Jak obniżyć zużycie energii budynku?

Artykuł sponsorowany
Prawo UE od 2012 r. narzuca nowe normy budowlane krajom członkowskim odnośnie oszczędzania energii cieplnej i pierwotnej budynków. Energooszczędność jest unormowana dyrektywami, które wypełnić musi też Polska. Jakie kryteria termoizolacji obowiązują i jak je spełnić?

Według Dyrektywny 2012/12/UE, która dotyczy efektywności energetycznej, kraje członkowskie muszą dostosować się do dokumentu przez ustawodawstwo krajowe do 2021 roku. Nowe założenia obejmują oszczędność energii pierwotnej (EP). Jednym z czynników gwarantujących obniżenie zużycia EP jest obniżenie zmniejszenie konsumpcji energii cieplnej budynków przez ich termoizolację. Według założeń UE, nowe regulacje prawne zaoszczędzą 20% energii efektywnej już do 2020 roku. Ocieplanie budynków nie jest rezultatem wyłącznie nowych aktów prawnych – jest też wywołane oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. W wyniku prac modernizacyjnych budynku, przeciętne domostwo może obniżyć koszty dostarczania ciepła nawet o 50%. Jedną z najbardziej efektywnych form termoizolacji połączonej z niskim nakładem kosztów jest styropian (źródło: abc-izolacje.pl/styropianowe-plyt-zespolone-podbijaja-rynek).

Jakie normy zużycia energii musi spełnić budynek w Polsce?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 roku wprowadziło nowe przepisy dotyczące energooszczędności budynków. Weszły one w życie od 1 stycznia 2017 roku. Obniżony został w ten sposób próg wykorzystania energii pierwotnej na ogrzewanie budynku, wentylację, ogrzewanie wody lub jej chłodzenie w skali jednego roku. Nowe normy prawne regulują także zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Maksymalne zużycie EP (energii pierwotnej) w latach wcześniejszych i po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych przedstawiono na poniższej tabeli.

Dopuszczalne wartości EP dla budynków 

Jak obniżyć zużycie energii budynku?

Źródło: muratorplus.pl/biznes/prawo/od-1-stycznia-2017-budowa-domu-z-nowymi-przepisami-aa-BJKc-Y22p-bpoH.html

Zmiany prawne dotyczące obniżenia zużycia energii pierwotnej są bardzo duże. Przez kilka lat konsumpcja EP musi spaść o ponad 20%. Jedną z form obniżającą wartość pochłaniania EP jest termoizolacja budynku. Ocieplenie ścian, fundamentów, dachu czy podłóg pozwoli nie tylko zaoszczędzić EP, ale także obniży rachunki za ogrzewanie. Straty ciepła przez termoizolację można ograniczyć nawet o 60% (źródło: muratorplus.pl/biznes/prawo/od-1-stycznia-2017-budowa-domu-z-nowymi-przepisami-aa-BJKc-Y22p-bpoH.html).

Styropian, czyli niedroga inwestycja dająca wielkie efekty

Jedną z najlepszych form termoizolacji budynków i oszczędności energii pierwotnej jest wynaleziony w 1950 roku styropian (tworzywo sztuczne – polska nazwa polistyrenu spienionego- ekspandowanego). W Polsce jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu od ponad pół wieku, a wykorzystywany jest także w budownictwie do ocieplania budynków. Klasyczne białe bloki polistyrenu spienionego są odporne na wilgoć, promieniowanie słoneczne UV, czy wysokie temperatury, a przede wszystkim mają niski współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Nowe technologie sprawiły, że na rynku pojawił się szary styropian o niższym współczynniku lambda (W/mK) oraz bloki zespolone (połączenie dwóch bloków szarego i białego styropianu). System ociepleń płytami styropianowymi jest bardzo skuteczny i do tego tani. Inwestycja polegająca na termoizolacji budynku styropianem zwraca się w ciągu 6–20 lat, a jej wytrzymałość określana jest nawet na 30 lat. Więcej informacji o styropianie, jego odmianach oraz zastosowaniu można znaleźć na stronie styropianonline.pl.

Zalety ociepleń wykonanych ze styropianu

Styropian nie tylko skutecznie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu – posiada też szereg innych właściwości, które wyróżniają go na tle konkurencyjnych form termoizolacyjnych. Płyty styropianowe, którymi są ocieplane budynki, nie wpływają na nasze zdrowie, nie zawierają związków toksycznych ani ich nie wydzielają. Nie emitują także dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego ich stosowanie nie szkodzi glebie, wodzie i powietrzu. Podczas eksploatacji styropian nie butwieje ani nie gnije, jeśli została zastosowana warstwa izolacyjna, która go zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Jest także odporny na grzyby, pleśń czy chemikalia takie, jak kwas solny, kwas azotowy lub alkohol. W budownictwie stosowany jest wyłącznie wariant samogasnący. Iskra z papierosa nie zapali bloku styropianowego, ponieważ następuje jego stopienie i zwęglenie bez zapłonu. Styropian także ma stabilny kształt, wymiary i jest odporny na wilgoć. Jego zalety powodują także, iż znajduje szerokie zastosowanie nie tylko przy ociepleniu zwykłych domów mieszkalnych, ale także przy izolacji fundamentów, lodowisk, dróg czy torowisk (źródło: e-izolacje.pl).

Jakość ponad wszystko

W przypadku płyt styropianowych występuje specjalny system jakości, który określa standardy gwarantujące skuteczną izolację budynków. Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Producentów Styropianu (stowarzyszenie zrzesza wiodących na rynku producentów płyt styropianowych stosowanych w budownictwie) powstały polskie normy (PN-B-20132), które klasyfikują jakość płyt styropianowych. Od takich czynników jak: oznaczenie styropianu, skuteczność termoizolacyjna czy ciężar zależy także wypełnienie wspomnianych norm UE i prawa polskiego, które dotyczą oszczędności energii pierwotnej. Im lepiej dobrany styropian, tym skuteczniejsza staje się izolacja cieplna budynku.

Tabela przedstawia polską normę jakości styropianu powstałą z inicjatywy PSPS.

Jak obniżyć zużycie energii budynku?

Źródło: http://www.e-izolacje.pl/a/jakosc-styropianu-10591.html

Odpowiednio dobrany styropian, który spełnia kryteria umieszczone w tabeli, wpłynie na duże oszczędności energii pierwotnej oraz skuteczne obniżenie rachunków za energię cieplną przy niskiej cenie prac budowlanych.

Dyrektywa Unii Europejskiej oraz nowelizacja prawa polskiego w dziedzinie zużycie energii pierwotnej wymusiły wypracowanie skutecznego i trwałego systemu ociepleń. Płyty styropianowego pozwalają na duże oszczędności energii, dlatego że są bardzo dobrą izolacją cieplną, wykazują wieloletnią trwałość i podlegają ścisłej kontroli produkcyjnej. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom