Spis treści
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – co to takiego?
Zawarcie umowy przedwstępnej można porównać do złożenia obietnicy. Podpisując umowę przedwstępną, sprzedający i kupujący potwierdzają, że chcą w przyszłości zawrzeć umowę kupna-sprzedaży nieruchomości. Określają też w dokumencie, kiedy to nastąpi oraz jakie będą najważniejsze ustalenia przyszłej umowy. Podpisanie umowy przedwstępnej jest dobrowolne – nie jest ona konieczna, by kupić lokal. Umowa może mieć dowolną formę, nawet ustną, jednak w praktyce jest zwykle zawierana na piśmie, a czasem nawet w formie aktu notarialnego.
Dzięki podpisaniu umowy przedwstępnej strony dają sobie czas na załatwienie różnych formalności związanych z zakupem mieszkania (np. uzyskanie kredytu hipotecznego), jednocześnie mając względną pewność, że do transakcji faktycznie dojdzie. Dokument pozwala też dochodzić swoich praw, jeśli jedna ze stron będzie się uchylać od tego, do czego się zobowiązała. Na rynku nieruchomości taka umowa jest zazwyczaj zawierana przed ostateczną umową przenoszącą własność mieszkania, domu czy działki na nabywcę.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
Nie ma jednego ustalonego wzoru umowy przedwstępnej. Kodeks Cywilny określa jednak, jakie elementy i informacje powinny się w takim dokumencie znaleźć. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości powinna zawierać: