Kombinat Budowlany: osiemnaście lat na rynku budowlanym

redakcja.regiodom, Barbara Kociakowska
Roman DubowskiKombinat Budowlany: osiemnaście lat na rynku budowlanym
Roman DubowskiKombinat Budowlany: osiemnaście lat na rynku budowlanym Barbara Kociakowska
Dla firmy budowlanej najbardziej liczy się zaufanie klientów. Z Romanem Dubowskim, prezesem PPUH Kombinatu Budowlanego Sp. z o.o. rozmawia Barbara Kociakowska.

Kombinat Budowlany w tym roku obchodzi osiemnastolecie działalności. Proszę przypomnieć w jakich okolicznościach powstała firma?

Roman Dubowski: Kombinat Budowlany sp. z o. o. powstała w wyniku prywatyzacji Białostockiego Kombinatu Budowlanego, który ogłosił upadłość i został postawiony w stan likwidacji. Rozpoczęliśmy działalność z dniem 1 lipca 1993 roku, czyli z chwilą zarejestrowania w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Gmina, która była organem założycielskim odprzedała cześć majątku Kombinatu do prowadzenia działalności pod nowym szyldem. Wynikało to z tego, że po zmianie systemu gospodarczego gmina nie mogła mieć komercyjnego przedsiębiorstwa, tylko takie, które świadczą usługi komunalne. Zebrała się grupa 60 pracowników, którzy zarejestrowali spółkę. Kapitał spółki wynosił wówczas 22 tys. 500 zł. Dzisiaj kapitał zakładowy Kombinatu Budowlanego wynosi ponad 10 mln zł.

A gdybyśmy mieli podsumować te 18 lat działalności, jak one wyglądałyby w statystyce?

W ciągu tych 18 lat wybudowaliśmy ponad 4 tys. 300 mieszkań. Były to i mieszkania deweloperskie i dla inwestorów zewnętrznych, np. spółdzielni mieszkaniowych czy KTBS-ów, dla których wybudowaliśmy ponad 1000 mieszkań. W przeliczeniu na powierzchnię użytkową będzie to ponad 260 tys. mkw. Jeśli przeliczymy to na ilość mieszkańców, przy założeniu, że w mieszkaniu mieszka około trzech osób, okaże się, że wybudowaliśmy miasteczko, które zamieszkuje około 15 tys. osób.
Ponadto budowaliśmy też mniej typowe budowle, różne obiekty użyteczności publicznej, np. strażnice na granicy Unii Europejskiej z Białorusią – w Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych, Narewce.
Są to kompleksy obiektów składające się z budynków: administracyjnego i mieszkalnego. Budowaliśmy też m.in. komendę policji w Sokółce, różne biurowce, budynek Centrum Esperanto, czy ratusz miejski w Michałowie. Łącznie wybudowaliśmy około 300 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Nasze obiekty były często wyróżniane, zajmowały pierwsze czy drugie miejsce w konkursie budowa roku i to nie tylko w skali naszego makroregionu. Mamy też wyróżnienie – statuetkę budowa roku w skali ogólnopolskiej. Otrzymaliśmy ją za zespół budynków dla KTBS-u.

W jaki sposób firma próbuje przekonać do siebie klientów?

Jesteśmy jednym z 32 deweloperów w kraju, a jedynym w regionie, który posiada Certyfikat Dewelopera przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Mamy go od 2000 r. Firmy posiadające taki certyfikat są co dwa lata weryfikowane przez ekspertów związku pracodawców budowlanych. Podczas audytu badają oni, jak firma realizowała kontrakty. Chodzi o terminowość, wywiązywanie się ze wszystkich umów, satysfakcję klienta. Badana jest również przyszłość firmy – to, czy przedsiębiorstwo ma zapewnioną ciągłość działalności, na jaki okres ma przygotowany zapas gruntów pod nowe inwestycje itp.
Mamy też wdrożony zintegrowany system zarządzania ISO 9001: 2008 oraz ISO 14001: 2004 w zakresie realizacji inwestycji budowlanych, zarządzania nieruchomościami i produkcji betonu towarowego.

Ostatnio mówi się o tym, że na rynku nieruchomości panuje kryzys. Czy Kombinat Budowlany też go zauważa?

Tak, choć w tym roku przygotowujemy do sprzedaży 345 mieszkań, czyli znacznie więcej niż w roku ubiegłym. W minionym roku, w systemie deweloperskim wybudowaliśmy 188 mieszkań.
Kryzys widać wyraźnie po wielkości kupowanych mieszkań. Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 40 mkw. Mieszkania większe są kupowane rzadko, można powiedzieć, że są to rodzynki. Ważne jest więc przygotowanie odpowiedniej oferty.
Na te 345 mieszkań, które w tym roku sprzedajemy, zawarliśmy około 280 umów. Można śmiało stwierdzić, że zachowujemy bezpieczne proporcje ilości budowanych mieszkań do sprzedawanych.
Na rok 2012 też przygotowujemy około 350 mieszkań. Z tego 250 jest już w budowie.

Czy można liczyć na to, że zaskoczycie klientów jakąś nową lokalizacją?

Warto podkreślić, że przygotowujemy już nowe inwestycje, których efekty będzie widać w 2013 r. Będzie to miniosiedle przy ul. 27 lipca. Powstanie tam 500 mieszkań. To są nowe tereny inwestycyjne pod budownictwo wielorodzinne w Białymstoku. Zespół mieszkaniowy na około 300 mieszkań powstanie również w rejonie ulicy Plażowej i Ciołkowskiego. Oprócz osiedli na skraju miasta przygotowujemy też inwestycje w śródmieściu: w rejonie ul. Krakowskiej, Lipowej oraz Ogrodowej w Białymstoku. Budujemy też domy jednorodzinne. W tym roku rozpoczęliśmy budowę sześciu.

Niedawno Kombinat Budowlany poszerzył swoją ofertę. Produkujecie też beton towarowy.

Dysponujemy bardzo nowoczesną wytwórnią betonu, uruchomiliśmy ją w ubiegłym roku. Możliwości produkcyjne to 60 m betonu na godzinę. Cala linia technologiczna jest skomputeryzowana, zautomatyzowana, obsługiwana przez jednego człowieka, który znajduje się przy pulpicie sterowniczym komputera. Nasza wytwórnia betonu nie wytwarza szkodliwego dla środowiska zapylenia. Wszystko działa w systemie zamkniętym, szczelnym. Audytor, który przyjeżdżał do nas na audyt, powiedział, że jest to pierwsza wytwórnia, w której nie zakurzyły się mu buty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom