Rośliny, które odstraszają kleszcze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
KleszczKleszcze przenoszą groźne choroby. To m.in. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
KleszczKleszcze przenoszą groźne choroby. To m.in. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Catkin (Pixabay.com)
Kleszcze atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów. My też możemy bronić się przed nimi zapachem. Przedstawiamy rośliny, których woń odstrasza te krwiopijne pajęczaki.

Koszula z długimi rękawami i długie spodnie nie zawsze są w stanie uchronić nas przed kleszczami, przenoszącymi groźne choroby, m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze atakują przeważnie w lasach, ogrodach i parkach, nad jeziorami. W tym roku kleszcze to istna plaga. Ostatnio pojawiły się komunikaty, że kleszcze przeniosły się również do miast. Są preparaty do smarowania i spryskiwania odstraszające kleszcze oraz ultradźwiękowe odstraszacze.

Warto przeczytać: Jakich chorób odkleszczowych musimy się obawiać w Polsce 

Można także bronić się przed krwiopijcami, wykorzystując rośliny, których zapachu te małe pajęczaki nie znoszą. Oto rośliny odstraszające kleszcze (i często także inne dokuczające nam latem owady). Przedstawiamy je w alfabetycznej kolejności.

Chrzan

Chrzan pochodzi z rodziny kapustowatych. Kojarzy się z przyprawą kuchenną, a tymczasem wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego odstrasza, ale także zabija kleszcze. To dzięki specyficznemu zapachowi chrzanu. – Najbardziej intensywnie pachną liście chrzanu i jego korzeń, również po ususzeniu czuć zapach – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Cebula

Cebula należy do rodziny amarylkowatych. Nie tyle cała cebula, co konkretnie suche łuski cebuli zniechęcają kleszcze. Jedna z teorii mówi, że to rosyjscy ogrodnicy jako pierwsi zauważyli, iż cebula odstrasza kleszcze. Jej działanie potwierdziła grupa rosyjskich naukowców. Łuski cebuli muszą być zmielone na proszek. Warto opylić nim rośliny.

Przeczytaj poradnikŚrodki na kleszcze oraz sposoby naturalne i szczepionka przeciw kleszczom 

Czosnek

Z rodziny amarylkowatych. I świeży, i ususzony, posiada specyficzny, nieprzyjemny dla nas zapach. Woń jest także nieprzyjemna dla kleszczy. Przed wyjściem np. do lasu warto zjeść 2-3 ząbki czosnku, a kleszcze nie powinny zaatakować. Nieprzyjemne, ale skuteczne: można posmarować się ząbkami czosnku - wtedy skóra przez dłuższy czas będzie wydzielała jego zapach.

Czeremcha

Czeremcha to roślin z rodziny różowatych. – Jest to duży krzew leśny lub niższe drzewo, o wysokości około 3 metrów – dodaje Mikietyński. – Ma jadalne czarne jagody. Charakterystyczny zapach czeremchy, odstraszający kleszcze, pochodzi od jej kwiatostanów. Gdy kora i liście czeremchy zostaną uszkodzone czy oderwane, też wydziela się specyficzna woń.

Przeczytaj równieżCzeremcha – drzewo o upojnym zapachu i ciekawych właściwościach 

Eukaliptus

Eukaliptus wywodzi się z rodziny mirtowatych. To drzewo albo krzew najczęściej o białych kwiatach. - Gdy zgnieciemy świeży liść eukaliptusowy, poczujemy ostry, drażniący zapach – wyjaśnia ogrodnik. - Dla kleszczy jest on wyjątkowo nieprzyjemny. Suszony eukaliptus, podobnie, jak mięta, także zniechęci kleszcze.

Kocimiętka

Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, która z daleka przypomina lawendę, bo ma podobny fioletowy lub niebieski kolor. Koty, jak sama nazwa wskazuje, uwielbiają kocimiętkę. Ona działa na nie, niczym wabik, jak narkotyk. Bawiąc się nią i ocierając o nią, głośno miauczą i mruczą. Kleszcze jednak nienawidzą miętowo-cytrynowego zapachu kocimiętki. To głównie za sprawą olejku eterycznego znajdującego się w kwiatostanach.

Lawenda

Lawenda pochodzi z tej samej rodziny, co kocimiętka, czyli jasnotowatych. Kwitnie na fioletowo, różowo albo biało. – Olejek eteryczny w kwiatach lawendy zniechęca kleszcze do ataku ofiary – kontynuuje ogrodnik. – Podobnie olejek ten działa na mole. To dlatego suszone kwiaty lawendy lub saszetki o zapachu lawendowym wkłada się między ubrania do szafy.

Dowiedz się więcejUprawa i zastosowanie lawendy

Tatarak

Tatarak należy z rodziny tatarakowatych. Tatarak rośnie na terenach wilgotnych, przy mokradłach, stawach, nad jeziorami. Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 procent azaronu. Jest to substancja, która odstrasza kleszcze. Zmielone na proszek kłącze tataraku także jest skuteczne w walce z kleszczami. Tak samo, jak odwar z kłącza tataraku.

Tymianek

Macierzanka tymianek wywodzi się z rodziny jasnotowatych, podobnie, jak kocimiętka i lawenda. - Tymianek to zioło, które kwitnie na liliowo, różowo albo biało – wymienia nasz rozmówca. - Jego orzeźwiający zapach odpędza jednak kleszcze. Wypróbowany środek to ziołowy preparat własnoręcznej roboty. Należy zaparzyć w małej ilości wody tymianek oraz rozmaryn, dodając sok z wyciśniętej cytryny. Otrzymany płyn trzeba przelać do buteleczki z atomizerem i spryskać skórę.

Polecamy również: Jak prawidłowo usunąć kleszcza 

Wrotycz

Z rodziny astrowatych. To popularna roślina w walce z kleszczami. Żółte kwiaty wrotycza mają korzenny zapach, który zniechęca kleszcze. Nasze babcie stosowały roślinę na wszawicę. Trzeba uważać i nie spożywać wrotycza, bo ten może zawierać szkodliwy dla człowieka związek, tujon. Niektóre wrotycze nie mają go w ogóle, inne natomiast mają bardzo dużą dawkę tego związku. Objawy zatrucia to m.in. wymioty i biegunka oraz zawroty głowy.

Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, przypominający zapach kamfory. Aromat ten skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale też owady, takie jak:
Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, przypominający zapach kamfory. Aromat ten skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale też owady, takie jak: muchy, komary, mrówki czy mole.  Fot. manfredrichter (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom