Jak zbudować garaż komfortowy w użytkowaniu

redakcja.regiodom, tooba.pl
Garaż wolno stojącyZwarta forma garażu zaplanowana na rzucie prostokąta wpasuje się na wąskiej działce.
Garaż wolno stojącyZwarta forma garażu zaplanowana na rzucie prostokąta wpasuje się na wąskiej działce. projekty.regiodom.pl
Garaż to nie tylko miejsce postojowe dla samochodu. Może pełnić także funkcje gospodarcze, a więc służyć jako warsztat mechanika, schowek na narzędzia czy przechowalnia sprzętu sportowego.

Aby garaż był wygodny, już na etapie wyboru projektu domu trzeba zaplanować, jak będziemy go użytkować.

Warto przeczytać: Garaż może być ładny i funkcjonalny: meble i półki do garażu 

Wielkość garażu

Na rynku dostępne są projekty garaży zróżnicowane nie tylko pod względem kształtu bryły, wielkości, ale także pod względem funkcjonalnym. Obecnie coraz więcej inwestorów wymaga, aby garaż pełnił nie tylko funkcję postoju dla samochodu, ale także zawierał dodatkową strefę gospodarczą. Chcąc pogodzić wszystkie te funkcje, konieczne jest zaplanowanie miejsca dla garażu już na etapie zagospodarowania działki.

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć, jest to, ile miejsc parkingowych ma się znajdować w garażu. Warto zdecydować się na większy garaż, jeśli każdy z dorosłych domowników posiada własny samochód, którym dojeżdża do pracy. Projekty garaży dwustanowiskowych będą także przydatne jako miejsce parkingowe dla gości. Z wyborem większego garażu wiąże się również zakup odpowiedniej bramy wjazdowej. Trzeba się zastanowić, czy lepiej umieścić jedną szeroką bramę, czy może wygodniejsze będą dwie pojedyncze bramy.

Lokalizacja garażu na działce

O wygodzie użytkowania decyduje także usytuowanie garażu na działce względem domu. Projekty garaży wolno stojących są doskonałe dla tych inwestorów, którzy posiadają nieco większe parcele. Należy bowiem pamiętać, że przy budowie garażu konieczne będzie zachowanie odpowiednich wyznaczonych przez prawo odległości od granic działki. Budowa garażu wolno stojącego jest też droższa, ponieważ więcej materiałów będzie potrzebnych do postawienia ścian i położenia oddzielnego dachu. Trudność może stanowić także doprowadzenie do garażu instalacji grzewczej.

Tańszy w wykonaniu będzie z pewnością garaż wbudowany w bryłę domu. Dzięki umieszczeniu garażu w budynku mieszkalnym możliwe będzie także zaoszczędzenie miejsca na działce, a także zaplanowanie wygodnego przejścia z domu do garażu bez wychodzenia na zewnątrz. Poza tym wspólne ściany, strop, dach oraz izolacje sprawią, że koszt budowy garażu wbudowanego w bryłę domu będzie niższy niż wolno stojącego. Jeśli chcemy, by garaż dołączony do bocznej ściany domu nie był ogrzewany, należy dodatkowo ocieplić wspólną ścianę pomiędzy garażem a częścią mieszkalną w podobny sposób jak ścianę zewnętrzną domu. W przypadku garażu łączącego się z domem konieczna jest też izolacja akustyczna stropu oraz ścian, odpowiednia szczelność przegród chroniących przed ucieczką spalin z garażu, a także wysoka odporność ogniowa drzwi.

Garaż można także zbudować w podpiwniczeniu budynku. W takim wypadku należy liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami. Konieczne będzie bowiem wykonanie instalacji odprowadzającej wodę oraz instalacji przeciwoblodzeniowej.

Podjazd do garażu

Lokalizacja garażu względem budynku mieszkalnego jest też istotna z tego względu, że wpłynie na komfort wjazdu na posesję. Jeśli garaż znajduje się w tylnej części działki, podjazd będzie dłuższy i łatwiej będzie manewrować samochodem. W przypadku gdy garaż jest wysunięty przed frontową elewację domu, podjazd będzie krótszy i brama garażowa będzie się znajdowała w niewielkiej odległości od wjazdu z ulicy na działkę. W tym przypadku już może nie wystarczyć miejsca na działce na miejsce parkingowe przed garażem, a więc będzie można myć samochód jedynie w garażu. Poza tym utrudnione będzie zaparkowanie auta gości na podjeździe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom