Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym

ewk
Grzejnik żeberkowy odsłoniętyJak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym
Grzejnik żeberkowy odsłoniętyJak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym Purmo
Nawet w czasie trwającego sezonu grzewczego można, dzięki kilku prostym zabiegom, zmniejszyć koszty ogrzewania. Warto, bo nasze rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe.

O sezonie grzewczym i kosztach ogrzewania powinniśmy myśleć przede wszystkim poza sezonem grzewczym. Jest to najlepszy czas na przeprowadzenie prac, które w znacznym stopniu wpływają na oszczędności w zimie.
Najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji:

  • ocieplenie budynku,
  • wymiana starych okien i drzwi na nowe,
  • oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (wymiana grzejników, zmniejszenie średnic rur c.o., montaż zaworów termostatycznych, wymiana pompy obiegowej, wymiana pieca).

Są też inne, praktycznie bezinwestycyjne, sposoby zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Odpowiednia temperatura

**Temperatura wewnątrz domu lub mieszkania powinna być dostosowana do aktywności domowników i charakteru pomieszczenia. Obniżajmy temperaturę w mieszkaniu na czas naszej nieobecności i na noc lub w pomieszczeniach, z których korzystamy rzadziej. Nie wymaga to żadnej rozbudowanej automatyki, wystarczy ręcznie przykręcić zawory na grzejnikach. Nie ma też potrzeby, by wszystkie pomieszczenia były tak samo ogrzewane – najważniejsze są wnętrza, w których przebywa się w ciągu dnia (temp. 20°C), sypialnie natomiast mogą pozostać chłodniejsze (temp. 17–18°C). Jedynie łazienka powinna być ogrzana do 22°C.

Odsłonięte grzejniki

**Pamiętajmy o tym, że zasłonięte meblami czy zasłonami lub wręcz zabudowane grzejniki mogą obniżyć swą efektywność nawet o 20%. Podobny skutek mogą dawać zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. Tylko odkryte kaloryfery stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

Zasłonięte okna

**W sezonie zimowym dni są krótsze i mniej korzystamy z oświetlenia naturalnego. Wykorzystajmy to zasłaniając okna jak najwcześniej. Zasłony, firanki, żaluzje czy rolety będą stanowiły kolejną barierę dla uchodzącego z mieszkania ciepła, co pozwoli na kolejne oszczędności.
Unikajmy jednak zasłon poniżej parapetu, które zasłaniają grzejniki. Prowadzi to do ogrzewania przestrzeni pomiędzy zasłoną a oknem zamiast całego pomieszczenia.

Przeczytaj poradnik: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu

Ekrany zagrzejnikowe

Elementy w postaci ekranów zagrzejnikowych zapobiegają nagrzewaniu się ściany za kaloryferem, dzięki czemu chronią przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza (charakteryzuje się wówczas wyższym współczynnikiem przenikania ciepła U). Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

**Częstym błędem, który popełniamy jest długotrwałe wietrzenie pokoju przy lekko uchylonym oknie i otwartych zaworach grzejnikowych. Zapewnia to świeże powietrze, ale równocześnie przynosi wysokie straty ciepła, których odzwierciedleniem są spore rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika.

Warto przeczytaćJak wietrzyć mieszkanie zimą 

Uszczelnienie okien i drzwi

**Nie zawsze pamiętamy o tym, że przed zimą należy sprawdzić jakość uszczelek w oknach i drzwiach. Nawet w sezonie grzewczym możemy wymienić stare uszczelki na nowe z gumy lub gąbki. Z pewnością jednak należy się z tym pośpieszyć, gdyż uszczelek nie należy przyklejać w czasie mrozów.

Płukanie i regulacja instalacji c.o.

**Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zanieczyszczenie kotła i zamulenia instalacji centralnego ogrzewania zmniejsza sprawność systemu grzewczego od kilku do kilkunastu procent. Użytkownicy indywidualnych instalacji c.o. w domach jednorodzinnych mogą jeszcze na początku sezonu grzewczego pokusić się o usprawnienie instalacji zlecając przepłukanie jej oraz przegląd kotła**.

Przestrzeganie ww. prostych zasad może przynieść użytkownikowi wymierne oszczędności, obniżenie kosztów ogrzewania od kilku do nawet 40%. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom