Lidl i IKEA budują mieszkania oraz domy
W 2021 r. media obiegła informacja, że właściciel warszawskiej galerii Promenada planuje wejść na rynek mieszkaniowy – obok centrum handlowego ma powstać łącznie ok. 800 mieszkań na wynajem. Dla wielu osób było to spore zaskoczenie, jednak przykłady z zagranicy pokazują, że wiele firm, które kojarzymy raczej z handlem, działa także na rynku nieruchomości.
Przykładowo znana sieć Lidl rozpoczęła w 2022 r. budowę 82 mieszkań w niemieckim Sindelfingen. Lidl planuje podobne inwestycje także w Londynie i Frankfurcie. Co ciekawe, nie będą to zwyczajne bloki, tylko wielofunkcyjny kompleks mieszkalno-handlowo-usługowy. Warto dodać, że podobne budynki mieszkalne wybudowane przez sieć Aldi – ze sklepem w parterze i mieszkaniami na górze – stoją już w Berlinie. Nie jest więc wykluczone, że podobna inwestycja mogłaby powstać również w Polsce.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że również IKEA działa na rynku nieruchomości. Od 1997 r. IKEA współpracuje z deweloperem Skanska w ramach spółki BoKlok, która buduje modułowe domy drewniane. W Polsce zainteresowanie takimi budynkami jest bliskie zeru, jednak w Skandynawii są one popularne – jak czytamy na stronie spółki, do dziś sprzedała ona już ok. 13 tys. domów.
Biedronka pozwala wygrać mieszkanie za zakupy
Na razie nic nie wskazuje, by sieć handlowa Biedronka planowała budowę bloków, jednak w ramach najnowszej promocji sklep oferuje możliwość wygrania mieszkania. Jak czytamy na stronie sieci, w loterii mogą wziąć osoby posiadające kartę lojalnościową Moja Biedronka, które między 7 lutego a 16 kwietnia 2022 r. zrobią zakupy za minimum 99 zł.
Jak podano, łącznie sieć planuje przyznać 50 nagród. Wraz z paragonem za zakupy klienci otrzymują losy (maksymalnie 10 dziennie). Raz w tygodniu losowanych będzie 5 zwycięzców, którzy otrzymają 500 tys. zł do wykorzystania na zakup mieszkania lub domu. Mogą to być nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Dlaczego wszyscy chcą być deweloperami?
Trudno się dziwić, że sieci handlowe starają się wejść na rynek mieszkaniowy – potencjalne zyski z najmu są kuszące, a sklepy w parterach budynków mieszkalnych mają zapewnioną klientelę. I choć takich inwestycji jeszcze w Polsce nie ma, ich pojawienie się jest zapewne tylko kwestią czasu. Tym bardziej, że słaby dostęp do sklepów i punktów usługowych to bolączka wielu nowych osiedli w naszym kraju.
Łączenie handlu z budownictwem ma jednak wiele twarzy. Już dziś można zaobserwować zmianę podejścia znanych sieci do swoich obiektów. W polskich miastach coraz częściej zamiast wielkoformatowych „blaszaków” powstają mniejsze, murowane budynki handlowe, bardziej atrakcyjne wizualnie i oferujące szerszy zakres usług. Przykładem mogą być pojawiające się coraz liczniej piętrowe sklepy Biedronka i Lidl, gdzie na piętrze mieszczą się np. biura lub outlet z tańszymi towarami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE