Tulipany botaniczne kwitną pięknie i wcześnie! Jak uprawiać te tulipany i kiedy je sadzić? Polecamy ładne gatunki

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Tulipany botaniczne są piękne i kolorowe. Na przykład Praestans Shogun to gatunek o pomarańczowożółtych kwiatach, z czerwonymi, małymi plamkami przy nasadzie płatków.
Tulipany botaniczne są piękne i kolorowe. Na przykład Praestans Shogun to gatunek o pomarańczowożółtych kwiatach, z czerwonymi, małymi plamkami przy nasadzie płatków. Katarzyna Laszczak
Tulipany botaniczne są mniejsze od tradycyjnych. Ale też uważa je się za wytrzymalsze i mniej wymagające, a kwitną wcześniej od tradycyjnych. Kolejną różnicą między nimi jest to, że tulipany botaniczne często mają po kilka, a nawet kilkanaście kwiatów na jednym pędzie. W zależności od gatunku, różnią się wielkością i kolorem kwiatów oraz terminem kwitnienia. Podpowiadamy, jak uprawiać tulipany botaniczne w ogrodzie, kiedy je sadzić i jakie warto wybrać.

Spis treści

Jak wyglądają tulipany botaniczne

Zwykłe tulipany mierzą nawet 60 centymetrów wysokości. Natomiast tulipany botaniczne mają od 15 do 25 centymetrów wysokości. Są nie tylko mniejsze niż standardowe kwiaty tego rodzaju. Mają węższe liście, podobne raczej do trawy, a nie do liści tulipana. Mają również lekko żółte, białe, fioletowe albo czerwone płatki schodzące w stożek. – To znaczy: mają spiczaste zakończenie płatków, w odróżnieniu od tradycyjnych tulipanów mających owalne, łagodniejsze zakończenie płatków – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Polecamy też:

Tulipany botaniczne vs. tradycyjne

Mówi się, że botaniczne tulipany kwitną najbliżej natury. I coś w tym powiedzeniu jest. – To naturalne odmiany tulipanów, które powstały same, a nie zostały stworzone czy zmodyfikowane przez człowieka – dodaje ogrodnik. – Nie są szczepione, uszlachetniane. Tulipan botaniczny to także podstawa do tworzenia nowych gatunków tulipanów.

Z reguły te kwiaty zakwitają wcześniej niż tulipany ogrodowe, bo już w marcu-kwietniu, jest też kilka gatunków później kwitnących (kwiecień-maj).

Rośliny miododajne w ogrodzie wyglądają pięknie i tworzą miejsce pożyteczne dla pszczół, które z kolei zapylają nasze rośliny użytkowe.Zobacz najbardziej miododajne rośliny, które są ładne i łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Posadź rośliny miododajne. Ciesz się kwiatami i lepszymi plo...

Odmiany i gatunki tulipanów botanicznych

Do najpopularniejszych należą tulipany Kaufmanna. Kwitną one jako jedne z najwcześniejszych, bo już w marcu. Ich znak rozpoznawczy to trójkątna plamka na zewnętrznych liściach. Warto zwrócić uwagę również na takie gatunki jak:

  • Tulipany Griega mają charakterystycznie zmarszczone listki ozdobione plamkami, a kwitną na przełomie marca i kwietnia.
  • Tulipany Fostera kwitną zwykle około 2 tygodni później, od połowy kwietnia. Ich kwiaty są duże, czerwone, purpurowe.
  • Tulipany turkiestańskie mają gwiazdkowata kwiaty o biało-żółtych płatkach. Na jednym pędzie kwiatowym wyrasta do 12 kwiatów! Zakwitają w kwietniu.
  • Tulipany Praestans Shogun są stosunkowo wysokie, jak na botaniczne, bo dorastają do 40 cm wys. Tworzą po kilka kwiatów na jednym pędzie. Są one duże i mają intensywnie żółtopomarańczowe płatki, z czerwonymi plamkami u ich nasady. Kwitną w kwietniu-maju.
  • Tulipany Eastern Star - są niskie (do 20 cm), ale mają duże kwiaty. Ich płatki są karminowe z kontrastowym, dużym żółtym "oczkiem" pośrodku. Kwitną w kwietniu-maju.
  • Tulipany Tarda - są średniej wysokości (15-20 cm), tworzą po kilka kwiatów na jednym pędzie. Mają żółto-białe płatki, kwitną w maju-kwietniu.
  • Tulipany Lilac Wonder mają bardzo wdzięczne kwiaty o różowych płatkach, z dużym, żółtym „oczkiem”. Dorastają do ok. 20 cm wys. Kwitną w kwietniu i maju.
  • Tulipany Polychroma nieco wbrew nazwie, która oznacza „wielobarwne”, mają tylko dwa, elegancko zestawione, kolory – biały i żółty. Są średniej wielkości (25-30 cm), kwitną w kwietniu.

Zobacz, jak wyglądają tulipany botaniczne

Wykopywanie i rozmnażanie tulipanów botanicznych

To, że są to rośliny wieloletnie, to wiadomo, ale... – Co kilka lat należy wykopać ich cebulki i przesadzić w inne miejsce, bo tulipany mają zdolność do uciekania w głąb gleby – zaznacza Mikietyński. – Roślina ta, jeżeli nie będzie regularnie wykopywana, wypuści liście, ale nie wypuści pędu kwiatowego. Niektóre, nowe i szlachetne odmiany trzeba wykopywać nawet co roku, ale tulipany botaniczne wystarczy raz na kilka lat.

Tulipany mają też zdolność do dzielenia się. Co to oznacza? – Z jednej dużej cebulki tworzy się kilka odrostów. Te małe odrosty nie kwitną, dopóki ich się nie rozdzieli i dopóki nie nabiorą masy.

Wiele kwiatów cebulowych trzeba wykopywać co roku. Są jednak i takie, które można wykopywać rzadziej lub nawet wcale. Przedstawiamy kwiaty, których cebule można pozostawić w ziemi na dłużej. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać co roku. Z cza...

Uprawa tulipanów botanicznych

Cebule tulipanów sadzi się na przełomie września i października. Dojrzałe tulipany jesienią dobrze jest ściółkować kompostem. – Te rośliny lubią glebę próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub zasadowym – kontynuuje ekspert. – Sprzyja im słońce, a w okresie, gdy kwitną, także podlewanie (jeśli nie pada).

Gdy tulipany przekwitną, należy usunąć pozostałości po kwiatach, ponieważ wtedy cebule lepiej będą wzrastać. Natomiast liście należy pozostawić, aż same zaczną zasychać.

Szkodniki tulipanów botanicznych

Mszyca atakuje wiele roślin, ale pod tym względem tulipany botaniczne są wyjątkiem. One w ogóle są dosyć odporne na szkodniki. Pojawiają się jednak na nich grzyby. – Pomocne w walce z grzybami są środki przeciwgrzybowe do zaprawiania cebulek przed zasadzeniem ich – radzi Mikietyński. – To preparat w formie proszku. Należy w woreczek lub torebkę włożyć cebulki i okurzyć je tym proszkiem. To po to, żeby nie rozwinęły się choroby grzybowe.

Jest jeszcze jeden sposób. – Trzeba zamoczyć cebulki na około pół godziny w rozcieńczonym preparacie grzybobójczym. Po wyjęciu i osuszeniu cebulki grzyb już nie ma prawa jej zaatakować – wyjaśnia ogrodnik.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom