W przypadku połaci dachowych nie warto czekać z naprawą usterek tak długo, aż dach będzie się nadawał do całkowitej wymiany. Od razu usuwajmy drobne uszkodzenia, żeby uniknąć kosztownych napraw.
Zadbaj o newralgiczne miejsca na dachu
Miejsca na dachu, które są wyjątkowo podatne na przecieki, powinny być uszczelnione obróbkami blacharskimi, a także specjalistycznymi taśmami, klejami lub masami dekarskimi. Niestety zalegający zimą śnieg i obfite deszcze to najczęstszy test szczelności połaci dachowych.
Wszelkie błędy popełnione przez ekipę dekarską zdemaskuje woda, która przeniknie nawet w najmniejsze szczeliny. Do przeciekania może doprowadzić nieprawidłowo ułożone pokrycie, źle wykonane lub zamontowane obróbki blacharskie oraz uszkodzone folie dachowe, a także niewłaściwie uszczelnione okna dachowe czy wyłazy.
Jak zlokalizować przeciek na dachu?
Gdy woda kapie nam na głowę, to wiemy, że dach przecieka. Jednak warto wiedzieć, że sygnałem nieszczelności dachu jest nie tylko przeciekający sufit, ale również wilgoć i pleśń wokół kominów, kratek wentylacyjnych czy świetlików dachowych.