Kilkanaście procent Polaków żyje w niedogrzanych mieszkaniach

Bartosz Turek, Lion’s Bank
Ogrzewanie nieruchomościJeszcze w 2005 roku (najstarsze dane udostępniane przez Eurostat) aż 33,6 proc. Polaków, a więc prawie 3 razy więcej niż dziś, mieszkało w niedogrzanych nieruchomościach. Od tego czasu klimat w naszym kraju nie zmienił się znacząco, ale przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 55 proc. – wg GUS (przeciętne miesięczne wynagrodzenie za trzy kwartały 2013 w porównaniu do danych za trzy kwartały 2005). Poza tym, większą wagę przykłada się dziś do efektywności energetycznej nieruchomości inwestując w ocieplanie budynków, efektywniejsze systemy grzewcze czy odnawialne źródła energii.
Ogrzewanie nieruchomościJeszcze w 2005 roku (najstarsze dane udostępniane przez Eurostat) aż 33,6 proc. Polaków, a więc prawie 3 razy więcej niż dziś, mieszkało w niedogrzanych nieruchomościach. Od tego czasu klimat w naszym kraju nie zmienił się znacząco, ale przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 55 proc. – wg GUS (przeciętne miesięczne wynagrodzenie za trzy kwartały 2013 w porównaniu do danych za trzy kwartały 2005). Poza tym, większą wagę przykłada się dziś do efektywności energetycznej nieruchomości inwestując w ocieplanie budynków, efektywniejsze systemy grzewcze czy odnawialne źródła energii. mk
Aż 13,2 proc. Polaków nie jest w stanie utrzymać zimą komfortowej temperatury w domu lub mieszkaniu – wynika z danych Eurostatu.

Ponad trzynaście procent to i tak trzy razy lepszy wynik niż w 2005 roku, ale wciąż daje polskim mieszkaniom 11. miejsce w Europie na liście najbardziej "niedogrzanych" nieruchomości.

Niedostateczne ogrzanie nieruchomości może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, mieszkanie w za zimnym otoczeniu może być ryzykowne dla osób z chorobami układu krwionośnego i oddechowego. Temperatura wewnętrzna ma też wpływ na trwałość samej nieruchomości. W wychłodzonych pomieszczeniach rośnie np. ryzyko zawilgocenia ścian, co prowadzić może do ich zagrzybienia. 

Przeczytaj poradnik: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Poziom wynagrodzeń i problem niedogrzania lokali mieszkalnych

Kilkanaście procent Polaków żyje w niedogrzanych mieszkaniach

 

Warto wiedzieć: Jak gospodarować ciepłem, by nie marznąć i płacić niższe rachunki

Co dziewiątemu Europejczykowi jest za zimno

Niepokojące są statystyki, z których wynika, że aż 10,8% Europejczyków udzieliło negatywnej odpowiedzi na pytanie, czy są w stanie utrzymać przez cały rok odpowiednią temperaturę w mieszkaniu lub domu. Eurostat nie narzuca tu żadnych konkretnych ram, dlatego wyniki są efektem subiektywnych ocen badanych. Może się więc okazać, że dla jednej osoby dostatecznie ogrzana nieruchomość to taka, w której panuje zimą przynajmniej 15°C, a dla innej niezbędne minimum to 25°C.

Jaka więc temperatura powinna być utrzymywana w mieszkaniu, aby obiektywnie uznać je za wystarczająco ogrzane? Z pomocą w udzieleniu tej odpowiedzi przychodzi Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej w pokoju dziennym powinno być przynajmniej 21°C, a w pozostałych nie mniej niż 18°C.

Za zimno w krajach o ciepłym klimacie

Na to czy w danym kraju niedogrzanie mieszkanie jest realnym problemem wpływa wiele czynników. Po pierwsze jest to poziom osiąganych przez ludność dochodów. Nic więc dziwnego, że marginalny problem z niedogrzaniem nieruchomości mają obywatele w krajach o najwyższych średnich zarobkach. Pomimo położenia w północnej części Europy z niedogrzaniem nie mają problemu mieszkańcy Norwegii czy Szwecji, gdzie odpowiednio tylko 0,7 proc. i 1,4 proc. obywateli uznało, że nie są w stanie utrzymać zimą odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Tam jednak zarobki należą do najwyższych w Europie. Norweg pracując na pełen etat zarobił w 2012 roku przeciętnie 77,3 tys. euro, a Szwed 58,5 tys. euro. Dla porównania w Polsce przeciętne roczne zarobki oszacowano w 2012 roku na 10,9 tys. euro. Na problem z niedogrzaniem nie powinni też narzekać mieszkańcy Szwajcarii i Luksemburga, gdzie zarobki w 2012 roku wyniosła odpowiednio 76,6 tys. euro i 57,6 tys. euro, a na niedogrzanie skarży się mniej niż jeden procent obywateli.

Na trudność z odpowiednim ogrzewaniem nieruchomości wpływ ma też klimat. On decyduje o tym, jakie temperatury panują za oknem, ale też wpływa na technologię, w jakiej wznoszone są budynki. Paradoksalnie więc wiele krajów w gronie tych o największym, niedogrzaniu to te, w których klimat jest wybitnie ciepły jak na warunki europejskie. Krótkie i łagodne zimy mogą powodować więc, że nieruchomości nie są odpowiednio ocieplone i wyposażone w wystarczająco wydajne instalacje grzewcze. I tak na przykład na Cyprze aż 30,7 proc. osób uznało, że nie są w stanie utrzymać w mieszkaniu komfortowej temperatury zimą. Podobne wyniki zanotowano w Portugalii (27 proc. ma problem z utrzymaniem ciepła w mieszkaniu), Grecji (26,1 proc.), na Malcie (21,7 proc.) i we Włoszech (21,2 proc.). 

Najzimniej tam, gdzie są najniższe dochody

Największy problem z brakiem możliwości utrzymania w mieszkaniu odpowiedniej temperatury mają mieszkańcy krajów o relatywnie niskich dochodach. W Bułgarii, gdzie roczne dochody zostały w 2012 roku oszacowane przez Eurostat na 5,6 tys. euro problem niedogrzania dotyczy aż 46,5 proc. obywateli. W Rumunii, gdzie dochody są szacowane na 7,2 tys. euro rocznie, problem niedogrzania dotyka 14,6 proc. obywateli, a na Litwie (z przeciętnymi dochodami na poziomie 9,5 tys. euro) – 34,1 proc. badanych.

Polska na 11 miejscu w gronie 31 krajów

Jak na tym tle wygląda Polska? Zajmując czwarte miejsce (z 29) w gronie krajów o najniższych dochodach, zajmuje 11. miejsce na liście krajów mających najbardziej niedogrzane nieruchomości mieszkalne. Z przeciętnymi rocznymi zarobkami szacowanymi przez Eurostat na 10,9 tys. euro rocznie 13,2 proc. ankietowanych z Polski uznało, że nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury w mieszkaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom