Prace ogrodowe tuż przed nadejściem wiosny

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Trawnik na wiosnę wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnychRegularna pielęgnacja trawnika to podstawa wiosennych prac w ogrodzie.
Trawnik na wiosnę wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnychRegularna pielęgnacja trawnika to podstawa wiosennych prac w ogrodzie. EugenesDIYDen (Pixabay.com)
Zanim zima odejdzie na dobre, warto przygotować ogród lub działkę na nowy sezon. Piszemy, jakie prace należy wykonać przed nastaniem wiosny.

Niektórzy ogrodnicy bielili drzewa już na przełomie grudnia i stycznia. Kto zabiegu jeszcze nie wykonał, teraz jest ostatni moment.

Bielenie drzew

– Bielenie drzew odbija promienie słoneczne – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy. – Dzięki temu pień się nie nagrzewa tak mocno. To natomiast sprawia, że wegetacja rośliny zostaje opóźniona. Tym samym drzewo, mające młode pąki, nie będzie narażone na mróz. Bielenie działa przeciwgrzybowo, aspetycznie.

Przycinanie drzewek owocowych

Jabłonie i grusze będą lepiej owocowały latem, jeżeli wytniemy ich stare, zeschnięte części. – Wycinamy więc połamane, uszkodzone przez mróz gałązki i inne niezdrowe fragmenty lub te zaatakowane przez choroby czy szkodniki – dodaje Mikietyński.

Jak rozpoznać, że część drzewa jest uszkodzona? – Na pierwszy rzut oka widać, że jest matowa – odpowiada nasz ekspert. – W dotyku fragment nie jest taki gładki. Może być zeschnięty. To może być skutek działania mrozu.

Warto przeczytać: Marcowe prace w ogrodzie i na działce 

Gdy nie pojawiają się pąki kwiatowe, to również znak, że ten fragment został zniszczony. – Należy go usunąć, zabezpieczając potem choćby maścią ogrodniczą – wyjaśnia ogrodnik. – Maść ta ma w składzie specjalny środek przeciwgrzybiczny. Można także przyłożyć w to miejsce sztuczną korę. Należy posmarować nią chore miejsce. Przyspiesza ona zabliźnianie się ran na krzewach i drzewach po cięciu.

Nie wszystkie drzewa owocowe powinno się teraz przycinać. Wiśnie, morele, czereśnie i śliwki należy przyciąć po owocowaniu, a więc latem lub jesienią.

Porządki na trawniku

Wygrabienie trawników to kolejne zadanie. – Trzeba pozbyć się warstwy pleśni zalegającej na jego powierzchni – kontynuuje Jarosław Mikietyński. – Tę pleśń łatwo zauważyć. Pojawiają się żółte, niekiedy brązowe place. Zdarza się, że plamy są spowodowane długo zalegającym śniegiem i lodem. Tak zaczyna obumierać trawa.

Przeczytaj poradnik: Jak pielęgnować trawnik wiosną

Mech powinno się zwalczyć choćby preparatem chemicznym czy specjalnym nawozem likwidującym mech. Wartościowe są nawozy ze zwiększoną dawką żelaza. Chwasty można zlikwidować, stosując tzw. wyrwichwast. To urządzenie, które wyrywa chwast razem z korzeniem.

Z grabieniem należy poczekać, aż nie będzie przymrozków. Najpierw trzeba jednak usunąć filc (starą warstwę martwej trawy) oraz wszystkie śmieci, które zalegają na powierzchni. Pierwsze grabienie, czyli przedwiosenne, powinno być delikatne. Kolejne mogą być coraz mocniejsze, ale oczywiście nie takie, żeby uszkodzić strukturę trawy.

Aeracja gleby, czyli napowietrzanie

Przyda się specjalny aerator, a jak nie, to chociaż widły. Trzeba nimi „przeczesać" ziemię, wbijając je na głębokość od 5 do 10 centymetrów. Ten zabieg spulchnia glebę i sprawia, że korzenie trawy lepiej oddychają, są lepiej dotlenione. Następnie trawnik piaskujemy, czyli zagłębienia zasypujemy piaskiem, najlepiej gruboziarnistym. Puste place po trawniku powinno się uzupełnić. W tym celu przesypujemy je ziemią albo torfem i siejemy trawę. Nie warto od razu podlewać obficie trawnika. W marcu w podłożu znajduje się jeszcze sporo wilgoci. Gdy natomiast trawka się zazieleni, pamiętajmy już o regularnym podlewaniu.

Walka z kretowiskami

Jak tylko ziemia przestanie marznąć, uaktywniają się krety. Efektem są kopce. Czasem jest ich kilka na jednym metrze kwadratowym trawnika. Są środki chemiczne przeciw kretom oraz elektroniczne odstraszacze. Istnieją też inne sprawdzone sposoby. W kretowisku można np. umieścić wiatraczki. Wprawione w ruch, powodują mikrodrżenie gruntu, które jest odczuwalne przez krety. Spleśniałe skórki od cytryny, niedopałki papierosów czy liście czosnku, a nawet resztki ryb też można wetknąć w dziury. Kret powinien się wyprowadzić, bo nie znosi takich zapachów. 

Poczytaj też: Sposoby na kreta w ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom