Księga wieczysta zawiera błędy? Tak możesz je skorygować. Sprawdź, jak poprawić drobne omyłki i błędy merytoryczne w księgach wieczystych

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Nieprawidłowości w księgach wieczystych mogą potencjalnie stać się źródłem problemów, np. przy próbie sprzedaży nieruchomości.
Nieprawidłowości w księgach wieczystych mogą potencjalnie stać się źródłem problemów, np. przy próbie sprzedaży nieruchomości. Krzysztof Kapica/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Księga wieczysta powinna zawsze zawierać informacje o nieruchomości zgodne ze stanem faktycznym. Niestety, gdzie ludzie, tam i błędy. Ich skorygowanie nie zawsze jest łatwe, ale warto podjąć ten wysiłek, gdyż błędne dane w księgach wieczystych mogą przysporzyć właścicielowi kłopotów. Wyjaśniamy, jak postępować po wykryciu nieprawidłowości.

Spis treści

Księga wieczysta zawiera błędy? Konsekwencje mogą być poważne

Błędy w księgach wieczystych często widnieją w nich przez lata, nie powodując żadnych przykrych skutków. Problem pojawia się zwykle dopiero w momencie, gdy dane z księgi nagle stają się do czegoś potrzebne. Przykładem może być sprzedaż nieruchomościjeśli potencjalny nabywca zauważy, że metraż podany w księdze jest mniejszy niż w ogłoszeniu, może uznać to za próbę oszustwa i zrezygnować z transakcji.

Materiały promocyjne partnera

Jeszcze bardziej problematyczna jest sytuacja, gdy w księdze wieczystej jako właściciel wpisana jest niewłaściwa osoba. Taka sytuacja nie tylko może zablokować sprzedaż mieszkania czy domu, ale też np. uniemożliwia właścicielowi skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Zdarzają się też bardziej skomplikowane problemy.

– Nieodosobnione są przypadki istnienia dwóch ksiąg wieczystych dla jednej nieruchomości gruntowej, do czego doszło wskutek błędu sądu wieczystoksięgowego przy okazji wpisu wiele lat temu – mówi cytowany przez prawo.pl Maciej Obrębski, adwokat w kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie.

Omyłki pisarskie najłatwiejsze do usunięcia

Jeśli informacja w księdze jest ogółem poprawna, ale popełniono literówkę (np. w nazwie ulicy, nazwisku właściciela), procedura jest najprostsza. Wystarczy złożyć bezpłatny wniosek o poprawienie oczywistej omyłki w sekretariacie ksiąg wieczystych w odpowiednim sądzie rejonowym. Najprościej jest skorzystać z formularza udostępnionego przez sąd, a rozpatrzenie wniosku trwa zazwyczaj kilka dni. Czasami takiej poprawki dokonuje się z urzędu, jeżeli literówka zostanie zauważona.

Błędny metraż albo adres? Też poprawisz to łatwo

Najprostszy do skorygowania jest błędny metraż nieruchomości. Poprawienie tego błędu umożliwia art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Czasami zajmuje się tym sam sąd, jeżeli zauważy pomyłkę, jednak w pozostałych przypadkach musi się tym zająć właściciel nieruchomości.

– Jeżeli urzędowa korekta nie została wprowadzona, to właściciel mieszkania sam musi złożyć odpowiedni wniosek, który sprawi, że poprawiony będzie np. błędny metraż mieszkania – wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Wzór wniosku dostępny jest na stronach sądów, można go także znaleźć w Internecie. Do wniosku zazwyczaj trzeba będzie dołączyć kopie dokumentów stanowiących podstawę do dokonania korekty (np. wypis z ewidencji gruntów). Wniosek (który wiąże się niestety z opłatą od 60 do 200 zł) kieruje się do odpowiedniego sądu rejonowego, a jego rozpatrzenie trwa zwykle kilka miesięcy.

Warto dodać, że w ten sam sposób – za pomocą prostego wniosku – można poprawić wszystkie błędne informacje znajdujące się w dziale I-0 „Oznaczenie nieruchomości”. To m.in. adres nieruchomości, kondygnacja w budynku, liczba i rodzaj pomieszczeń oraz przeznaczenie lokalu.

Błędy w innych działach księgi wieczystej trudniejsze do usunięcia

Inne istotne błędy w księgach wieczystych nie są już tak proste do sprostowania. Jeśli błąd dotyczy innego działu księgi niż dział I-O, właściciel nieruchomości musi wytoczyć powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej. Chodzi o błędy takie jak np. brak podanego współwłaściciela, niezgodne z rzeczywistością roszczenia, wciąż widniejące w księdze spłacone hipoteki i wszelkie inne pomyłki powodujące, że treść księgi jest niezgodna z faktycznym stanem prawnym.

W takim przypadku właściciel musi złożyć pozew w odpowiednim sądzie rejonowym. We wniosku musi znaleźć się m.in. określenie nieruchomości, o którą chodzi oraz przytoczenie błędnego wpisu wraz z informacją, co wymaga korekty. Należy dołączyć do niego dokumenty, na podstawie których sąd będzie mógł zbadać sytuację nieruchomości i ustalić, czy faktycznie konieczne są poprawki w księdze. Ponieważ jest to już skomplikowane postępowanie, najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnika (któremu trzeba będzie oczywiście zapłacić).

Sprostowanie błędu działa z mocą wsteczną

Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do sprostowania błędu w księdze wieczystej, wywołuje to skutki z mocą wsteczną. Innymi słowy, jeśli w przyszłości będzie się toczyło jakieś postępowanie związane z daną nieruchomością (np. spór o własność), to sąd będzie brał pod uwagę obecne, prawidłowe zapisy księgi wieczystej, a nie błędne zapisy z przeszłości – nawet jeśli sprawa dotyczy okresu sprzed poprawienia błędu. Taką interpretację przepisów przedstawił Sąd Najwyższy w 2015 r.

Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że osoba A była błędnie wpisana do księgi wieczystej jako właściciel domu, który w rzeczywistości należał do osoby B. W którymś momencie błąd zostaje poprawiony. Teraz osoba A nie może dowodzić przed sądem, iż w okresie istnienia błędu miała prawo korzystać z domu osoby B jako właściciel. „Prawo” to od początku było bowiem fikcją i sąd nie powinien w ogóle brać go pod uwagę.

Polecane oferty

miejsce #1

Seagate

Seagate Expansion Desktop 8TB 3,5" (STEB8000402)

1 499,93 zł717,63 zł-52%
miejsce #3

Meri Meri

Meri Meri Naprasowanki Pióra

35,01 zł29,75 zł-15%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie