Kleszcze już się pojawiły. Jakich chorób odkleszczowych musimy się obawiać w Polsce

redakcja.regiodom
Usuwanie kleszczaKleszcze już obudziły się do życia – ostrzega sanepid. Pajęczaki te mogą pojawić się w różnych miejscach ludzkiego ciała. Zdarzają się nawet na głowie, choć nie spadają z drzew. Swoją wędrówkę po naszym ciele zawsze zaczynają od dołu i wędrują dopóki nie trafią na odpowiednie miejsce.
Usuwanie kleszczaKleszcze już obudziły się do życia – ostrzega sanepid. Pajęczaki te mogą pojawić się w różnych miejscach ludzkiego ciała. Zdarzają się nawet na głowie, choć nie spadają z drzew. Swoją wędrówkę po naszym ciele zawsze zaczynają od dołu i wędrują dopóki nie trafią na odpowiednie miejsce. sasel77 (123RF)
Ze wzrostem aktywności kleszczy mamy najczęściej do czynienia od połowy kwietnia do początku listopada. Choć przy lekkich zimach i w lutym kleszcze budzą się do życia. Zobacz, jakie choroby roznoszą kleszcze.

Sezon aktywności kleszczy już się rozpoczął i potrwa do pierwszych mrozów. Na ukąszenie kleszcza jesteśmy narażeni w czasie spaceru w parku czy w lesie oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W Polsce stale występuje około 20 gatunków kleszczy, natomiast niektóre pojawiają się okresowo. Pajęczaki te zagrażają ludziom i zwierzętom, ponieważ są nosicielami wielu groźnych chorób.
Jak kleszcz przenosi chorobę? Kłuje zwierzę, które jest nosicielem – ma na przykład w swojej krwi bakterię boreliozy, później wbija się w ciało człowieka i tym sposobem człowiek staje się poniekąd przypadkową ofiarą. Lista chorób odkleszczowych jest pokaźna, choć do najczęściej występujących w Polsce zaliczamy boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu (najbardziej niebezpieczna z chorób od kleszczy). W mniejszym zakresie występują też inne choroby, np. tularemia, babeszjoza czy riketsjoza. 

Dowiedz się: Jak nie zapraszać kleszczy do ogrodu

W niektórych regionach Polski (szczególnie w północno-wschodniej części kraju) nawet do 30 procent żyjących tam kleszczy, może przenosić przynajmniej jeden z patogenów (boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, tularemię, babeszjozę, riketsjozę, chlamydiozę czy toksoplazmozę). Dane epidemiologiczne dotyczące Polski świadczą o narastającym problemie i coraz większej zachorowalności na choroby odkleszczowe.

O tym, jak najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczami i o mitach z nimi związanymi

Mówi dr Marta Supergran-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Źródło: TVN24/x-news

Objawy boreliozny

Bakteria Borrelia (powodująca boreliozę) atakuje mnóstwo narządów jednocześnie. Atakuje stawy (często pojawiają się bóle kolan, ale i inne stawy mogą boleć), układ nerwowy (bolą nas różne części ciała).Rozpoznanie boreliozy nie należy do łatwych diagnoz. Niestety objawy kliniczne po ukłuciu przez kleszcza nie zawsze są jednoznaczne. Dodatkowo poszczególne stadia choroby mogą się nakładać lub występować równocześnie. A rumień wędrujący, który jest jedynym swoistym objawem, stwierdza się tylko u 30–50 proc. pacjentów. Dodatkowo może on przybierać nietypową formę.
Pomocne w diagnozowaniu boreliozy są badania kliniczne (badana jest krew chorego - czasem odbywa się to dwuetapowo). 

Objawy odkleszczowego zapalenia mózgu

Odkleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia dochodzi nie tylko poprzez ukłucie przez zakażonego kleszcza. Może się to również stać drogą pokarmową w wyniku picia surowego, niepasteryzowanego mleka krowiego, koziego i owczego, które pochodzi od zakażonych zwierząt hodowlanych. Najrzadziej dochodzi do zakażenia drogą wziewną.

Najwięcej zachorowań, bo aż do 80 procent wszystkich zakażeń w danym roku, odnotowuje się w Polsce
północno-wschodniej. Przebieg zapalenia mózgu u człowieka może być bezobjawowy.
W przypadku, gdy choroba przebiega objawowo, może przybrać postać z dwiema charakterystycznymi
fazami. Początek jest nagły, a towarzyszą mu objawy grypopodobne, nudności, wymioty i biegunka.
Następnie może dojść do samoistnego wyleczenia lub tymczasowej poprawy stanu zdrowia chorego. Po chwilowej poprawie u niektórych osób po kilku dniach pojawiają się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a w następstwie dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, móżdżku lub rdzenia kręgowego. Przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki zarejestrowane na terenie Polski. 

Zobacz: Jak bezpiecznie usunąć kleszcza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom