Jak szukać mieszkania na wynajem

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Mieszkanie do wynajęcia Umowa najmu reguluje wszystkie prawa i obowiązki najemcy wobec wynajmującego.
Mieszkanie do wynajęcia Umowa najmu reguluje wszystkie prawa i obowiązki najemcy wobec wynajmującego. Andrzej Szkocki
Na co się zdecydować: szukać lokum mieszkalnego na własną rękę czy przez pośrednika. To tylko pozorny dylemat.

Jeśli jesteś pewien, jakiego mieszkania szukasz, wiesz ile możesz za niego zapłacić - szukaj mieszkania na własną rękę i za pomocą agencji. Trzeba mieć swiadomość, że każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Jeśli postanowisz skorzystać z obu opcji, to pamiętaj, że może nastąpić taki moment, że liczba ofert, jakie otrzymasz będzie tak duża, że zabraknie ci czasu, aby wszystkie dokładnie sprawdzić. Ale w końcu lepiej przecież mieć w czym wybierać, niż stanąć przed koniecznością zdecydowania się na mieszkanie pierwsze z brzegu.

Musisz mieć świadomość, że jeśli decydujesz się na szukanie mieszkania na wynajem przez pośrednika, to pewnie szybko otrzymasz ofertę, jednak taka usługa kosztuje. Agencja pobiera prowizję. Nie są to pieniądze tylko za podanie ci adresów z mieszkaniami lub pokojami do wynajęcia, ale także za:

  • przygotowanie umowy najmu, 
  • udzielenie informacji o wysokości czynszów w mieście, dzielnicy, 
  • udzielenie informacji o możliwościach rynku (czy na przykład za kwotę x możesz mieć szansę na lepsze, wygodniejsze mieszkanie.

Należy uważać na usługi firm pośredniczących w wynajmie mieszkań, które biorą pewną kwotę zanim zostanie podpisana umowa najmu. Takie biura pobierają opłatę za przekazanie tobie adresów lokali mieszkalnych do wynajęcia. Nie daj się zwieść niskiej kwocie. Lepiej zapłacić wyższą prowizję po wynajęciu mieszkania niż kupować przysłowiowego kota w worku.

W przypadku, gdy szukasz mieszkania na własną rękę, nie musisz nikomu płacić prowizji, ale:

  • pewnie będziesz dłużej szukał właściwego lokum, 
  • musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu na wyszukiwanie ofert,
  • nie będziesz miał pewności, czy zaproponowana do płacenia przez ciebie kwota jest odpowiednia za takie mieszkanie (a może jest to za drogo), 
  • będziesz sam musiał borykać się z napisaniem umowy najmu lub będziesz musiał zdać się na wersję umowy, jaką przygotuje wynajmujący mieszkanie.

Warto wiedzieć przy wynajmie mieszkania

Przy wynajmowaniu mieszkania najważniejsze jest właściwe sformułowanie umowy najmu. To właśnie ona reguluje twoje podstawowe prawa i obowiązki wobec wynajmującego, a także prawa i obowiązki właściciela mieszkania.

Zobacz: Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie najmu

Co prawda, według obowiązującego w Polsce prawa, umowa ustna też jest obowiązująca, ale w razie różnych spornych kwestii, trudniej później egzekwować ustne zobowiązania.

Wyobraź sobie na przykład, że ustnie umawiasz się na wysokość kwoty płaconej wynajmującemu i zobowiązujesz się do zapłacenia w konkretnym terminie. Ale właściciel mieszkania znalazł innego chętnego na wynajem mieszkania, po wyższej kwocie. Teraz żąda od ciebie zapłacenia nowej podwyższonej sumy pieniędzy za możliwość mieszkania. Bez umowy na piśmie trudno szybko taki spór rozstrzygnąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom