Ekspres do zabudowy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ekspres ko kawyEkspres do zabudowy ma cechy, jak standardowe ekspresy do kawy, tyle, że inną obudowę.
Ekspres ko kawyEkspres do zabudowy ma cechy, jak standardowe ekspresy do kawy, tyle, że inną obudowę. Miele
Żartobliwie nazywany wewnętrznym baristą ekspres do zabudowy to oszczędność miejsca w kuchni, bo wpasuje się we wnękę na piekarnik albo w tzw. słupek w zabudowie kuchennej. A reszta jest taka sama, jak w zwykłym ekspresie.

Mitem jest, że ekspresy do zabudowy parzą o wiele gorszą kawę od modeli wolnostojących. Smak i aromat kawy nie zależą bowiem od obudowy urządzenia. To tak, jak gdybyśmy utrzymywali, że na przechowywanie jedzenia w lodówce ma wpływ jej obudowa. Nieprawdą jest też, że w zabudowanym ekspresie są częstsze kłopoty z ciśnieniem wody.

Nie tylko wygodne w użytkowaniu

Takie ekspresy są niewidoczne i wygodne w użytkowaniu. Wybrane posiadają podłączenie do ujęcia wody. Urządzenia mają przeważnie 1,5–2,5 litra pojemności. Ważą z reguły ponad 20 kilogramów (niektóre dwa razy tyle). Pasują do różnych rozmiarów wnęk, np. o szerokości 45, 50 lub nawet 60 centymetrów. Można parzyć jedną lub dwie filiżanki kawy jednocześnie. W niektórych modelach istnieje możliwość demontażu elementu służącego do parzenia kawy. Ekspres do zabudowy ma często osobne pojemniki na wodę oraz tackę, na której gromadzą się pozostałości po zaparzeniu kawy. To sprawia, że urządzenie jest funkcjonalne i łatwo je utrzymać w czystości.

Warto wiedzieć: Jak dbać o ekspres do kawy?

Ekspresy z wyższej półki same spieniają mleko albo same robią cappuccino lub włoskie espresso. Niektóre posiadają panele sterujące i czytelne ekrany LED. Kawę przygotujemy, używając przycisków dotykowych. Wybrane modele do zabudowy mają oddzielne pojemniki na kawę ziarnistą (do 200 gramów) oraz mieloną. Posiadają ponadto opcję wyboru wielkości kawy i jej intensywności smaku. Można również wybrać stopień zmielenia kawy. W wybranych rodzajach ekspresów do zabudowy jest funkcja zapisywania ulubionego typu kawy. Urządzenia są często wyposażone w program odkamieniania albo nawet wyświetlacz ze stopniem twardości wody.

Cena ekspresów do zabudowy niestety nie zachwyca

Minusem jest cena ekspresów do zabudowy. Z reguły jest wyższa o 3-4 razy niż w przypadku tradycyjnych modeli. Najtańsze sprzęty kosztują prawie 1000 złotych. Za najdroższe należy dać nawet 10 razy tyle.

Zobacz również: Ekspres ciśnieniowy do kawy 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom