Jak sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w sezonie grzewczym

Katarzyna Piojda, Skanska Residential Development
Budynki energooszczędneLudzie, którzy już wprowadzili w swoich mieszkaniach energooszczędne rozwiązania, zauważają efekt: niższe rachunki za energię.
Budynki energooszczędneLudzie, którzy już wprowadzili w swoich mieszkaniach energooszczędne rozwiązania, zauważają efekt: niższe rachunki za energię. Skanska Residential Development
Koszt ciepła potrzebnego do ogrzania budynku ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Jak zatem sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w nowym mieszkaniu albo domu?

Wybierając nowy dom czy mieszkanie, bierzemy pod uwagę cenę zakupu. Powinniśmy pomyśleć też o wysokości opłat, jakie będziemy ponosić w czasie wielu lat użytkowania. Największy udział w opłatach ma koszt ogrzewania – ponad 70 procent. To, w jakim stopniu trzeba będzie ogrzewać zimą lub chłodzić latem, zależy od poziomu energochłonności budynku.

Energochłonność polskich budynków maleje

Różne statystyki potwierdzają, że energochłonność polskich budynków maleje. W latach 2010-2012 współczynniki zużycia energii obniżały się w przypadku budynków wielorodzinnych o około 6 procent rocznie, natomiast w przypadku budynków jednorodzinnych o 3 procent. Na rynku są mieszkania i domy o różnym standardzie energetycznym. Przy zakupie należy więc porównać oferty i sprawdzić, ile energii zużywa każdy z tych budynków, aby wybrać ten gwarantujący najniższe wydatki eksploatacyjne.

Moda czy konieczność: Energooszczędność w domu

– Podstawową informację o ilości energii, jaką będzie zużywał wybrany dom lub mieszkanie, zawierają wskaźniki energii użytkowej Eu i energii końcowej Ek – mówi Piotr Pawlak, kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji Rockwool Polska. – Eu dotyczy energetycznej jakości konstrukcji budynku, jego najtrwalszych elementów, których poprawienie podczas normalnej eksploatacji byłoby bardzo kłopotliwe, a jeszcze bardziej kosztowne.

Niewiele dodatkowej energii na ogrzanie domu

Najniższe wskaźniki są w budynkach dobrze zaizolowanych, które nie tracą ciepła. Dzięki temu, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego paliwa, potrzebują niewiele dodatkowej energii na ogrzanie. Takie opłaca się wybierać, jeśli chcemy obniżyć rachunki. Wskaźnik energii użytkowej wykazany jest na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej. Ta z kolei stanowi obowiązkową dokumentację towarzyszącą odpowiednio sprzedaży lub budowie domu czy mieszkania. Wskaźniki energii pierwotnej (Ep) budynku widać na pierwszej stronie świadectwa energetycznego w postaci kolorowej grafiki. Określa on, ile energii z nieodnawialnych źródeł zużywa budynek.

Rozwiązania energooszczędne, czyli jakie

Poza wskaźnikiem energii użytkowej, warto poprosić sprzedawcę lub dewelopera o informacje dotyczące zastosowanych energooszczędnych rozwiązań. Liczba domów jednorodzinnych charakteryzujących się bardzo dobrą izolacją termiczną wzrosła z 2,3 procent w roku 2010 do 15,5 procent w ubiegłym. Natomiast np. w okna trójszybowe wyposażonych było odpowiednio 7 i 9,4 procent budynków jednorodzinnych.

Ogrzewanie słoneczne jest coraz popularniejsze. To m.in. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2010 roku w kolektory słoneczne wyposażony był tylko jeden dom na 100, a w 2012 roku już cztery.

Standardy energetyczne w budownictwie wielorodzinnym

– Coraz wyższe standardy energetyczne stosowane są też w budownictwie wielorodzinnym  – zaznacza Wojciech Caruk, dyrektor techniczny w Skanska Residential Development Poland. – Osoby planujące zakup mieszkania, powinny upominać się u deweloperów o przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i sprawdzać, jaki jest wskaźnik zużycia energii użytkowej. Należy też prosić o informacje o zastosowanych rozwiązaniach obniżających energochłonność mieszkania.

Na przykładzie rynków zagranicznych widać, że mieszkania w budynkach energooszczędnych lub pasywnych cieszą się dużym powodzeniem, pomimo nieco wyższej ceny zakupu. Czesi chętnie wybierają mieszkania w domach, w których zastosowano np. specjalne systemy ogrzewania i rolety zewnętrzne na dużych powierzchniach przeszklonych. Te bowiem chronią pomieszczenia przed nadmiernym przegrzaniem latem. Podwyższona jest także szczelność ścian zewnętrznych. Pozwala ona obniżyć koszty ogrzewania do 65 procent w porównaniu z tradycyjnymi mieszkaniami.

Polacy doceniają zalety budynków energooszczędnych

Niższe koszty eksploatacji, wysokiej klasy materiały i przyjazne dla zdrowia środowisko w naszych mieszkaniach, stanowią rekompensatę za wyższą cenę zakupu. Przeprowadzone na początku roku badanie opinii społecznej "Energooszczędność w moim domu" wykazało, że Polacy doceniają plusy budynków energooszczędnych. Ludzie, którzy już wprowadzili w swoich mieszkaniach energooszczędne rozwiązania, zauważają efekt: niższe rachunki za energię.

Dobrze wiedzieć: Jak wybrać projekt domu, by był energooszczędny 

Na pytanie o największą korzyść z mieszkania w energooszczędnym domu najwięcej, bo prawie połowa respondentów, wskazała aspekt finansowy. Co piąty ankietowany zaznaczył, że to ochrona środowiska, potem poprawa jakości i komfortu życia oraz pozytywny wpływ na zdrowie lokatorów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom