Jak zrobić miękką obróbkę komina

Röben
Miękka obróbka kominaZ tyłu komina miękką obróbkę należy wykonać wyjątkowo precyzyjnie, by zapobiec przeciekaniu.
Miękka obróbka kominaZ tyłu komina miękką obróbkę należy wykonać wyjątkowo precyzyjnie, by zapobiec przeciekaniu. Röben
Miejsce, gdzie komin przechodzi przez połać dachową, można uszczelnić na dwa sposoby: tzw. obróbką twardą lub obróbką miękką. Ten drugi sposób, choć wygodniejszy, wymaga dużej precyzji i pracy w określonych warunkach, by obróbka komina była trwała.

Obróbka komina jest ważnym i niełatwym do wykonania elementem dachu. Warto poświęcić jej dużo uwagi, bo w razie niepoprawnego wykonania może być przyczyną przeciekania dachu.

Odpowiednia taśma do obróbki komina

Obróbkę miękką wykonuje się z taśmy aluminiowej lub ołowianej. Taśma z jednej strony pokryta jest warstwą farby nanoszonej metodą proszkową, a z drugiej (przyczepnej) – powleczona jest klejem butylowym.

Z taśmy wycina się fragmenty odpowiedniej długości. Następnie przykleja się je do uprzednio oczyszczonej powierzchni komina i pokrycia dachowego.
– Boczne odcinki powinny mieć długość minimum 15 cm z każdej ze stron. Poszczególne elementy łączy się ze sobą, zaginając jednocześnie łączone części i tworząc w ten sposób tzw. rąbek stojący – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Wyjątkowo uważnie należy wykonać obróbkę z tyłu komina, ponieważ w tym miejscu często gromadzi się spływająca po połaci woda, a to zwiększa ryzyko przeciekania.

Precyzyjne wykończenie

Przyklejoną obróbkę z taśmy kominowej dokładnie dociska się do dachówek, co gwarantuje szczelność.
– Należy pamiętać, że taśmę można montować tylko wtedy, gdy temperatura dobowa nie spada poniżej 5°C. W przeciwnym razie klej nie zwiąże – wyjaśnia Krzysztof Omilian. Niezbędnym wykończeniem obróbki miękkiej z taśmy jest listwa wykończeniowa, którą mocuje się na górze obróbki, przykręcając do komina kołkami rozporowymi. Od góry należy ją uszczelnić silikonem dekarskim. Tak wykonana miękka obróbka komina stanowi alternatywę dla tradycyjnej obróbki z blachy. 

Warto wiedzieć: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom