Jakie kredyty mieszkaniowe biorą Polacy

redakcja.regiodom, BARC Warszawa SA
Rezydencja Kościuszki w Piastowie pod WarszawąW związku z tym, że coraz trudniej zdobyć kredyt hipoteczny na wymarzone M, wybieramy mieszkania mniejsze i położone w inwestycjach poza dużymi aglomeracjami. Po prostu są tańsze.
Rezydencja Kościuszki w Piastowie pod WarszawąW związku z tym, że coraz trudniej zdobyć kredyt hipoteczny na wymarzone M, wybieramy mieszkania mniejsze i położone w inwestycjach poza dużymi aglomeracjami. Po prostu są tańsze. BARC Warszawa SA
Zaciągamy coraz mniej kredytów hipotecznych. Ponadto są one coraz niższe, bo wybieramy tańsze i mniejsze mieszkania.

W pierwszych miesiącach 2012 roku pożyczaliśmy średnio na mieszkanie ok. 209 000 zł. To tylko trochę więcej niż pod koniec 2011 roku (wg AMRON- SARFiN). Dużo wyższe kredyty były przyznawane w pożyczkach walutowych niż w złotych. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku banki udzielały pożyczek w złotych średnio w wysokości 187 900 zł, a kredyty walutach przyznawały przeciętnie na ponad 361000 zł.

Udzielanych jest coraz mniej kredytów hipotecznych

Z najnowszych danych Związku Banków Polskich wynika, że w ciągu ostatniego kwartału liczba nowych umów o kredyt mieszkaniowy spadła o 6 proc. Wartość udzielonych kredytów w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku była niższa o ponad 17 proc.
Taka mała liczba nowych kredytów jest głównie efektem wprowadzenia nowych przepisów. Zaostrzają one kryteria oceny zdolności kredytowej. Wpływ na taką sytuację na ryku kredytów mają również regulacje związane z wygaszaniem programu dopłat Rodzina na Swoim.

Mieszkanie kupione w całości za pożyczone pieniądze

Pożyczamy głównie w rodzimej walucie (84 proc. kredytów). Kredyty udzielane w euro obejmują tylko 14,5 proc. podpisanych umów. Hipoteki we frankach szwajcarskich stanowiły w I kw. br. zaledwie 1 proc. nowych pożyczek.
Teraz kredyty walutowe ma w ofercie już tylko kilka banków. Niestety mogą o nie powalczyć jedynie najzamożniejsi. Osoby te muszą mieć dochody rzędu 12 000–15 000 zł netto miesięcznie.

W większości osoby kupujące własne M mają niewielkie oszczędności albo nie mają ich w ogóle. A banki lubią raczej kredytobiorców posiadających pieniądze na wkład własny. W wielu bankach dzięki wniesieniu wkładu własnego możemy uzyskać lepsze warunki kredytowe. A należy pamiętać, że, w niektórych bankach otrzymanie kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości jest niemożliwe.

Kredyty brane są najczęściej na okres od 25 do 35 lat. Kredyt hipoteczny spłaca aktualnie w Polsce 1,65 miliona gospodarstw domowych.

Mniej wydajemy na zakup mieszkania

W pierwszym kwartale 2012 roku najwięcej płaciliśmy za mieszkanie w Warszawie – średnio 7536 zł/m2. W ciągu roku stawka, jaką zamykana jest transakcja sprzedaży mieszkania, obniżyła się w stolicy o prawie 450 zł/m2.
W Krakowie średnia cena kupowanego mieszkania w okresie ostatnich 12 miesięcy spadła o ok. 350 zł/m2. Na koniec marca 2012 r. cena metra kwadratowego wynosiła ok. 6300 zł.

W związku z trudnościami z uzyskaniem kredytu hipotecznego coraz lepiej sprzedają się mieszkania najtańsze. Kupujący poszukują ich w zewnętrznych dzielnicach miast lub na ich obrzeżach. 
Analiza AMRON- SARFiN dotycząca transakcji przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku wskazuje, że we wszystkich aglomeracjach średnie ceny mieszkań, które kupowaliśmy na rynku wtórnym i pierwotnym były niższe w porównaniu ze stawkami notowanymi w czwartym kwartale 2011 roku. Stawki spadły o ok. 4 proc. Jedynie w Poznaniu utrzymały się na tym samym poziomie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom