Jak odprowadzić wodę deszczową z posesji zgodnie z Prawem wodnym

Edyta Hanszke
orynnowanieOdprowadzenie wody z dachu to jedno, a zagospodarowanie jej to druga sprawa. Warto ją odzyskiwać, bo pozwala to na zaoszczędzenie na kosztach wody zużywanej do podlewania ogrodu.
orynnowanieOdprowadzenie wody z dachu to jedno, a zagospodarowanie jej to druga sprawa. Warto ją odzyskiwać, bo pozwala to na zaoszczędzenie na kosztach wody zużywanej do podlewania ogrodu. sxc.hu/ kahanaboy
Odprowadzenie wody deszczowej regulowane jest przepisami. Deszczówkę można rozprowadzić po posesji, odprowadzić albo zgromadzić do dalszego wykorzystania.

Jeżeli nie zadbamy o właściwe odprowadzanie wody deszczowej z posesji, może dojść do sytuacji, że po większych opadach będziemy mieli na działce stojącą wodę i błoto albo – co gorsze – w dłuższym czasie dojdzie do podmycia fundamentów domu.

Polecamy: Jak odzyskiwać deszczówkę, by wykorzystać ją w ogrodzie

Do wykonania odpowiednich odprowadzeń wody deszczowej obliguje nas także prawo. Zasady odprowadzania wody z budynku reguluje Prawo budowlane, a z posesji – Prawo wodne.

Zgodnie z zapisami w Prawie wodnym, deszczówki nie możemy odprowadzać ani na sąsiednią działkę, ani na ulicę, ani do kanalizacji bytowej, nawet jest jest ona przyłączona do przydomowej oczyszczalni. Grożą za to kary.

W lutym 2015 roku sejm uchwalił nową ustawę Prawo wodne, która została zapisana w dzienniku ustaw 1 kwietnia 2015 roku.

Woda deszczowa powinna być rozprowadzona po posesji albo odprowadzona do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej, ewentualnie – do rowu melioracyjnego. Odpowiednie rozwiązanie należy uzgodnić z urzędem gminy, starostwem lub jednostką służb wojewody, która odpowiada za kanalizację albo rów melioracyjny. Zarządca określa warunki techniczne, jaki musi spełniać podłączenie deszczowe. Może także, przed wydaniem zgody, zażądać złożenia projektu odwodnienia posesji. 

Zobacz również: Jakich błędów unikać przy montażu rynien?

Obecnie w pozwoleniach na budowę wpisywany jest nakaz wykonania na działce kanalizacji deszczowej. 

Motywacją do zadbania o najlepsze dla nas rozwiązanie w zakresie odprowadzenia wody deszczowej mogą być też pieniądze – wiele gmin albo już pobiera albo przymierza się do pobierania opłat za odprowadzanie wody opadowej do sieci kanalizacyjnej (tzw. podatek od dachu).

Opłaty te nie obowiązują właścicieli domów, które podłączone są do kanalizacji ogólnospławnej i tych, którzy deszczówkę rozprowadzają na swojej działce. 

Rozprowadzenie wody po posesji nie zawsze jest możliwe z powodu np. słabo chłonnego gruntu albo zbyt dużej powierzchni utwardzonej np. betonem czy kostką. Jak sprawdzić czy grunt jest chłonny? Wykopać dołek, nalać do niego wody kubeł wody i zobaczyć, jak szybko zostanie wchłonięta.

Jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, to jednym z rozwiązań jest odprowadzenie wody do głębszych warstw ziemi za pomocą perforowanych rur czy dzięki budowie w oddaleniu od domu studni chłonnej bez dna z perforowanymi ścianami.

Jednak biorąc po uwagę to, że wodę deszczową możemy ponownie użyć – choćby do podlewania trawnika I ogródka czy nawet na inne cele gospodarcze, np. do prania – warto ją magazynować.

Radzimy: Jak wykorzystać wodę ściekową w gospodarstwie domowym 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych jest stosowanie odwodnienia liniowego (wykonane najczęściej z betonu lub tworzyw sztucznych i przykryte kratką od góry aby nie dochodziło do ich zanieczyszczenia) , które jest tańsze od punktowego. 

Aby woda nie wypływała na ulicę przed domem (za doprowadzenie do zagrożenia taką wodą, można dostać mandat od straży miejskiej), należy poprowadzić odwodnienie liniowe także wzdłuż bramy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom