Kawiarki to gratka dla prawdziwego kawosza. Jaką kawiarkę wybrać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zastosowanie kawiarkiJeśli kochasz smak espresso w domowym zaciszu, a nie możesz pozwolić sobie na ekspres ciśnieniowy, kup klasyczną włoską kawiarkę. To niewielki wydatek, a smak kawy wspaniały.
Zastosowanie kawiarkiJeśli kochasz smak espresso w domowym zaciszu, a nie możesz pozwolić sobie na ekspres ciśnieniowy, kup klasyczną włoską kawiarkę. To niewielki wydatek, a smak kawy wspaniały. skyradar (Pixabay.com)
Kawiarki to najprostsza metoda, aby cieszyć się na co dzień aromatem dobrze zaparzonej, mocnej kawy. Po kawiarkę sięgnąć powinni także ci, którzy lubią zalewać kawę wrzątkiem, parząc ją „po turecku”.

Kawiarka to proste urządzenie wyglądające jak czajnik, ale w zmniejszonej wersji. Jest używane do przygotowania kawy. Sprzęt składa się z dolnego zbiorniczka na wodę, lejka z sitkiem i górnego zbiorniczka na przygotowaną już kawę. Ciśnienie wypycha podgrzewaną wodę z niższego zbiornika w górę. Przechodzi przez sitko oraz lejek z kawą. W efekcie na górze gromadzi się napar.

PolecamyNietypowe sposoby parzenia kawy – Chemex, drip, kawa ze strzykawki

Modele kawiarek

Kawiarki są różnej wielkości. Zależnie od pojemności, pozwalają na zaparzenie jednorazowo od dwóch do sześciu, nawet siedmiu filiżanek kawy. Na rynku dostępne są modele pozwalające dostosować te sprzęty m.in. do rodzaju ogrzewania, które stosujemy w kuchni. Są więc kawiarki idealnie nadające się do kuchni elektrycznych czy gazowych, a także specjalnie przystosowane kawiarki do kuchni indukcyjnych. Najczęściej występują w dwóch modelach – ze stali nierdzewnej i tradycyjnych – aluminiowych. Aluminiowe są tańsze. Tyle, że podczas użytkowania mogą na nich pojawić się ślady, których nie da się usunąć. Na rynku spotykane są też, choć rzadko, kawiarki ceramiczne.

Przeczytaj również: Jakie urządzenie do parzenia kawy wybrać 

Przygotowany w kawiarce napój nic nie straci na swej mocy, ale zastosowane w niej filtry sprawią, że żołądek kawosza podziękuje za zmianę sposobu serwowania trunku.

Jak zaparzyć kawę w kawiarce

Sposób przygotowania aromatycznej kawy w kawiarce jest prosty. Wszystko zajmie kilkanaście minut. Do znajdującego się na dole pojemnika wystarczy wlać wodę. Do środkowego pojemniczka, gdzie znajdują się filtry, należy nasypać odpowiednią ilość kawy. Potem wystarczy postawić kawiarkę na ogniu, aby woda pod ciśnieniem przedarła się przez filtry i znalazła w górnej części kawiarki. O końcu parzenia kawy, które – w zależności od wielkości porcji – trwa około pięciu minut, poinformuje nas charakterystyczne syczenie świadczące o tym, że cała woda z dolnego pojemnika zamieniła się już w kawę.

Zasady korzystania z kawiarki

Przy użytkowaniu kawiarek należy przestrzegać kilku zasad, aby urządzenie służyło nam przez długie lata. Zanim pierwszy raz zaparzy się kawę, warto wykonać tak zwane puste parzenie (bez kawy). Niektórzy polecają nawet kilkukrotne zaparzenie kawy i... jej wylanie, żeby dopiero kolejna kawa, już z prawdziwej porcji, nadawała się do wypicia. 

Przy aluminiowych kawiarkach trzeba uważać, czym czyści się urządzenie. Nie warto używać mocnej chemii, gdyż kawiarka może pociemnieć. Niektórzy praktycy w ogóle odradzają mycie kawiarki w detergentach. Wystarczy przemyć czystą letnią wodą i osuszyć. Kawiarki nie powinno się też myć w zmywarce do naczyń. Niektóre części w kawiarkach, na przykład uszczelki przy filtrach, mogą po dłuższym użytkowaniu stracić walory użytkowe. Na szczęście „części zamienne" są równie tanie, co sama kawiarka.

Inne rozwiązanie: Ekspres do zabudowy 

Kawiarki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie aromat kawy, a nie mają ani miejsca, ani czasu, by używać na co dzień ciśnieniowych ekspresów. Coraz więcej kawiarek pozwala też na przygotowanie innego rodzaju kawy niż espresso, w tym latte i cappuccino. Niska cena, prostota obsługi i szybkość czyszczenia sprawiają, że kawiarka jest ciekawym uzupełnieniem innych sposobów serwowania kawy. 

Kawiarki kosztują od kilkudziesięciu do około 200 złotych za te nieco bardziej „odjechane", designerskie wzory. Te całkiem ładne i solidne dostać można za mniej niż 100 złotych.

Przepis na kawę z kawiarki

Kawa musi być świeżo palona i świeżo zmielona. Najlepsza jest nie starsza niż dwa tygodnie. Trzeba nalać wody do zbiornika do poziomu trochę niżej niż zaworek. Na sitko nabieramy pełno zmielonej kawy. Detal, ale ważny, jest taki, że krawędzie sitka nie mogą być pobrudzone od kawy, bo może być gorsze ciśnienie. Dokręcamy do mocna górną część i stawiamy na średni płomień. Trzy, góra cztery minuty później kawa zacznie przedostawać się do górnego zbiorniczka. Parę sekund później, gdy zacznie bulgotać, należy zdjąć kawiarkę z palnika. Jeśli przedłużymy zaparzanie, kawa będzie miała gorzki i przypalony smak. Od razu można przelać otrzymaną mocną kawę do filiżanki. Kto woli słabszą kawę, niech rozcieńczy ją przegotowaną, ciepłą wodą.

Pij kawę codziennie – dla tych powodów warto

Kawa to napój kuszący nas nie tylko walorami smakowymi. Ziarna kawy pomagają zwalczać cellulit oraz cienie pod oczami. Natomiast napój wspomaga odchudzanie, ponieważ przyśpiesza przemiany metaboliczne w naszym organizmie. 

Źródło: Agencja TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom