania roślin w tym względzie bardzo się różnią.

Częstym błędem jest podlewanie roślin zbyt małą ilością wody. Jeśli zwilżymy tylko podłoże, woda nie dotrze do korzeni i roślina nie skorzysta z niej.

Dostosuj podlewanie do temperatury!

Pamiętajmy też, że ilość wody zależy też od warunków. Latem rośliny potrzebują jej więcej. Nie dość, że w wysokich temperaturach ziemia szybciej wysycha, to też jest to czas najbujniejszego wzrostu roślin, kiedy potrzebują one bardziej intensywnego nawadniania. To szczególnie ważne w przypadku roślin balkonowych, narażonych na bezpośrednie słońce, ale również domowych, bo w upalne dni również w domach jest cieplej. Większość roślin lubi wilgotną, ale nie mokrą ziemię.

Latem zwróć uwagę na słońce!

Latem liście roślin mogą żółknąć i schnąć z powodu zbyt mocnego nasłonecznienia. Niewiele roślin domowych znosi bezpośrednie słońce, a również nie wszystkie balkonowe sobie z nim radzą. W przypadku roślin na balkon, które przeważnie są sezonowe, wystarczy wybrać odpowiednie gatunki.

Jest wiele kwiatów, które dobrze znoszą nasłonecznienie. Zobacz, co posadzić na balkonie, na którym słońce naprawdę grzeje. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które ...

Natomiast w przypadku roślin domowych weźmy pod uwagę fakt, że to, jak mocno słońce grzeje w danym miejscu, zależy od pory roku. To niby oczywistość, ale zdarza się, że stawiamy roślinę na parapecie, np. jesienią lub wiosną i zapominamy o tym, że latem będzie jej tam za gorąco, a palące promienie słońca poparzą liście, które zaczną żółknąć i schnąć. Zdecydowana większość roślin doniczkowych woli rozproszone słońce (na przykład przez firankę). Latem unikajmy trzymania roślin na parapetach południowych okien, bo poza kaktusami, niewiele z nich to zniesie.

Liście roślin mogą schnąć, bo mają za dużo wody!

Paradoksalnie inną przyczyną tego, że liście roślin schną, może być też nadmiar wody. A szczególnie to, że woda nie spływa z doniczki, tylko przez cały czas zalega w niej. W takich warunkach korzenie zaczynają gnić, a liście żółknąć i schnąć.
Dlatego, poza odpowiednim podlewaniem, zwróćmy uwagę na to, by w doniczce był odpływ. W przypadku, kiedy roślina rośnie w osłonce, a nie doniczce, absolutnie konieczna jest gruba warstwa drenażu, która sprawi, że korzenie roślin nie będą ciągle tkwić w mokrym podłożu.

Dlaczego zasychają końcówki liści?

W uprawie roślin domowych częstym problemem jest też zasychanie końcówek liści. To zjawisko, częste np. w przypadku skrzydłokwiatów czy zielistek , jest właśnie spowodowane zbyt mokrym podłożem. Aby temu zapobiec, zadbajmy o wspomniany drenaż, a także przepuszczalną ziemię.

Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Ale czasem pojawiają się problemy. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Skrzydłokwiat marnieje, nie kwitnie, żółknie albo zasycha? S...

Kiedy schną liście roślin doniczkowych, sprawdź ziemię

Z problemem podlewania wiąże się też stan ziemi w doniczce i jej ilość. Pamiętajmy, że u roślin rozrastają się nie tylko liście, ale też korzenie. Z czasem mogą wypełnić całą doniczkę. W takiej sytuacji podłoże niemal nie magazynuje wody, a roślinie brakuje substancji odżywczych, które czerpie z podłoża. Jeśli długo nie przesadzaliśmy naszych kwiatów, a ich liście zaczynają schnąc i żółknąć, zastanówmy się nad przesadzeniem roślin do doniczki o rozmiar większej i wymianie podłoża.

Jaką wodą podlewać rośliny, by ich liście nie schły?

Podlewając rośliny, trzeba też zwrócić uwagę na wodę. Większość domowych roślin doniczkowych woli lekko kwaśne podłoże i nie lubi wapnia. A woda w kranach, szczególnie tzw. twarda, zawiera ten pierwiastek. Dlatego rośliny warto podlewać wodą przegotowaną. Jeśli liście naszych roślin schną, a dodatkowo na podłożu pojawił się biały lub żółtawy, twardy osad, oznacza to właśnie problemy z wapniem.

Ważna jest także temperatura wody. Jeśli podlejemy kwiaty zimną, szczególnie po ciepłym dniu, zafundujemy im szok termiczny, a na to również mogą zareagować zasychaniem liści. Woda do podlewania kwiatów powinna mieć temperaturę pokojową.

Nie chcesz, żeby kwiaty schły? Zadbaj o wilgotność powietrza!

Uprawiając rośliny doniczkowe, trzeba zadbać o wilgoć – nie tylko podłoża, ale także w powietrzu. Wiele roślin domowych pochodzi z regionów świata, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Tymczasem w naszych domach powietrze często jest suche. W takiej sytuacji liście roślin również mogą zasychać. Warto więc zadbać o właściwą wilgotność powietrza. Pomogą w tym nawilżacze (szczególnie w sezonie grzewczym) lub… miska z wodą ustawiona w pobliżu roślin. Oczywiście możemy wybrać naczynie, które będzie ładne i spełni też funkcje dekoracyjne.

Żółknące liście roślin? Uwaga na zraszanie

W zapewnieniu roślinom wyższej wilgotności powietrza jest też pomocne zraszanie roślin (używamy do tego również przegotowanej wody, inaczej na liściach pojawią się białe plamy, czyli kamienny osad). Ale uwaga! Nie wszystkie rośliny tolerują zraszanie. Jeśli będziemy moczyć liście roślin, które tego nie lubią, również mogą zareagować żółknięciem liści. Do takich roślin należą te, których liście czy pędy są pokryte tzw. kutnerem, czyli drobnymi włoskami. Nie zraszajmy też roślin wrażliwych na choroby grzybowe, bo to bardzo sprzyja rozwojowi chorób! Tutaj trzeba uważać przede wszystkim na rośliny balkonowe (takie jak np. thunbergia czy celozje), ale również niektóre domowe. Nigdy nie zraszajmy roślin, na które akurat świeci słońce!

Zanim użyjemy spryskiwacza, sprawdźmy, czy dana roślina lubi zraszanie. Najbezpieczniejszy ten zabieg jest w przypadku roślin o gładkich liściach, ale zawsze sprawdźmy preferencje konkretnego gatunku.

Błędy w nawożeniu mogą spowodować zasychanie liści

Innym powodem schnięcia liści są błędy w nawożeniu. Ale przyczyną może być zarówno brak nawożenia, jak i nadmiar nawozu. To również musimy dopasować do potrzeb danego gatunku. Nigdy nie przekraczajmy zalecanych dawek nawozów, bo ich nadmiar jest dla roślin bardziej szkodliwy niż niedostateczne zasilanie.

Wiele nawozów mineralnych powoduje zasolenie gleby, a to jest dla roślin szczególnie uciążliwe. Warto sięgać po nawozy naturalne, takie jak biohumus. Jest też sporo domowych sposobów na zasilenie roślin. Jeśli decydujemy się na nawozy mineralne, pamiętajmy, że te z dużą ilością azotu powodują wzrost masy zielonej, czyli właśnie liści. Ale jeśli nasze rośliny mają kolorowe liście lub powinny kwitnąć, trzeba im dostarczyć również potasu i fosforu. Zwracajmy na to uwagę, wybierając nawóz – najczęściej warto sięgnąć po ten opisany jako „nawóz dla roślin zielonych” lub „nawóz dla roślin kwitnących”.

Wiele produktów, które mamy w domu, można wykorzystać do naturalnej pielęgnacji roślin. Jednak nie można ich używać dowolnie. Zobacz, jak zrobić i stosować domowe nawozy i środki ochrony roślin.

Polecamy naturalne sposoby na piękne kwiaty doniczkowe. Domo...

Liście roślin zasychają przez szkodniki

Liście roślin mogą też żółknąć z powodu szkodników, zarówno tych, które występują na naziemnych częściach rośliny i żywią się jej sokami, jak i tych, które występują w ziemi i mogą uszkadzać korzenie. Jeśli nie zauważamy szkodników na liściach i pędach, a liście rośliny schną, przyczyną mogą być właśnie np. ziemiórki. Walkę ze szkodnikami trzeba podjąć za pomocą odpowiednich preparatów. Stąd dowiesz się, ja zwalczać szkodniki roślin doniczkowych. Zalecane jest także przesadzenie rośliny (w przypadku szkodników występujących w podłożu).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom