Księga wieczysta bez tajemnic. Co mówi o nieruchomości i jej właścicielu

redakcja.regiodom, Saveinvest Sp. z o.o.
Księga wieczystaZałożenie księgi wieczystej kosztuje 60 złotych.
Księga wieczystaZałożenie księgi wieczystej kosztuje 60 złotych. mk
Księga wieczysta to dokument opisujący stan prawny nieruchomości. Zawarte w KW informacje pozwalają na uzyskanie danych, takich jak m.in. właściciel działki, jej położenie, obciążenie hipoteką.

Księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z nieruchomościami wie, czym jest księga wieczysta

– Dokładna lektura księgi wieczystej nieruchomości to podstawowy obowiązek każdego, kto planuje nabyć nieruchomość. Zawarte w księdze wieczystej informacje mogą ustrzec nas przed wieloma problemami w przyszłości – stwierdza Robert Tomaszewski, Prezes Saveinvest Sp. z o.o.

Sprawdź:Aktualne oferty mieszkań na sprzedaż lub skorzystaj z aplikacji Gratki 

Co można wyczytać z księgi wieczystej?

Księga wieczysta zakładana jest dla każdej nieruchomości. Zawarte w niej informacje są na bieżąco uzupełniane. Dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy, gdyż są one publicznym i jawnym rejestrem, udostępnianym na wniosek zainteresowanej osoby. Wnioski dostępne są w każdym wydziale ksiąg wieczystych. By poznać stan prawny nieruchomości, wystarczy znać numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Obecnie większość ksiąg wieczystych prowadzona jest nie tylko w wersji papierowej, ale także elektronicznej. Z wersjami ksiąg wieczystych online można zapoznać się na stronie ekw.ms.gov.pl.

Przeczytaj równieżKsięga wieczysta dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 

Na całość księgi wieczystej składają się cztery działy. Dla kupującego nieruchomość niewątpliwie najważniejsze są działy III i IV. Warto jednak wiedzieć, jakie informacje można znaleźć w pozostałych działach.

Dział I KW zawiera informacje o samej nieruchomości, m.in. położenie, numer działki, rodzaj nieruchomości oraz informuje o prawach związanych z własnością. Dział II to informacje dotyczące właściciela nieruchomości, bądź też jej użytkownika wieczystego. Dział III zawiera wpisy mówiące o ograniczeniach praw rzeczowych i ograniczeniach związanych z rozporządzaniem nieruchomością oraz innych prawach osobistych i roszczeniach z nią związanych. Dział IV informuje o istniejących obciążeniach nieruchomości.

Każdy wpis w księdze wieczystej wykonywany jest za zgodą sądu. By sąd podjął decyzję o wpisie, konieczne jest złożenie wniosku przez osobę do tego uprawnioną. W dniu, gdy taki wniosek pojawia się w sądzie, jest on automatycznie rejestrowany i opatrywany numerem ewidencyjnym, który wpisywany jest do księgi. Jest to tzw. wzmianka. Przeglądając księgę, w której pojawia się wzmianka o złożonym wniosku, powinniśmy koniecznie dowiedzieć się, czego ten wniosek dotyczy.

W stosunku do informacji zawartych w księgach wieczystych stosowane jest domniemanie zgodności ze stanem prawnym. Jest to tzw. rękojmia wiary publicznej. W praktyce oznacza to, że wszelkie informacje zawarte w księdze wieczystej możemy przyjąć za prawdziwe i zgodne ze stanem rzeczywistym, a transakcje oparte na nich, za wiążące.

Każda nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą

Pozbawiona księgi nieruchomość pod względem prawnym nie istnieje. Jeśli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej albo też jej księga wieczysta uległa zniszczeniu lub zaginięciu, konieczne jest złożenie wniosku do sądu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, co jest równoznaczne z jej założeniem (koszt założenia KW to 60 z ł). Pierwszego wpisu do księgi wieczystej dokonuje sędzia lub referendarz sądowy.

Warto zobaczyć: Domy na sprzedaż

– Czytanie księgi może okazać się w praktyce trudne, szczególnie dla tych osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie. Warto więc skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów, dla których księga wieczysta nie ma żadnych tajemnic, a dokładne zapoznanie się z nią gwarantuje bezpieczeństwo zakupu nieruchomości – mówi Robert Tomaszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom