Kardamon – jedna z najstarszych przypraw świata, jej zastosowanie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
KardamonKardamon przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu.
KardamonKardamon przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu. Kwol (Pixabay.com)
Kardamon spotykany jest w kuchni. Posiada też właściwości lecznicze i jest afrodyzjakiem. Przedstawiamy zalety kardamonu.

Kardamon pochodzi z Dalekiego Wschodu. To bylina należąca do rodziny imbirowatych. I nawet podobnie do imbiru pachnie. Już w starożytności znano jego zalety. Egipcjanie stosowali go na przykład w płukankach do ust albo po prostu żuli nasiona kardamonu, by odświeżyć oddech. Grecy i Rzymianie natomiast używali go jako perfum, bo zapach jest intensywny, jakby gorzki i ostry zarazem.

Dowiedz się również: Jakie właściwości ma imbir. Jak i do czego stosować imbir

Kardamon w kuchni

Kardamon w kuchni służy jako przyprawa dodawana do mięsa, ryb, zup, sałatek, surówek czy gulaszu, ryżu, ale także do deserów, np. lodowych czy galaretek oraz ciasta (szarlotka). Kawa z kardamonem też jest popularna. Do nalewek domowej roboty też można go dosypać, aby podkreślić zapach i smak. Wówczas wsypuje się jego nasiona do butelki albo zamacza całe strąki.

Kardamon w aptece

Nie każdy jednak wie, że kardamon, te małe ziarenka zmiażdżone przeważnie w moździerzu albo zmielone w młynku, mają właściwości lecznicze. Zawierają m.in. potas, wapń i magnez. W nasionach kryją się kwasy tłuszczowe. Kogo boli żołądek, ma zgagę, wzdęcia, nadkwasotę, problemy z jelitami albo inne dolegliwości związane z trawieniem, może sięgnąć po preparaty z kardamonem w składzie. Na chorobę wrzodową również pomaga. Zalecany jest też jako sposób na zlikwidowanie brzydkiego zapachu z ust oraz pleśniawek, które pojawiły się w buzi.

Cenna wiedza: Jakie przyprawy są najzdrowsze i jak działają

Kardamon przez nerki oczyszcza organizm z toksyn. Działa korzystnie na układ moczowy, bo jest moczopędny. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Gdy dopada nas gorączka, kaszel, czyli przeziębienie, też warto pomyśleć o kardamonie, ponieważ ten działa antywirusowo i antybakteryjnie. Okłady na rany z wyciągiem z kardamonu również są znane.

Z dobrodziejstw kardamonu mogą korzystać astmatycy, ponieważ wykazuje on też właściwości antyalergiczne. Kto planuje się odchudzać, powinien zawrzeć kardamon przy układaniu diety. To dlatego, że przyprawa ta przyspiesza przemianę materii, a tym samym redukuje nadwagę. Kto zmaga się z depresją, również może sięgnąć po kardamon. Badania kardamonu wykazały, że wpływa on również na obumieranie komórek rakowych. 

 Przeczytaj poradnik: Naturalne środki przeciwbólowe, czyli w kuchni, jak w apteczce 

Kardamon jako afrodyzjak

Zapach kardamonu jest pikantny i korzenny, dlatego stosuje się go przede wszystkim w męskich perfumach. Arabowie odkryli w nim afrodyzjak. . Arabowie odkryli w nim afrodyzjaka. Podobnie, jak imbir – a ten pachnie podobnie, jak kardamon – jak to kiedyś określono, „pomaga zdobyć przychylność kobiet". Uważa się, że kardamon wspomaga erekcję i hamuje jej zaburzenia. Pobudza też wyobraźnię kochanków.

Drogi jak kardamon

Oprócz wielu zalet, kardamon posiada istotną wadę. Otóż, razem z szafranem, są najdroższymi przyprawami świata. Za takie są uważane nie tylko w Polsce. Dla przykładu: 30-gramowe opakowanie ziaren kardamonu kosztuje około 5 złotych, a 10-gramowa paczuszka z kardamonem mielonym – 4 złote. 

 Polecamy: Właściwości kurkumy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom