Spis treści
- Pralka w kuchni – czy w ogóle można to zrobić? Przepisy
- Czy pralka w łazience to jedyna możliwość?
- Główna zaleta pralki w kuchni
- Pralka do kuchni „nie pasuje”?
- Czy pralka w kuchni jest higieniczna?
- Pralka w kuchni to hałas i drgania?
- Pralka w kuchni: gdzie ją umieścić i czy można zabudować?
- Czy pralka w kuchni to dobry pomysł? Opinie
Pomysł, by umieścić pralkę w kuchni, często początkowo budzi zdziwienie, a nawet niechęć. Jednak wielu użytkowników, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, czasem z konieczności, jest z niego zadowolona. Bo pralka w kuchni ma sporo zalet, choć jest też kilka wad tego rozwiązania.
Pralka w kuchni – czy w ogóle można to zrobić? Przepisy
Jeszcze kilka lat temu obowiązywały przepisy, które miejsce na pralkę przewidywały w łazience (Warunki techniczne, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie). Wprawdzie nie wynikało z nich, że ten sprzęt nie może się znaleźć w kuchni, jednak różnie je interpretowano. W mieszkaniach spółdzielczych bywał z tym problem. Obecnie jednak nie ma żadnych formalnych przeszkód, żeby pralkę zainstalować w kuchni.
Czy pralka w łazience to jedyna możliwość?
Dla wielu jedynym miejscem na pralkę jest łazienka. Jednak to rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste. W wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii czy na Cyprze, pralki standardowo umieszcza się w kuchni (lub osobnym pomieszczeniu). W Polsce to rozwiązanie ciągle jest niezbyt popularne, choć metraż łazienek często sprawia, że umieszczenie w nich pralki jest naprawdę karkołomne. Tymczasem można po prostu pralkę przenieść do kuchni. W tym pomieszczeniu tak samo można ją podłączyć do wody oraz odpływu.
Główna zaleta pralki w kuchni
Podstawową zaletą umieszczenia pralki w kuchni jest zaoszczędzenie miejsca w łazience. Można go wykorzystać praktycznie, instalując np. wannę, na którą inaczej nie byłoby miejsca, czy dodatkowe szafki, albo po prostu cieszyć się przestrzenią, co w małych łazienkach jest szczególnie ważne. Wyniesienie pralki z łazienki pozwala też na swobodniejszą aranżację i urządzenie łazienki bardziej jako strefy relaksu.
Pralka do kuchni „nie pasuje”?
Można spotkać opinie, że pralka do kuchni „nie pasuje”. Tymczasem warto się zastanowić, czy taki sprzęt w łazience wygląda dobrze? W kuchni, gdzie i tak stoi lodówka, kuchenka, czy zmywarka, pralka jest po prostu kolejnym sprzętem AGD. W dodatku wcale nie musi być jej widać, ale o tym poniżej. W łazience zdecydowanie się wyróżnia.
Czy pralka w kuchni jest higieniczna?
Pralka w kuchni budzi też zastrzeżenia natury higienicznej, bo przy niej często znajduje się kosz na pranie. Rzeczywiście, na kosz z brudami w kuchni nie powinno być miejsca, on powinien pozostać w łazience lub sypialni. To wiąże się z koniecznością przenoszenia prania do pralki oraz wypranego do suszenia, co można uznać za minus.
Pralka w kuchni to hałas i drgania?
Obawy przed umieszczeniem pralki w kuchni wiążą się też z tym, że jej użytkowanie powoduje hałas i drgania. Rzeczywiście to może być problem w otwartych kuchniach. Warto jednak pamiętać, że pralki obecnie pracują cicho, a pomijając etap wirowania, hałas jest porównywalny z tym, który wytwarza zmywarka.
Co do drgań, to pralka musi być dobrze wypoziomowana (bez względu na to, gdzie się znajduje). Poza tym nie może się stykać bezpośrednio z innymi meblami lub sprzętem. Trzeba pozostawić 2-3 centymetry po bokach oraz 10-15 z tyłu urządzenia.
Pralka w kuchni: gdzie ją umieścić i czy można zabudować?
Pralka w kuchni musi się znaleźć w pobliżu instalacji wodno-kanalizacyjnej, więc najczęściej umieszcza się ją w pobliżu zlewu oraz zmywarki. Ważna też jest odległość od gniazdka, bo pralki nie można podłączać za pomocą przedłużacza.
Co zrobić, żeby pralka w kuchni zwracała na siebie uwagi? Przede wszystkim warto dobrać jej kolor do pozostałych sprzętów AGD: lodówki, kuchenki czy zmywarki. Wtedy się „zgubi” wśród kuchennego wyposażenia.
Pralkę można też ukryć w zabudowie, ale uwaga – tak można potraktować tylko pralkę przeznaczoną właśnie do zabudowy. Bez problemu znajdziemy takie modele. Nie powinno się zabudowywać zwykłych, wolnostojących pralek. Natomiast można nad nimi mieć blat, ale trzeba pamiętać, że nie może on wspierać się bezpośrednio na urządzeniu, bo będzie przenosić drgania. W takim przypadku warto zwrócić uwagę, czy blat pralki się zdejmuje – są modele przystosowane do tego, by poprowadzić nad nimi blat kuchenny (lub łazienkowy). Można je znaleźć jako pralki podblatowe lub ze zdejmowanym blatem.
Czy pralka w kuchni to dobry pomysł? Opinie
W dyskusjach na forach i w mediach społecznościowych temat pralki w kuchni przewija się i dominują zdania na tak. Oto kilka przykładów:
Ze względu na małą łazienkę i brak miejsca mam pralkę w kuchni pod zabudowę i w niczym ona mi nie przeszkadza. Jeśli jest dobrze wyregulowana na nóżkach, to cicho pracuje.
W łazience nie miałam miejsca, ale tak [w kuchni] jest w sumie wygodnie.
Mam pralkę w kuchni i jestem zadowolona.
Mam pralkę w kuchni od wielu lat i nigdy bym nie zmieniła jej miejsca.
Nigdy tak wcześniej nie miałam, ale jest ok.
Coraz więcej zapytań dotyczy też tego, jak zabudować pralkę w kuchni, a nie czy ją w ogóle tam umieszczać. Głosy przeciwników umieszczania pralki w kuchni są zdecydowanie mniej liczne, choć oczywiście się pojawiają, np.
Nigdy więcej! Latania z ciuchami, dźwiganie koszy w jedną i drugą stronę.
Ja miałam w mieszkaniu, które wynajmowałam, bo w łazience nie było miejsca. Dla mnie to masakra kosz z brudnym praniem nosić co chwilę do kuchni, dwa łazienkę można zamknąć, a w kuchni nie było drzwi, więc jak wirowała, to nic nie było słychać. Chociaż teraz pralki są bardzo ciche więc jeśli komuś nie przeszkadza noszenie kosza z brudami to spoko.
Mam i osobiście nie polecam przy pokoju z aneksem. Hałas
Decyzję o tym, czy umieścić pralkę w kuchni trzeba podjąć indywidualnie, ale warto otworzyć się na taką możliwość i zastanowić spokojnie, czy próbujemy ją wcisnąć do łazienki z jakiegoś racjonalnego powodu, czy tylko przyzwyczajenia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?