Dobra koniunktura to efekt rekordowo wysokiego poziomu sprzedaży nowych mieszkań oraz dużej liczby wydanych pozwoleń na budowę. Ponadto w 2015 roku deweloperzy rozpoczęli sporo inwestycji mieszkaniowych. Jest też dobra prognoza dla osób zainteresowanych kupnem lokum. Eksperci z Emmerson Evaluation przewidują lekkie spadki cen nowych mieszkań w mniejszych miastach, w tym w Kielcach.
Zobacz: MAPA inwestycji mieszkaniowych w Kielcach
Zdaniem ekspertów trudniej będzie znaleźć nabywców na mieszkania z drugiej ręki. Choć według prognoz ceny mieszkań z rynku wtórnego w Kielcach mogą minimalnie spaść.
Mieszkania z rynku wtórnego w cieniu mieszkań deweloperskich
Zdaniem Dariusza Książaka, Prezesa Zarządu Emmerson Evaluation rynek wtórny w roku 2016 nadal będzie pozostawał w cieniu rynku pierwotnego, głównie ze względu na utrzymującą się rekordową podaż mieszkań od deweloperów.
– Przy bogatej ofercie oraz spodziewanych dużych obrotach na rynku pierwotnym, zainteresowanie rynkiem wtórnym może być ograniczone. Będzie to sytuacja analogiczna do roku ubiegłego, w którym w większości miast liczba transakcji z rynku wtórnego była wyraźnie mniejsza niż liczba transakcji zanotowanych na rynku pierwotnym. Osoby chcące sprzedać swoje dotychczasowe lokum z całą pewnością będą musiały uzbroić się w cierpliwość – twierdzi ekspert.
Mieszkanie dla Młodych na kieleckim rynku
Na przełomie marca i kwietnia publikowane są limity cen nieruchomości kwalifikujących się do dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym i pierwotnym.
W II kwartale 2016 roku na kieleckim rynku obowiązują następujące stawki
Kielce:
- rynek pierwotny – 4766,02 zł/mkw.
- rynek wtórny – 3899,47 zł/mkw.
gminy sąsiadujące:
- rynek pierwotny – 4155,70 zł/mkw.
- rynek wtórny – 3400,12 zł/mkw.
woj. świętokrzyskie:
- rynek pierwotny – 3545,39 zł/mkw.
- rynek wtórny – 2900,77 zł/mkw.
Względem poprzednich limitów cenowych odnotowano następujące zmiany: Kielce – 0 proc., sąsiadujące gminy – wzrost o 1,2 proc., woj. świętokrzyskie – wzrost o 2,9 proc.