– Zalecałabym mądre pożyczanie, czyli może niekoniecznie: spontaniczna decyzja, że dzisiaj potrzebuję pożyczyć 300 zł na dżinsy i za dwa tygodnie będę się martwić, z czego to spłacić. Warto wcześniej zastanowić się, czy takie postępowanie jest właściwe dla naszego budżetu domowego – mówi Agnieszka Kłos, Dyrektor Departamentu Finansowego w Provident Polska S.A.
Zupełnie inaczej powinniśmy postąpić w sytuacji, gdy dostaliśmy wysoki rachunek za ogrzewanie lub energię elektryczną, a nie mamy środków na ich uregulowanie. Nieopłacenie rachunków w wyznaczonym czasie może mieć przykre konsekwencje. Wśród nich jest, między innymi rejestrację w Biurze Informacji Kredytowej. To sprawi, że jako pożyczkobiorcy będziemy już mało wiarygodni.
Warto przeczytać: Do czego jest nam potrzebna historia kredytowa
Jeżeli pożyczamy środki finansowe na określony czas, to zastanówmy się, czy będziemy mieli odpowiednią ilość pieniędzy na spłatę pożyczki w tym terminie. Warto też sprawdzić, jakiego rodzaju zapisy są w umowie z pożyczkodawcą i jakie są skutki niespłacenia zobowiązań.