Koszty najmu rosną w całej Polsce. Gdzie jest już drożej niż przed pandemią?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Polscy najemcy coraz częściej zwracają uwagę na standard mieszkań na wynajem – minęły czasy, gdy decydowała wyłącznie cena.
Polscy najemcy coraz częściej zwracają uwagę na standard mieszkań na wynajem – minęły czasy, gdy decydowała wyłącznie cena. Krystian Dobuszynski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Sytuacja na rynku najmu wraca powoli do normy sprzed pandemii. Właściciele mieszkań zacierają ręce, ale najemcy są mniej szczęśliwi.

Koszty najmu wzrosły w 11 z 13 badanych polskich miast – informują eksperci Expandera i Rentier.io. W Łodzi i Lublinie za mieszkanie na wynajem płaci się już więcej niż przed pandemią. Zupełnie inaczej jest w Warszawie i Krakowie, gdzie najem cały czas tanieje. Za wynajem metra kwadratowego mieszkania płaci się dziś od 31 do 52 zł (plus opłaty administracyjne i za media).

Koszty najmu rosną, bo wracają najemcy

Mieszkania do wynajęcia potaniały w 2020 r., gdy z powodu pandemii zniknęli potencjalni lokatorzy – w szczególności studenci, turyści i pracownicy sezonowi z Ukrainy. Wraz z luzowaniem obostrzeń sytuacja na rynku zaczęła się jednak poprawiać. W czerwcu 2021 r. w porównaniu z początkiem roku stawki za najem były wyższe w 11 z 13 miast. Największe podwyżki odnotowano w:

  • Gdyni – koszty najmu wzrosły o 10 proc. od początku roku,
  • Łodzi – koszty wzrosły o 8 proc.,
  • Lublinie – koszty wzrosły o 7 proc.

Dzięki stopniowemu powrotowi najemców czynsze poszły też w górę w Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach.

koszty najmu mieszkania
Zmiany kosztów najmu w wybranych miastach. Expander i Rentier.io

Zdaniem ekspertów o powrocie do normy jest też to, że właściciele mieszkań kupionych z myślą o wynajmowaniu turystom znów zaczęli oferować je na krótki, a nie na długi termin. W 2020 r. wielu z nich musiało bowiem przestawić się na wynajem długoterminowy, żeby znaleźć jakichkolwiek najemców. Dziś turyści wracają, a eksperci spodziewają się, że w popularnych wakacyjnych ośrodkach takich jak Gdynia czynsze najmu latem jeszcze wzrosną.

Najem w Warszawie i Krakowie wciąż tanieje

O powrocie do normy sprzed pandemii nie ma mowy tylko w Warszawie i Krakowie. W stolicy Małopolski za mieszkanie na wynajem płaci się dziś o 12 proc. mniej niż w lutym 2020 r. (39 zł/m kw.). Z kolei w Warszawie jest to o 11 proc. mniej niż przed pandemią (52 zł/m kw.). Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że w obu tych miastach w ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych mieszkań na wynajem.

– Występuje tam więc duża nadwyżka podaży na popytem – wyjaśniają eksperci Expandera i Rentier.io. – Do jej eliminacji potrzebny jest powrót studentów oraz zagranicznych turystów.

W stolicy najem potaniał od początku roku o 2 proc., a w Krakowie o 3 proc. Warto dodać, że Kraków jest jedynym zbadanym miastem, gdzie koszt najmu jest niższy niż szacowana wysokość raty kredytu za mieszkanie.

Kupić czy wynająć mieszkanie?

Zdaniem ekspertów w większości zbadanych miast zakup mieszkania jest dziś bardziej opłacalny niż wynajem. Czynsz za 40-metrowe mieszkanie zwykle przewyższa ratę za taki sam lokal o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Zwraca uwagę szczególnie sytuacja w Łodzi, gdzie roczny koszt najmu jest o 4645 zł wyższy niż suma rat kredytu za ten sam okres.

Trzeba jednak podkreślić, że są to szacunkowe wyliczenia – to, która opcja opłaca się bardziej, zależy od ceny konkretnego mieszkania, warunków kredytu itd. Warto również dodać, że kredyty są dziś rekordowo tanie z powodu niskich stóp procentowych i z czasem raty z pewnością wzrosną.

– Decyzję – kupić czy wynająć – zwykle podejmuje się więc raczej pod kątem tego, czy ktoś posiada oszczędności pokrywające wkład własny, zdolność kredytową i czy chce wiązać się z danym mieszkaniem. Jeśli tak, to zwykle dokonuje zakupu, a jeśli nie, to staje się najemcą – podsumowują eksperci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom