Sufity podwieszane w domu - wady i zalety takiego rozwiązania

Anna Chreptowicz
Sufit podwieszany w domuWiele osób obawia się, że pomieszczenia z zamontowanym sufitem podwieszanym zmniejszy się. Jednak właściwie wykonany sufit podwieszany może na przykład optycznie poszerzyć pomieszczenie, gdy obniżymy tylko część sufitu, a pozostałą zostawimy na niezmienionej wysokości.
Sufit podwieszany w domuWiele osób obawia się, że pomieszczenia z zamontowanym sufitem podwieszanym zmniejszy się. Jednak właściwie wykonany sufit podwieszany może na przykład optycznie poszerzyć pomieszczenie, gdy obniżymy tylko część sufitu, a pozostałą zostawimy na niezmienionej wysokości. Heradesign
Wielu z nas podwieszane sufity kojarzy głównie z wnętrzami biurowymi, czy surowymi przestrzeniami rodem z loftów. Jednak okazuje się, że nie tylko w wielkich przestrzeniach można wykorzystać to rozwiązanie.

Sufit podwieszany sprawdzi się także w mieszkaniu.

Kilka słów o konstrukcji sufitów podwieszanych

Do wykonania podwieszanego sufitu potrzebne są nam płyty sufitowe i metalowe ramy. Wśród płyt możemy wybrać między: gipsowo-kartonowymi, drewnianymi, metalowymi i z wełny mineralnej. Te ostatnie dodatkowo zaizolują nam wnętrze. Płyty drewniane i metalowe idealnie wkomponują się w nowocześnie urządzone wnętrze. Największe pole manewru oferują płyty gipsowo-kartonowe, które możemy ozdobić, np. pomalować, w dowolny sposób.

Polecamy: Sufity podwieszane nie tylko z płyt gipsowo-kartonowych 

Montaż najprostszego podwieszanego sufitu można w zasadzie sprowadzić do dwóch czynności. Po pierwsze, przytwierdzamy metalowe ramy do sufitu i do ścian. Po drugie, w ramach instalujemy płyty. Oczywiście, jak w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, zostaje nam jeszcze właściwe wykończenie całości. Podwieszane sufity dają nam jednak niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ich konstrukcja może być wielopoziomowa, przybierać kształt łuku, lub kopuły. Jedyne ograniczenie stanowi tu nasza wyobraźnia i... zasobność portfela. Bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają większej liczby elementów i pomocy specjalisty, który profesjonalnie zamontuje taki sufit w naszym domu. Dla przykładu – sufit w kształcie łuku wymaga wykorzystania techniki gięcia płyt na sucho, lub na mokro. Warto pamiętać również o tym, że w pomieszczeniach, w których często panuje wilgoć, np. w łazience i w kuchni, musimy zastosować specjalnie impregnowane płyty sufitowe. Mają one zazwyczaj pomarańczowy, bądź zielonkawy kolor.

Przede wszystkim zalety sufitów podwieszanych

Łatwy montaż i bardzo wiele korzyści przysparzają podwieszanym sufitom coraz więcej zwolenników. Wymieńmy najważniejsze z zalet tego rozwiązania.

Możliwość optycznej zmiany pomieszczenia – to rozwiązanie idealne dla tych, którzy w swoich mieszkaniach dysponują niewielkimi, ciasnymi pomieszczeniami. Wykorzystując płyty o lustrzanej, bardzo gładkiej powierzchni, możemy optycznie podwyższyć pokój. Z kolei w małym i wąskim pokoju zamocowanie podwieszanego sufitu może go optycznie powiększyć. Wszystko dzięki temu, że podwieszane sufity dają nam możliwość formowania ich w podcienie, łuki, czy skosy – odpowiednio dobrany kształt może znacznie poprawić całościowy wygląd pomieszczenia. 

Przeczytaj poradnik: Jak poprawnie malować sufit i ściany 

Drugą niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość ukrycia mankamentów wnętrza. Szczególnie ci, którzy wprowadzają się do starych, od dawna nieremontowanych mieszkań, stają przed dylematem, co zrobić z brzydkimi, krzywymi i odrapanymi sufitami. Zamiast marnować czas i pieniądze na ich szpachlowanie i gładzenie, można zakryć je właśnie za pomocą podwieszanego sufitu. Co ważne, w podwieszonym suficie możemy schować także całą instalację elektryczną i biegnące pod sufitem rury. Jeśli instalacja ulegnie awarii sufit w łatwy sposób można zdemontować. Niestety, warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie rury powinno się chować za płytami gipsowo-kartonowymi. Instalacja gazowa zabudowana podwieszanym sufitem może stanowić niebezpieczeństwo. W razie ulatniania się gazu, nie będziemy w stanie wyczuć go na czas przez to, że rury zostały szczelnie obudowane. Gaz może zacząć gromadzić się wówczas w szczelinie między starym sufitem a płytami i osiągnąć bardzo niebezpieczne stężenie, co może grozić wybuchem.

Sufity podwieszane tłumią dźwięki, co sprawia, że w pomieszczeniach, w których je zamontowano, nie ma pogłosu. Są więc idealnym rozwiązaniem do montażu w kuchni, czy łazience. Pomieszczeniach, w których na co dzień jest dosyć głośno (dudniące rury, kapiąca woda, gwiżdżący czajnik, obijające się garnki i talerze). Sprawdzą się również w sypialniach i pokojach dzieci – wygłuszą dźwięki dobiegające choćby z sąsiednich mieszkań. A wiadomo, że w wyciszonym pokoju o wiele lepiej się śpi. Podwieszony sufit sprawia również, że dźwięki stają się milsze dla ucha, poprawia się bowiem akustyka wnętrza. Dlatego rozwiązanie to można zastosować również w pomieszczeniach, w których słuchamy muzyki i oglądamy telewizję. 

Bezpieczeństwo – to kolejny, bardzo ważny plus konstrukcji. Ponieważ podwieszane sufity są bardzo często wykorzystywane w pomieszczeniach użyteczności publicznej, elementy, służące do ich budowy, muszą spełniać odpowiednie wymagania związane z bezpieczeństwem, np. przeciwpożarowym. Podwieszany sufit to świetna ochrona przed ogniem. Jeśli planujemy więc wykończenie stropu w szkieletowym domu jednorodzinnym, tego typu sufit będzie dla nas idealnym rozwiązaniem, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że podwieszony sufit daje nam możliwość lepszego zaizolowania wnętrza. W przestrzeń pomiędzy starym sufitem a płytami, można utknąć np. watę mineralną. Tak zaizolowany sufit na pewno zabezpieczy nasze wnętrze przed niepotrzebną utratą ciepła. Z kolei w upalne dni pomoże w utrzymaniu chłodu w pomieszczeniu. Montaż takiej konstrukcji zalecany jest szczególnie w bardzo wysokich pomieszczeniach i na dużych powierzchniach, w których utrzymanie ciepła jest naprawdę niełatwe.

Sufity podwieszane należą z reguły do lekkich. Jednak, jak każda dodatkowa konstrukcja obciążają strop. Zanim się więc zdecydujemy na zamontowanie takiego rozwiązania, upewnijmy się, czy obciążenie nie będzie zbyt duże.
Przed montażem warto się również zastosować do zaleceń producenta, lub zlecić montaż profesjonalistom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom