Jak wybrać odpowiedni szalunek? Co to są płyty MFP?

Zuza Gunia
Szalunek z płyt MTPJak wybrać odpowiedni szalunek? Co to są płyty MFP?
Szalunek z płyt MTPJak wybrać odpowiedni szalunek? Co to są płyty MFP? materiały prasowe
Technika szalowania była wielokrotnie zmieniania, stosowano różne metody i coraz bardziej zaawansowane materiały. Aktualnie liczy się by szalunek był idealnie gładki i odporny na wilgoć.

Jednym z pierwszych, którzy docenił beton jako element dekoracyjny był francuski architekt Le Corbusier. Jednak on skupił się na takim ułożeniu desek szalunku, aby rysunek odciśnięty w betonie był jak najlepszy. Aktualnie tendencja zmieniła się na rzecz idealnie gładkich powierzchni. Pożądane jest by tężęjąca mieszanka betonowa nie przyczepiała się do szalunku i tworzyła perfekcyjnie gładką płaszczyznę. Wcześniej stosowano środki chemiczne (np. olejowe), którymi smarowano elementy, tak by zmniejszyć ich przyczepność. 

Czytaj: Szybka technologia budowy domu. Dla zapracowanych 

Ważne są właściwości antyadhezyjne szalunku czyli odporność na wilgoć. Nie powinien on się również odkształcać, ale ma być stabilny geometrycznie. Dlatego przy tworzeniu szalunków polecane są płyty MFP. Zapewniają one maksymalnie dużą sztywność (nie wyginają się pod naciskiem masy płynnej mieszanki betonowej) i małą nasiąkliwość oraz łatwość czyszczenia, która umożliwia wielokrotne wykorzystanie tych samych płyt. Płyta MFP zachowuje jednakowe parametry wytrzymałości na zginanie i rozciąganie w obu osiach, jest odporna na rozrywanie, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia sztywność.

Należy pamiętać jednak o zabezpieczeniu nowo wykonanych krawędzi, co można zrobić używając wodoodpornego lakieru, farby akrylowej lub dowolnych innych środków zabezpieczających do drewna, a także tych tradycyjnie obecnych na budowie (jak chociażby bitumiczne preparaty do izolacji przeciwwilgociowej murów). Dzięki tym zabiegom płyty po 24 godzinach kontaktu z wilgotnym środowiskiem pęcznieją zaledwie do sześciu procent. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać do tego narzędzi mogących uszkodzić laminowaną powłokę. Dlatego zamiast metalowych przyrządów o ostrych krawędziach do czyszczenia płyt należy używać twardej szczotki z tworzywa sztucznego. Podobnie uważać należy przy układaniu zbrojenia wewnątrz szalunków. To w zupełności wystarczy aby zapewnić sobie perfekcyjny szalunek możliwy do użycia wiele razy. Ale to nie jedyna zaleta tej błękitnej powierzchni. Można po niej również bardzo precyzyjnie kreślić, co bardzo ułatwia przygotowania do wykonania bardziej skomplikowanych geometrycznie elementów.

Czytaj: Etapy budowy domu, nad którymi warto mieć kontrolę 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom