Darmowa woda – to możliwe! Sprawdź, jak wykorzystać deszczówkę w domu i w ogrodzie, by skutecznie obniżyć rachunki za wodę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wodę deszczową warto wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Świetnie się sprawdzi m.in. podczas prania, kąpieli psa, mycia samochodu i podlewania roślin.
Wodę deszczową warto wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Świetnie się sprawdzi m.in. podczas prania, kąpieli psa, mycia samochodu i podlewania roślin. epidemiks/127RF.com
Jak oszczędzać wodę – to pytanie ciągle nas nurtuje, bo wysokie rachunki za wodę mocno drenują nasze portfele. Koszty życia rosną i często mamy problem z dopięciem domowego budżetu. Dlatego warto szukać sprawdzonych sposobów na oszczędzanie wody i dać deszczówce drugie życie. Podpowiadanym, jak i do czego wykorzystać ją w domu i ogrodzie.

Spis treści

Jak zbierać deszczówkę? Pojemniki na wodę w ogrodzie

Wodę opadową możemy zbierać w amatorski sposób, wykorzystując do tego celu m.in. wiadra, duże donice czy inne szczelne pojemniki. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest montaż specjalnego zbiornika na deszczówkę. Jeśli zdecydujemy się na pojemnik naziemny, może on dodatkowo stanowić ogrodową dekorację. Wystarczy wybrać odpowiedni model lub posadzić tuż przy nim ozdobne rośliny. Dlatego zbiornik do gromadzenia deszczówki powinien pasować kolorystyką i stylem do elewacji domu oraz przydomowej aranżacji. Pojemnik może też być ukryty pod ziemią lub tworzyć dekoracyjne oczko wodne.

Zewnętrzny pojemnik na deszczówkę powinien być zamykany i podłączony za pomocą łapacza (zbieracza) do rury spustowej, która odprowadza wodę deszczową z rynny. Deszczownica musi być wykonana z materiału odpornego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i promieni UV. W sklepach znajdziemy różne modele zbiorników na deszczówkę z drewna czy tworzywa sztucznego, m.in. w kształcie tradycyjnych beczek. Unikajmy naczyń metalowych, które nie są odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

W ogrodowej „deszczownicy” warto zainstalować pompę z filtrem i włącznik pływakowy, które znacznie ułatwią korzystanie ze zgromadzonej wody. Te udogodnienia sprawdzą się, zwłaszcza gdy, zamontowany w ogrodzie zbiornik na deszczówkę nie ma otworu spustowego czy kranu.

Do czego wykorzystać deszczówkę w domu?

Wodę deszczową możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym na kilka sposobów, m.in. do:

  • Prania – w wodzie deszczowej dobrze rozpuszczają się detergenty, więc podczas prania zużyjemy mniej środków piorących. Jest ona też pozbawiona związków wapnia i magnezu, dlatego problem z osadzaniem się w urządzeniu kamienia zniknie.
  • Mycia podłóg – na tarasie, balkonie i w domu.
  • Spłukiwania toalety – pod warunkiem, że mamy zainstalowany system z pompą i filtrem.
  • Mycia głowy – włosy wypłukane w deszczówce stają się miękkie, dobrze się rozczesują i odzyskują blask.
  • Zmywania naczyń – dzięki deszczówce szklanki i kieliszki będą lśniące,
  • Podlewania roślin doniczkowych.
  • Mycia szyb i luster – woda deszczowa sprawia, że z tafli szkła bezpowrotnie znikają smugi i zabrudzenia.

Do czego, oprócz podlewania roślin, przyda się deszczówka w ogrodzie?

W sezonie wiosenno-letnich w ogrodzie i otoczeniu domu zużywamy co roku ogromne ilości wody. Warto więc obniżyć wysokie rachunki i zacząć żyć w nurcie ekologiczny. Wykorzystanie darmowej wody opadowej jest korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska

Deszczówka świetnie się sprawdzi m.in. do:.

  • Podlewanie roślin – miękka woda deszczowa idealnie się do tego nadaje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w dużych aglomeracjach miejskich deszczówka może mieć mocno kwaśny odczyn, więc warto nią w pierwszej kolejności podlewać iglaki i inne rośliny kwasolubne np. hortensje, wrzosy czy różaneczniki.
  • Kąpieli psa – takie mycie w ogrodzie, może być dla czworonoga świetną zabawą. Po kąpieli w deszczówce sierść będzie miękka i błyszcząca. To też dobry sposób na oswojenie z wodą psa, który nie lubi kąpieli.
  • Mycia rąk – w miękkiej wodzie deszczowej mydło się mocno pieni, ale wybierajmy preparaty przyjazne dla środowiska.
  • Czyszczenia m.in. podjazdu, narzędzi ogrodniczych, roweru lub samochodu – podczas tego typu prac zużywamy dużą ilość wody, dlatego warto do nich wykorzystać właśnie pozyskaną deszczówkę. Pamiętajmy jednak, żeby w ogrodzie używać ekologicznych preparatów czyszczących.

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom