Kiedy pozwolenie na wycinkę drzew nie jest wymagane

Ewa Wieczorska, Julia Kościuk - strefynieruchomosci.blog.pl
Sprawdź, kiedy pozwolenie na wycinkę drzew nie jest wymaganeKiedy pozwolenie na wycinkę drzew nie jest wymagane
Sprawdź, kiedy pozwolenie na wycinkę drzew nie jest wymaganeKiedy pozwolenie na wycinkę drzew nie jest wymagane gyulavari / sxc.hu
Ochrona przyrody, w rozumieniu Ustawy, polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody m.in. zieleni w miastach i wsiach.

Zgodnie z postanowieniami ustawy, jednym z podstawowych elementów, który w znaczący sposób służy ochronie drzew i krzewów, poza kilkoma wyjątkami, jest obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew, którego brak skutkuje wymierzeniem kar pieniężnych.

Zobacz również: Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy 

Wyjątek, wyjątkowi nie równy 

W nauce jaką jest dendrologia (drzewoznawstwo - dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami) przyjmuje się, że aby można było mówić o występowaniu drzewa, powinno ono posiadać elementy takie jak pień, korona, bryła korzeniowa oraz powinno być ono rośliną wieloletnią. Jak informują obowiązujące przepisy, charakteru tego nie tracą drzewa, które na skutek zjawisk naturalnych, chociażby wichury, lub celowej działalności człowieka utraciły pień lub koronę. Istotne jest jedynie to, czy konkretny obiekt posiadał kiedykolwiek niezbędne składniki drzewa, a nie czy ma je w chwili usuwania. Drzewami będą także obiekty przyrodnicze spełniające określone wyżej wymagania bez względu na ich żywotność. Oznacza to, że oceny żywotności drzew będzie dokonywał organ administracji w ramach prowadzonego postępowania w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzew.

Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagane w przypadku wyrębu w lasach, drzew owocowych - z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową, na plantacjach drzew i krzewów, tych, których wiek nie przekracza 10 lat, drzew usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub ogrodów zoologicznych oraz, w których wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego.

To też cię zainteresuje: Czas na przycinanie drzew i krzewów. Rodzaje cięć 

Nie trzeba go posiadać również ze względu na wały przeciwpowodziowe i tereny w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału, na wycinkę drzew, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów oraz znacznie utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, stanowiących przeszkody lotnicze. Pamiętajmy, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom