Jak wybierać mieszkanie dla seniora? Sprawdź, jak znaleźć idealne lokum dla osób starszych. O tym koniecznie pamiętaj przed zakupem

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Kupowanie i urządzanie mieszkania kojarzy się z osobami młodymi, które chcą się ustatkować i uwić rodzinne gniazdko. Jednak według danych z GUS co piąta osoba w Polsce jest seniorem i wiele starszych osób również nabywa nieruchomości. W 2040 roku co czwarty Polak będzie miał 65 lat lub więcej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziców czy dziadków. Sprawdź koniecznie, o czym nie wolno zapomnieć, wybierając mieszkanie dla seniora.

Spis treści

Jaki metraż powinno mieć mieszkanie dla seniora?

Wiele starszych osób, które mają już dorosłe dzieci i wnuki, postanawia się przeprowadzić do znacznie mniejszego lokum. Wprawdzie nie jest to dla nich łatwa decyzja, ale często na zbyt dużym metrażu trudno im utrzymać porządek w domu czy ogrodzie i nie widzą sensu ponoszenia wysokich kosztów związanych m.in. z ogrzewaniem nadmiarowej powierzchni.

Zobacz, jak znaleźć idealne lokum dla seniora
Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, szukając wygodnego mieszkania dla osoby starszej. 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Najlepszym lokalem dla singla czy pary seniorów będzie mieszkanie dwupokojowe, którego metraż nie przekracza 50 metrów kw. W takiej nieruchomości jeden z pokoi można zaaranżować na sypialnię, a w drugim stworzyć przytulną strefę dzienną, w której można się zrelaksować przed telewizorem czy z książką i wygodnie przyjąć gości.

– Dwupokojowe mieszkanie o metrażu ok. 40/50 metrów kw. będzie idealnym rozwiązaniem. Taki wybór pozwoli przystosować przestrzeń do zmieniających się z czasem potrzeb starszej osoby oraz zoptymalizować koszty. Mniejszy metraż jest tańszy w utrzymaniu ze względu na niższe zużycie prądu czy ciepła – wyjaśnia Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży w WPBM „Mój Dom”.

Winda i nie tylko.... Najważniejsze udogodnienia dla osób starszych

Wielu seniorów podejmuje często trudną decyzję o przeprowadzce, ze względu na bariery architektoniczne w miejscu, w którym obecnie mieszkają. W wielu blokach z XX wieku nie ma wind i ludzie starsi nie mają siły i często zdrowia, żeby wdrapywać się codziennie po schodach na trzecie czy czwarte piętro. Często też wąskie otwory drzwiowe oraz ciągi komunikacyjne, klatka schodowa i liczne progi w kilkupoziomowym domu stanowią dla schorowanego seniora ogromne wyzwanie, zwłaszcza gdy poruszą się z pomocą laski czy na wózku inwalidzkim.

– Warto zwrócić uwagę również na to, czy osiedle jest właściwie przystosowane. Niskie, szerokie chodniki, łatwy dostęp do śmietników czy inne elementy małej architektury mogą bardzo ułatwić seniorowi codzienny funkcjonowanie – tłumaczy ekspert.

Jeśli tylko fundusze na to pozwalają dobrym wyborem może być zakup parterowego mieszkania z ogródkiem. Senior może w nim uprawić warzywa i sadzić kwiaty, co zapewni mu zajęcie i relaks na świeżym powietrzu w sezonie wiosenno-letnim.

Przyjazna okolica. Jaka lokalizacja jest najlepsza na mieszkanie dla seniora?

Szukając przyjaznego mieszkania dla osób starszych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią lokalizację, ze względu na ich ograniczoną mobilność i wygodę.

Seniorzy często rezygnują z samochodu i korzystają wyłącznie z komunikacji zbiorowej, dlatego tuż obok ich nowego lokum powinna być odpowiednia infrastruktura, m.in.:

  • sklep spożywczy,
  • salon prasowy,
  • drogeria,
  • apteka,
  • przychodnia weterynaryjna,
  • warzywniak,
  • piekarnia,
  • ośrodek zdrowia,
  • klub osiedlowy,
  • biblioteka,
  • centrum handlowe,
  • kino.

Kluczowa jest również bliskość terenów zielonych, gdzie senior będzie mógł pobiegać, wybrać się na rowerową przejażdżkę czy nordic walking.

Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
omini
jak moze biegać to pewnie nie musi się przeprowadzać.. idiotyzm
Wróć na regiodom.pl RegioDom