Kocha słońce i znosi suszę. To roślina na lata, która ozdobi rabatę. Poznaj piękny krwawnik wiązówkowaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Krwawnik wiązówkowaty ma piękny, słonecznie żółty kolor. I świetnie rośnie właśnie w słonecznych miejscach. Ma niewielkie wymagania, a pięknie zdobi rabaty. Jest wytrzymały i trwały. Sprawdź, gdzie i z czym posadzić żółty krwawnik wiązówkowaty i co lubi ta roślina.

Spis treści

Nie tylko krwawnik pospolity

Większość z nas kojarzy krwawnik pospolity, bo to naprawdę pospolita roślina. Można go spotkać w całej Polsce, rośnie przy drogach i na łąkach. Czasem uważamy go za chwast, ale jest też ziołem, a jego właściwości można też wykorzystać w ogrodzie. Poza tym ma kolorowe odmiany ozdobne. Jednak poza krwawnikiem pospolitym, są także inne gatunki tych roślin. Należy do nich m.in., pochodzący z Kaukazu, piękny krwawnik wiązówkowaty. Pomimo trochę egzotycznego pochodzenia doskonale czuje się w polskich warunkach i świetnie rośnie w ogrodach.

Jak wygląda krwawnik wiązówkowaty?

Ten krwawnik wyróżnia intensywnie żółty kolor kwiatów. Są one zebrane w mniej lub bardziej płaskie baldachy. Jeśli przyjrzysz się im uważniej, zobaczysz, że taki kwiatostan składa się z mniejszych, gęsto upakowanych, koszyczków. W każdym z nich tkwią tak zwane kwiaty rurkowe. Dopiero te maleństwa to prawdziwe kwiaty krwawnika! Jednak całość wygląda okazale, bo cały kwiatostan ma około 10 cm średnicy. W dodatku krwawnik wiązówkowaty jest wysoki, bo dorasta do 120-150 cm. Ma proste, wzniesione łodygi, pokryte zielonymi, pierzastymi liśćmi.

Jeśli chcesz mieć niższą roślinę o podobnym wyglądzie i wymaganiach, wybierz krwawnik ogrodowy Moonshine, który dorasta do 60 cm wysokości. Natomiast nie myl krwawnika wiązówkowatego z wełnistym – ma on również żółte kwiaty, ale to drobna roślina.

 

Czy krwawnik wiązówkowaty jest wieloletni?

Krwawnik wiązówkowaty jest byliną – to roślina na lata.

Gdzie sadzić krwawnik wiązówkowaty i co lubi ta roślina?

Krwawnik wiązówkowaty przede wszystkim musi mieć słońce. Im więcej, tym lepiej. W naturze rośnie na wilgotnych łąkach, ale w praktyce doskonale znosi suszę i w ogrodach może rosnąć dość suchych glebach. Lubi przepuszczalne podłoża, a więc chętniej rośnie na piaszczystych niż gliniastych. Ta roślina jest też bardzo odporna na mróz. W praktyce po prostu posadź ją w słonecznym miejscu i już.

Krwawnik wiązówkowaty kwitnie na żółto. Ma drobniutkie kwiaty, ale tworzą one ładne i spore baldachy.
Krwawnik wiązówkowaty kwitnie na żółto. Ma drobniutkie kwiaty, ale tworzą one ładne i spore baldachy. pixabay.com

Kiedy kwitnie krwawnik wiązówkowaty?

Ten żółty krwawnik kwitnie latem – w lipcu-sierpniu, jednak bywa, że zakwita wcześniej – w 2024 r. już w czerwcu kwitnie w najlepsze. A jego kwiaty długo zachowują ładny wygląd. Doskonale nadają się także do suszenia, bo ich kolor nie blednie.

 

Z czym sadzić krwawnik wiązówkowaty?

Ten krwawnik świetnie pasuje na słoneczne rabaty, których nie chcemy zbyt często podlewać. Może rosnąć w towarzystwie innych krwawników ozdobnych (np. o czerwonych lub karminowych kwiatach), ale też mikołajków, przegorzanów, szałwii omszomych, perowskii, kocimiętki czy lawendy, a także jeżówek i rudbekii. Dobrze się też komponuje z trawami ozdobnymi.

Sadzisz krwawnik wiązówkowaty? Na to uważaj

W odpowiednich warunkach ta roślina może się zbyt mocno rozrastać, dlatego posadź ją tam, gdzie będzie miała miejsce i nie sprawi problemu. Albo wkop w ziemię tak zwane bariery korzeniowe, które ograniczą jego rozrost. Możesz też posadzić roślinę, np. w wiadrze pozbawionym dna.

Kiedy i jak rozmnażać ten krwawnik i kiedy go sadzić?

Na początek najlepiej kupić sadzonkę w doniczce. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon. Kiedy już masz roślinę, możesz ją rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Najlepiej zrobić to wiosną, a można też jesienią. Wtedy możesz uzyskać sadzonki od zaprzyjaźnionego ogrodnika.

Właściwości krwawnika

Wszystkie krwawniki mają właściwości lecznicze, jednak ich działanie może się różnić w zależności od gatunku. W Polsce jako zioła używa się przede wszystkim krwawnika pospolitego (Achillea millefolium). Nie myl, ani nie utożsamiaj tych roślin i jeśli nie znasz się na ziołolecznictwie, nie stosuj zamiast niego krwawnika wiązówkowatego (Achillea filipendulina). Dowiedz się więcej: jakie właściwości ma krwawnik pospolity, na co pomaga i jak go stosować.

Źródła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom