Domowa herbata earl grey lepsza niż ze sklepu. Zrobisz ją z pięknej ogrodowej rośliny. Polecam herbatę z pysznogłówki – bergamotki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pysznogłówka ozdobi ogród kwiatami, a z jej pachnących liści zrobisz pyszną herbatę earl grey.
Pysznogłówka ozdobi ogród kwiatami, a z jej pachnących liści zrobisz pyszną herbatę earl grey. Katarzyna Laszczak
Herbata earl grey należy do wyjątkowo popularnych. Łatwo ją kupić, nie jest też specjalnie droga, ale można mieć własną. Odkąd spróbowałam tej wersji, nie sięgam już po gotową. Zobacz, jak łatwo zrobić aromatyczny domowy earl grey. A przy okazji ozdobić ogród lub balkon piękną rośliną. To pysznogłówka, zwana potocznie bergamotką.

Spis treści

Herbata earl grey nie tylko z aromatem pomarańczy bergamotki

Herbata earl grey ma specyficzny, świeży smak. Jest to czarna lub zielona herbata, aromatyzowana olejkiem z pewnego gatunki pomarańczy, zwanej bergamotką. Choć na opakowaniach niektórych znajdziemy tylko informację o „aromacie”. Jednak zapach charakterystyczny dla earl greya ma nie tylko pomarańcza, ale też pewna bylina. Wygląda ona pięknie i jest uprawiana jako roślina ozdobna. W dodatku ma pewne właściwości lecznicze. To pysznogłówka, znana też jako monarda. A bywa również nazywana bergamotką, tak jak „herbaciana” pomarańcza. Jednak w odróżnieniu od pomarańczy, świetnie rośnie w polskich ogrodach. To ziołowy, pachnący i domowy sposób na w pełni naturalną herbatę earl grey. Ja używam jej od kilku lat i jest to najlepszy earl grey, jaki piłam.

Pysznogłówka, zwana bergamotką. Co to za roślina?

Pysznogłówka to wieloletnia roślina, która jest łatwa w uprawie. Wystarczy jej zapewnić słoneczne miejsce oraz żyzną ziemię, warto też pamiętać o podlewaniu. I to właściwie tyle. Jeśli chodzi o wygląd, to jest bardzo atrakcyjna – dość wysoka (ale ma odmiany o różnej wielkości), o oryginalnych kwiatach. Mają one różne kolory i są bardzo miododajne. Pysznogłówki mają lekko omszone liście i to właśnie one są najbardziej aromatyczną częścią rośliny.

Pysznogłówki mają bardzo oryginalne kwiaty. W ogrodzie wyglądają pięknie. Są też bardzo miododajne.
Pysznogłówki mają bardzo oryginalne kwiaty. W ogrodzie wyglądają pięknie. Są też bardzo miododajne. Katarzyna Laszczak

Niższe odmiany pysznogłówek można też uprawiać w donicach na słonecznych tarasach i balkonach. Zatem, żeby mieć domowy earl grey, nie musisz nawet mieć ogrodu.

Pachnące liście i kwiaty pysznogłówki na domową herbatę earl grey

Pachnące liście oraz kolorowe kwiaty pysznogłówki można dodawać do wielu potraw i sałatek, a także różnych letnich lemoniad. Jednak doskonałym sposobem na wykorzystanie pysznogłówki jest domowy, ziołowy earl grey. Jego zrobienie jest banalnie proste. Latem możesz po prostu dorzucać listek pysznogłówki do herbaty. Ale jej aromat warto zachować na dłużej i ususzyć liście.

Mój sposób, żeby mieć i kwiaty, i herbatę z pysznogłówki

Teoretycznie do suszenia najlepiej nadają się młode listki. Ja jednak robię inaczej, bo zależy mi na tym, żeby mieć też kwitnące rośliny. Czekam, aż pysznogłówki zaczynają przekwitać i wtedy ścinam je, kilka centymetrów nad podłożem. Tak przycięte rośliny wypuszczają nowe pędy (i rozgałęziają się). Nie zawsze zdążą drugi raz zakwitnąć, ale i tak jesienią mam drugi zbiór pysznogłówki na herbatę.
Ścięte pędy (latem wraz z resztką kwiatów) wiążę w nieduże pęczki, wieszam „do góry nogami” w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Gdy dobrze wyschną, łamię je i zamykam w szczelnej puszcze. Przechowuję bez dostępu światła.

Domowy, ziołowy earl grey na dwa sposoby

„Bergamotkę” można dodawać do herbaty bezpośrednio przed zaparzeniem lub wcześniej przygotować mieszankę. Przy tym drugim sposobie liście herbaty przejdą aromatem, przy pierwszym możesz dodać tyle bergamotki i wybrać herbatę, na jaką akurat masz ochotę.
Do mieszanek z pysznogłówką możesz używać czarnej, zielonej oraz białej herbaty, a także yerba mate. Proporcje są dość dowolne i zależą od tego, jakie „nasycenie” bergamotką ci odpowiada. Na początek wypróbuj 2 miarki herbaty na 1 miarkę pysznogłówki i dostosuj do swojego smaku. Przed pomieszaniem z herbatą, liście bergamotki zgnieć, żeby lepiej oddały aromat.

Jakie właściwości ma pysznogłówka?

Pysznogłówki mają właściwości lecznicze, przede wszystkim antyseptyczne. Jednak musisz wiedzieć, że mają one kilka gatunków, a dodatkowo w ogrodach uprawia się odmiany uprawne. Dlatego zawartość pożytecznych związków może być w nich różna. Znany fitoterapeuta, dr H. Różański zaznacza, że pysznogłówka jest: doskonała do sporządzania herbatek smakowych i leczniczych, przy czym leczniczych – w określonych zakresach.

Możesz w pewnym stopniu liczyć na jej działanie antyseptyczne (m.in. łagodzące przy podrażnieniach jamy ustnej czy gardła). Ma też właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne, łagodnie uspokajające czy wspomagające trawienie, jednak pysznogłówkę z ogrodu traktuj raczej tylko jako naturalny aromat bergamotki, a nie roślinę leczniczą. Pamiętaj też, na każdą roślinę może zdarzyć się uczulenie, więc przygodę z nią zacznij od pojedynczych herbatek. Smacznego!

Wybrane źródła
Bremness, L., Wielka księga ziół, Warszawa 1991
Halarewicz, A., Atlas ziół, Warszawa 2015
Monarda Didyma, Plants for A Future
Różański, H., Monarda – pysznogłówka w fitoterapii, Medycyna dawna i współczesna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom