Lipa i kwiat lipy - ich lecznicze właściwości

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kwiaty lipy są bardzo miododajne. Ale mają znacznie więcej zalet i warto je wykorzystywać dla zdrowia i urody.
Kwiaty lipy są bardzo miododajne. Ale mają znacznie więcej zalet i warto je wykorzystywać dla zdrowia i urody. Szjeno09190 (Pixabay.com)
Kwiaty lipy mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Podpowiadamy, do czego przyda się lipa.

Ale lipa! To powiedzenie kojarzy się negatywnie. Niesłusznie, bo lipa ma szereg zalet. To przede wszystkim jej właściwości miododajne oraz lecznicze.

Kiedy zbierać lipę

Lipa najczęściej kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Nasze babki stosowały jako środek leczniczy nie tylko kwiaty lipy, ale również jej korę i liście. Obecnie mówiąc o właściwościach zdrowotnych lipy, wymienia się raczej tylko jej kwiaty. Traktuje się je jako surowiec lekarski. W Polsce dziko występują dwa gatunki lipy, to lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna. Kwiaty obu gatunków cechują jednak podobne właściwości lecznicze.

Sprawdź też:

Lipa na grypę i przeziębienie

Warto sięgnąć zatem po specyfiki z lipą w składzie, choćby po herbatę lipową. Ta jest sprawdzona w walce z przeziębieniem i grypą m.in. dzięki związkom śluzowym. Lipa ma właściwości rozgrzewające, napotne, przeciwzapalne. Trzy filiżanki herbaty z lipy dziennie powinny dać efekt. Napary z lipy zaleca się na oczyszczenie górnych dróg oddechowych, złagodzenie kaszlu. Działają one niczym naturalny inhalator. Napar z lipy sprawia też, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Płukanki z lipy można stosować przy bólu gardła. Lipa działa również moczopędnie. To za sprawą olejków eterycznych, które zawiera. Olejki te mają w swoim składzie specjalne związki, działające stymulująco na pracę kanalików nerkowych. To z kolei prowadzi do tego, że organizm produkuje i wydala więcej moczu.

Zioła w ogrodzie sprawią, że nasze potrawy będę smaczniejsze, my zdrowsi, a ogród ładniejszy. Zobacz, jakie rośliny warto uprawiać.

Zioła w ogrodzie - dla smaku, zdrowia i urody. Polecamy 15 z...

Kwiat lipy na trawienie

Kto ma problemy z trawieniem, też powinien przypomnieć sobie o zaletach lipy. Wpływa ona na prawidłowe trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie niestrawionych resztek jedzenia z organizmu. Tak się dzieje, bo picie naparów z lipy wspomaga wydzielanie soku żołądkowego.

Lipa na dobry sen

Lipa jest zalecana także na bezsenność. Istnieją przykładowo olejki eteryczne do kąpieli, po której powinno się iść od razu spać, a sen przyjdzie szybciej. Lipa ponadto działa odprężająco, przeciwskurczowo. Uspokaja zszargane nerwy, zmniejsza napięcie np. u osób o nadmiernej pobudliwości. Tego rodzaju olejki eteryczne są przeznaczone nawet dla dzieci i osób w podeszłym wieku.

Lipa jako kosmetyk

Kąpiel z lipą ma następną zaletę – działa jak krem czy balsam na skórę, regeneruje naskórek. Okłady z naparu lipy pomagają natomiast przy zapaleniu spojówek. Zmniejszają opuchliznę i obrzęki wokół oczu, rozjaśniają cienie pod oczami. Inne zastosowanie lipy to tonik lipowy, polecany m.in. do cery naczynkowej. Podobne zastosowanie wykazuje maseczka z lipy. Oba ujędrniają i uelastyczniają cerę. Mogą też rozjaśniać piegi. Lipa wpływa korzystnie na włosy i skórę głowy. Szampony lipowe zaleca się do włosów słabych i cienkich oraz z łupieżem.

Polecamy także:

Jak zbierać kwiaty lipy

Na zbiór lipy najlepiej jest wybrać gorący, słoneczny dzień. Warto zebrać młode, świeże kwiaty pod koniec czerwca lub na samym początku lipca, jednak sporo zależy od pogody w danym roku i tego, gdzie mieszkamy, bo w różnych regionach Polski terminy kwitnienia roślin nieco się różnią. Kwiaty zrywa się razem z szypułką i tzw. podsadką (czyli wydłużonym listkiem, znajdującym się nieco nad kwiatami). Zbieramy kwiaty z drzew, które rosną jak najdalej od ulic i dróg.

Jak suszyć kwiat lipy

Kwiaty trzeba suszyć w suchym, ale przewiewnym miejscu, najlepiej takim, w którym panuje podwyższona temperatura. Nie powinna ona jednak przekraczać 35 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby miejsce było zacienione, a nie nasłonecznione. Kwiaty będą wysuszone, gdy ich zapach będzie przypominać miodowy, a ich kolor zmieni się na jasnożółty lub biało-żółty.

Ciekawostki o lipie

To drzewo długowieczne. Może żyć kilkaset lat i w tym czasie osiągnąć ponad 40 metrów wysokości. W Cielętnikach niedaleko Częstochowy rośnie najstarsza lipa w Polsce, ma ponad 500 lat. Uważa się ją za cudowne drzewo. Stoi ona blisko kościoła, na którego murze widnieje wizerunek św. Apolonii, patronki dentystów. Z lipą w Cielętnikach wiąże się legenda. Głosi ona, że kora z lipy w tej wsi pomaga na bóle zębów. Wystarczy ugryźć korę i będzie po sprawie. To z tego powodu niektórzy pielgrzymi wbijają zęby w drzewo w Cielętnikach. Aby legendarna lipa nie została kompletnie zniszczona – a precyzując: obgryziona – przez turystów i pielgrzymów smakujących jej korę, wokół drzewa rozstawiono siatkę ochronną. Lipa z Cielętnik w 2017 r. została poważnie uszkodzona przez huragan.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom