Komin zewnętrzny. Dostępne rozwiązania systemów kominowych

redakcja.regiodom, Blue Ocean
Komin zewnętrznyKomin zewnętrzny. Dostępne rozwiązania systemów kominowych
Komin zewnętrznyKomin zewnętrzny. Dostępne rozwiązania systemów kominowych MK Żary
Udostępnij:
Brak wolnego przewodu kominowego w domu lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać przez postawienie komina zewnętrznego. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.

Kominy służą do odprowadzenia spalin z palenisk domowych na zewnątrz oraz dostarczają odpowiednią ilość tlenu potrzebną do procesu spalania. Tym samym kominem nie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać powietrze do spalania. Wyjątkiem jest tylko system powietrzno-spalinowy. Gdy odprowadzenie gazów spalinowych lub doprowadzenie świeżego powietrza są zakłócone, to może dojść do tragedii.

Zobacz również: Zatrucie tlenkiem węgla: jak go uniknąć

Wady w konstrukcji komina (np. nieproporcjonalny przekrój, załamania itp.) prowadzą do strat energii cieplnej i większego zużycia paliwa. Aby komin poprawnie funkcjonował, niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. O rodzaju komina decyduje gatunek kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. A o jego wymiary zależą od mocy i rodzaju kotła.

Klasyczne kominy murowane stosowane są coraz rzadziej, ponieważ są mało odporne i ulegają szybkiej degradacji. Coraz częściej stosowana jest stal kwasoodporna do wykonywania konstrukcji ciągu kominowego. Materiał ten sprawdza się zarówno w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i tradycyjnym paliwem stałym. Na rynku istnieją również rozwiązania ceramiczne.

Na ogół kominy kojarzą nam się z elementami instalowanymi wnętrz domu, jeśli jednak nie mamy wolnego przewodu kominowego i nie chcemy przebudowywać budynku, rozwiązaniem będzie komin zamontowany na zewnętrz. Na rynku są dostępne roziwązania tradycyjne i nowoczesne.

Ceramiczne systemy kominowe

Jest to klasyczne rozwiązanie, które przywodzi na myśl czasy tradycyjnego, solidnego budowania. Może byż używane przy każdym rodzaju paliwa. Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Zastosowanie takich materiałów pozwala pracować kominowi nawet w temperaturze 600°C. Rury kamionkowe znane są z odporności na pożary sadzowe.

Stawianie ceramicznych systemów kominowych jest skomplikowane i wymaga dodatkowego obudowania. Bez wolnego szachtu (istniejącego lub dostawionego na zewnątrz) nie da się użyć ceramiki. Ze względu na dużą masę kamionki potrzebny jest stabilny fundament. Wymóg stabilnego oparcia wyklucza ceramikę z umieszczania bezpośrednio nad kominkiem lub piecem. Dodatkowo komin ceramiczny może być prowadzony wyłącznie pionowo, więc nie wchodzą w grę odchylenia lub skręty przewodu kominowego. 

Na kominy ceramiczne należy zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy i uwzględnić je w projekcie domu, pomimo umieszczenia ich na zewnątrz domu. Nadają się dla osób od samego początku zdecydowanych na ten rodzaj systemu.

Stalowe dwuścienne systemy kominowe

To konstrukcje, które dzięki bardzo małemu ciężarowi nie wymagają fundamentów. Można można mocować je bezpośrednio do ściany domu. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają obudowy – jest nią zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy stalowe dwuścienne są strukturą samodzielną. Ich wewnętrze to przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną z wełny mineralnej. Płaszcz wewnętrzny kominów dwuściennych wykonany jest z blach kwasoodpornych o grubości 0,5–1,0 mm, płaszcz zewnętrzny z blachy nierdzewnej grubości 0,5–1,0 mm, izolacja termiczna ma grubość 30 mm. Poszczególne elementy łączy się wsuwając jeden w drugi.

Dwuścienne stalowe kominy nadają się do podłączania kominka w przypadku braku dedykowanego przewodu kominowego w ścianie. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i poza domem. Wygląd komina zewnętrznego jest estetyczny i nie wymaga dodatkowego obudowywania. Dobrze komponują się z architekturą nowocześnie zaprojektowanego domu. Jednak dzięki swej prostocie pasują również do klasycznych projektów.

Stalowe jednościenne systemy kominowe

Jednościenny system kominowy to połączenie rur, które potrzebują dodatkowej izolacji. Muszą być w związku z tym obudowane lub umieszczone w szachcie kominowym. W przypadku kominów jednościennych raptowne wychłodzenie sprzyja tzw. cofce – brak ciągu w kominie oraz korozji – co może stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Systemy jednościenne nie działają samodzielnie, są to wkłady kominowe, które umieszcza się w obudowie – tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Sprawdzają się w czasie remontów i modernizacji starych systemów kominowych. Są bardzo szczelne, dzięki czemu można je wykorzystać w starym szachcie kominowym i podłączyć nowoczesny kocioł. Systemy stalowe, które się do tego używa są zabezpieczone przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i można je stosować w połączeniu z każdym rodzajem kotła. Kwestia wykończenia tego systemu może jednak okazać się uciążliwa. Wkład kominowy zaleca się bowiem osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej.

Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe – stal kwasoodporna, kamionka kwasoodporna są w równym stopniu niewrażliwe na spaliny nowoczesnych kotłów. Wymienione rozwiązania różnią się sposobem wykonania komina, przy czym w tej materii komin stalowy (lub wkład) wyraźnie wygrywa z cięższym ceramicznym. Mobilność kominów stalowych, które zawsze można dołączyć do domu to ich kolejna zaleta. Nie wymagają one zaawansowanej przebudowy lub uwzględnienia w projekcie, jak to się dzieje przy innych rozwiązaniach. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie