Kurkuma to przyprawa, która pomaga nie tylko ludziom. Wzmocni też rośliny, zwalczy ich szkodniki i choroby. Sprawdź, jak ją stosować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kurkuma pomoże zwalczyć szkodniki i choroby roślin.
Kurkuma pomoże zwalczyć szkodniki i choroby roślin. pexels.com, pixabay.com
Kurkuma to przyprawa, która słynie z prozdrowotnych właściwości. Okazuje się, że pomaga też roślinom. Polecamy domowy i skuteczny sposób, który pozwoli się pozbyć szkodników roślin doniczkowych i ogrodowych. Pomoże m.in. na ziemiórki, wełnowce i mszyce. Ale zwalczy też choroby grzybowe, takie jak szara pleśń i zapewni zdrowszy wzrost roślinom. Sprawdź, jak zrobić oprysk z kurkumy i jak jeszcze stosować ją dla roślin.

Spis treści

Właściwości kurkumy

Kurkuma to przyprawa uzyskiwana z kłączy rośliny, znanej też jako ostryż długi. Jest popularna w kuchni bliższego i dalszego Wschodu, ale poza jej smakiem i aromatem niezwykle cenione są także właściwości prozdrowotne, z których kurkuma słynie. Działa między innymi przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Ale jest również skutecznym środkiem przeciwko szkodnikom i chorobom roślin, zapewnia także ich zdrowszy wzrost. Kurkumę dla roślin można stosować jako oprysk, ale też dodatek do podłoża i do opylania roślin.

Sprawdź: Jakie właściwości korzystne dla zdrowia ma kurkuma i jak ją stosować

Uwaga: przygotowując i stosując preparaty z kurkumy, pamiętajmy, że ta przyprawa nadaje mocny, pomarańczowy kolor, który jest trudny do zmycia. Uważamy, żeby nie pobrudzić ubrań czy sąsiedztwa roślin (szczególnie w domu).

Jak zrobić oprysk z kurkumy przeciw szkodnikom roślin?

Do zrobienia środka do oprysku potrzeba tylko kurkumy i wody. Łyżeczkę proszku należy rozpuścić w połowie szklanki letniej wody i gotowe. Oczywiście można jej przygotować więcej, zachowując te proporcje, ale róbmy ją na bieżące potrzeby.
Miksturę można przecedzić przez gęste sitko (na wypadek, gdyby trafiły się większe frakcje w proszku), przelać do spryskiwacza i wykonać oprysk. Pamiętajmy, że szkodniki żerują także na dolnych stronach liści oraz ich nasadach i te miejsca także trzeba spryskać.

Jakie szkodniki zwalcza oprysk z kurkumy?

Oprysk z kurkumy można stosować przeciwko:

Zmieszaj kurkumę z podłożem

Larw z podłoża pomoże nam się pozbyć kurkuma zmieszana z ziemią, w proporcji 1 łyżka na ok. 4 litry ziemi. Ponadto związki występujące w kurkumie (przede wszystkim kurkumina) wzmacniają naturalną odporność roślin. Kurkuma w podłożu wpływa też korzystnie na ukorzenianie się roślin.
Proszek można też rozsypać na powierzchni, to się przyda np. na ziemiórki w doniczkach, bo wymieszanie przyprawy z podłożem będzie wtedy trudne.

Kurkuma przeciw chorobom grzybowym roślin

Kurkuma będzie też pomocna w zwalczaniu takich popularnych i uciążliwych chorób grzybowych jak:

  • mączniak prawdziwy,
  • rdze,
  • zaraza ziemniaczana (która atakuje również pomidory, paprykę, bakłażany).

Do zwalczania tych chorób można stosować oprysk, zrobiony z 20 g kurkumy rozpuszczonych w 1 litrze wody. Alternatywą jest opylanie roślin. Jedną część kurkumy należy wymieszać z dwiema częściami popiołu drzewnego i powstały proszek nanieść na rośliny.

Dowiedz się więcej: Jak stosować opylanie roślin? Sprawdź, co stosować, na jakie problemy pomaga i jak to zrobić

Jak stosować kurkumę dla roślin?

Pamiętajmy, że kurkuma, jak większość domowych środków, nie działa tak skutecznie jak środki chemiczne. Dlatego należy stosować ją regularnie i od razu, gdy zauważymy problem. Nie czekajmy na rozwój choroby, ani opanowanie rośliny przez szkodniki. Można stosować ją do wszystkich roślin, również warzyw i owocowych.

Wybrane źródła
agriculturalmagazine.com
plantersdigest.com

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom