Tego dowiesz się z poradnika o uprawie tulipanów
Gatunków tulipanów jest ok. 150, a odmian kilka tysięcy. A do tego ciągle powstają nowe odmiany tulipanów. Warto choć kilka tych pięknych i łatwych w uprawie kwiatów posadzić w ogrodzie.
Kiedy sadzić tulipany
Tulipany najlepiej sadzić od września do połowy października, w ciepły, słoneczny dzień. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że można sadzić cebulki również w listopadzie, a nawet grudniu, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta. Pamiętajmy jednak, że tak późno posadzone będą miały mało czasu, żeby się ukorzenić przed zimą i wiosną sprawnie ruszyć z wegetacją.
Polecamy też:
Jak sadzić tulipany i jak głęboko w ziemi umieścić cebulki tulipanów?
Tulipany sadzimy zwykle na głębokość ok. 10 cm. Przyjmuje się, że powinna to być głębokość równa:
- trzem wysokościom cebuli – na glebach lekkich,
- dwóm wysokościom cebuli – na glebach cięższych.
Wkładamy je w ziemię w ten sposób, aby spiczasta część cebulki była u góry. Potem przysypujemy cebulę ziemią i od czasu do czasu podlewamy (jeśli jest bardzo sucho i nie ma mrozów).
Ziemię pod tulipany warto przemieszać z kompostem. Jeśli podłoże jest gliniaste, przygotujmy też warstwę drenażu na dnie dołka (np. wysypmy żwir lub keramzyt i przemieszajmy go lekko z ziemią). Cebule w mokrym, ciężkim podłożu mogą zgnić.
Sadzenie tulipanów jest bardzo proste, ale od dobrego miejsca i od odpowiedniej pory sadzenia zależy dalszy los rośliny. Jeśli wykonamy wszelkie czynności zgodnie z zaleceniami, tulipany będą zachwycały nas swoim urokiem całą wiosnę.
Co siać i sadzić w październiku w ogrodzie? Dla pewnych rośl...
Gdzie posadzić tulipany? Miejsce ma znaczenie
Z reguły tulipany są łatwe w uprawie, dlatego nawet początkującemu ogrodnikowi nie sprawi problemu ich pielęgnacja. Jednak miejsce, w którym posadzimy tulipany nie jest zupełnie obojętne. Po pierwsze powinniśmy zadbać o podłoże - gleba powinna być próchnicza, najlepiej o odczynie obojętnym (w uzyskaniu tego pomoże nawóz z kompostownika).
Poza tym, choć tulipany są dość tolerancyjne co do stanowiska, to pamiętajmy, że nie lubią palącego słońca. Dlatego najlepiej je sadzić w lekko ocienionych miejscach. W mocno nasłonecznionych ich kwiaty będą znacznie mniej trwałe.
Pielęgnacja, nawożenie i wykopywanie tulipanów
Tulipany kwitną wiosną. Są dość dobrze odporne na zmieniające się często warunki klimatyczne. Jeśli będą miały przepuszczalną ziemię, to nie zaszkodzi im deszcz. Dobrze znoszą też przejściową suszę, jednak gdyby wczesną wiosną brakowało deszczu, warto je podlewać. Pamiętajmy o spulchnieniu gleby wokół nich.
Tulipany warto nawozić. Najlepiej to zrobić przed sadzeniem oraz wczesną wiosną, gdy zaczną wypuszczać liście. Można stosować kompost, albo specjalne nawozy do kwiatów cebulowych (stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta). Przekwitłe kwiaty tulipanów zwykle usuwa się, ale liście i łodygę trzeba pozostawić do zaschnięcia. Cebulki wykopujemy w czerwcu-lipcu (kiedy zaschną liście) i przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu do jesieni, kiedy znów je posadzimy. Bardziej ozdobne odmiany najlepiej wykopywać co roku, starsze oraz tulipany botaniczne - można co kilka lat. Przy okazji możemy rozmnożyć tulipany, rozdzielając cebulki przybyszowe.
Uwaga: nie wszystkie odmiany tulipanów są odporne na mróz. Dlatego jesienią warto je ściółkować kompostem lub okryć stroiszem (gałązkami iglaków).
Warto wiedzieć:
Choroby tulipanów
- Najgorszą chorobą tulipanów, która nierzadko zniekształca cały kwiat jest szara pleśń tulipana. Dodatkowo podczas choroby na poszczególnych partiach rośliny pojawiają się drobne plamki. To choroba grzybowa.
- Pstrość tulipana (TBV) jest drugą, ale wirusową chorobą, która najczęściej dotyka te kwiaty. Wirusowe choroby tulipanów są najniebezpieczniejsze dla cebuli. Pstrość objawia się srebrzystymi plamami na całej roślinie. Choroba ta może być rozprzestrzeniana na przykład przez mszyce.
Te kwiaty cebulowe rozkwitną wiosną, ale posadź je we wrześn...
Tulipany są znane i lubiane, więc mają swoje święto
Tulipany cieszą się popularnością nie tylko w Polsce. Szczególnie jest z nimi związana Holandia. Tu tulipany obchodzą nawet swoje święto, tzw. Tulpendag czyli Dzień Tulipana, a XVII wieku spekulacje cenami ich cebulek doprowadziły do pierwszej bańki giełdowej i spektakularnego krachu. To także w tym kraju po raz pierwszy tulipanowi nadano polskie imię. W 2008 roku imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej nazwano nową odmianę holenderskiego tulipana. Swoje odmiany tulipanów mają również: Jurij Gagarin, Hillary Clinton a także Elvis Presley.
Tulipany najpiękniej wyglądają na rabatach, szczególnie gdy są różnokolorowe. Jest jednak tylko jeden krajobraz, który pozostaje długo w pamięci. To przecudne pola tulipanowe, ciągnące się kilometrami, zwykle sztucznie nawadniane. Takie pola mamy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Warto je zobaczyć.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?