Chcesz mieć więcej budlei? Nic prostszego! Łatwo możesz ją rozmnożyć. Podpowiadam, jak zrobić sadzonki motylego krzewu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sadzonki budlei łatwo przygotować samodzielnie.
Sadzonki budlei łatwo przygotować samodzielnie. pixabay.com
Budleja Dawida to krzew, który pięknie i długo kwitnie. Jest stosunkowo łatwy w uprawie, a dodatkową zaletą jest to, że budleję łatwo samodzielnie rozmnożyć. Wystarczy kilka gałązek, żeby zrobić z niej sadzonki. Podpowiadam, jak się do tego zabrać.

Spis treści

Budleję Dawida łatwo rozmnożyć

Budleja Dawida jest znana także jako motyli krzew, bo te owady uwielbiają jej kwiaty i tłumnie odwiedzają. Kwiaty zachwycają też ludzi, dlatego budleja stała się ostatnio bardzo modna i popularna. Ten krzew może kwitnąć przez całe lato, wystarczy odpowiednio go przycinać (zobacz, jak ciąć budleję latem).

Budleja Dawida nie jest też szczególnie wymagająca – trzeba ją posadzić w słonecznym miejscu, zadbać o żyzną, próchniczą ziemię, od czasu do czasu zasilić nawozem, a wiosną pamiętać o przycięciu. Pewnym minusem tego krzewu jest niezbyt duża odporność na mróz, ale nawet jeśli jej pędy przemarzają, pięknie wypuszcza nowe od korzenia. I właśnie żywotność budlei sprawia, że łatwo ją rozmnożyć, bo szybko ukorzenia się.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać i pielęgnować budleję w ogrodzie

Kiedy robić sadzonki budlei?

Z budlei można zrobić tak zwane sadzonki zielne. Pobiera się je na przełomie wiosny i lata (maj-czerwiec), z młodych, jeszcze zielonych, ale już w miarę sztywnych pędów. Jednak są one delikatne i utrzymanie ich w dobrym stanie jest dość trudne.
Dlatego lepiej poczekać do lata (lipiec/sierpień-wrzesień) i kiedy kwiaty zaczną przekwitać, pobrać tak zwane sadzonki półzdrewniałe. Są to fragmenty jednorocznych pędów, które nie są już całkiem zielone, tylko zaczęły drewnieć. Są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe np. na utratę wilgoci.

Jak zrobić sadzonki budlei?

Zetnij gałązkę z przekwitającymi kwiatami. Końcówkę z kwiatostanem zetnij, a pozostałą część pędu podziel na krótsze fragmenty. Każdy kawałek-sadzonka musi mieć jeden węzeł. Jest to miejsce, z którego wyrastają liście (i pędy). Trudno go przegapić. Tnij tak, żeby pozostało kilka centymetrów (5-7 cm) pędu pod węzłem i około 1-2 cm nad nim. Jeśli sadzonka ma duże liście, skróć je, albo całkiem obetnij (na tym etapie nie są roślinie bardzo potrzebne, a będzie tracić przez nie wodę).
Końcówki sadzonek możesz obsypać ukorzeniaczem przeznaczonych dla sadzonek półzdrewniałych, czyli ukorzeniaczu A (to specjalny proszek, który stymuluje rozwój korzeni, może też zawierać związki chroniące przed chorobami).

Sadzenie młodej budlei

Następnie posadź je w przepuszczalnej, ale niezbyt żyznej ziemi (np. z dodatkiem piasku lub perlitu). Może to być doniczka lub szklarnia czy inspekt. Podlewaj regularnie, tak żeby ziemia była wilgotna. Nie wystawiaj sadzonki na mocne słońce, ale powinna stać w jasnym miejscu. Rośliny w doniczkach możesz nakryć np. przeciętą, przeźroczystą butelką, żeby zapewnić wyższą wilgotność, ale musisz uważać, żeby sadzonki nie zaparzyły się.
Po kilku tygodniach sadzonka powinna wypuścić nowe pędy oraz korzenie. Podczas pierwszej zimy nie powinna być narażona na mróz. Najlepiej, by pierwszą zimę spędziły w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom