Kominek elektryczny – czy zastąpi tradycyjne kominki na drewno?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kominek w nowocześnie urządzonym salonieTradycyjne kominki, choć budujące klimat w pomieszczeniu, są uciążliwe w obsłudze. Trzeba je czyścić, usuwać popiół, przynosić drewno. Kominek elektryczny pozbawiony jest tych wad. Pamiętajmy również, że decydując się na kominek otwarty trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podczas palenia w nim.
Kominek w nowocześnie urządzonym salonieTradycyjne kominki, choć budujące klimat w pomieszczeniu, są uciążliwe w obsłudze. Trzeba je czyścić, usuwać popiół, przynosić drewno. Kominek elektryczny pozbawiony jest tych wad. Pamiętajmy również, że decydując się na kominek otwarty trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podczas palenia w nim. Victor Zastolskiy (123rf.com)
Kominek tworzy niepowtarzalną atmosferę i chyba każdy chciałby go mieć w domu czy mieszkaniu. Nie wszystkie nieruchomości umożliwiają jednak jego instalację, coraz więcej samorządów zakazuje również użytkowania palenisk na paliwa stałe. Rozwiązaniem może być kominek elektryczny.

Kominki elektryczne zawsze pozostawały niejako w cieniu tradycyjnych rozwiązań, czyli kominków z paleniskiem otwartym lub zamkniętym. Nie we wszystkich nieruchomościach można jednak użytkować kominki, trzeba bowiem spełnić określone normy, by działanie kominka było bezpieczne i dopuszczalne. Potrzebny jest przede wszystkim komin i rury spalinowe. Część osób nie decyduje się na montaż kominka wiedząc, że jego utrzymanie bywa kłopotliwe – nie dość, że trzeba go regularnie czyścić i usuwać popiół, to jeszcze drewno trzeba do domu wnieść, a często wcześniej porąbać.

Zobacz, czym oddychasz: Aplikacje pokazujące jakość powietrza w naszej okolicy  

Tradycji na drodze stają coraz częściej przepisy – choć umiejętne palenie drewnem w kominku nie generuje takich ilości dymu i szkodliwych substancji jak np. węgiel, to jednak tradycyjne kominki również „dorzucają się" do zjawiska smogu. Część samorządów już, a część wkrótce zamierza wprowadzić zakaz montażu pieców i kominków na paliwa stałe. Czy to oznacza zmierzch kominków? Niekoniecznie.

Aby kominek elektryczny działał, potrzebny jest tylko prąd. Nie trzeba budować komina, instalować rur spalinowych, ani szukać miejsca na składowanie
Aby kominek elektryczny działał, potrzebny jest tylko prąd. Nie trzeba budować komina, instalować rur spalinowych, ani szukać miejsca na składowanie opału.  Fot. Mebin

Dowiedz sięJakie funkcje może pełnić kominek w domu 

Kominek elektryczny – tradycyjnie, ale w stylu eko

Tradycję podtrzymać może kominek elektryczny, który jest łatwy w montażu i nie potrzebuje komina do sprawnego działania. Można więc go zainstalować nie tylko w domach, ale i np. mieszkaniach w bloku, a nawet biurach. W przypadku kominków elektrycznych nie potrzeba paliwa, zasilany jest bowiem prądem. Nie brudzi, nie jest kłopotliwy w użytkowaniu, można go włączyć jednym „pstryknięciem" pilota. Nie ma też obaw, że w czasie jego działania poparzą się dzieci przebywające w domu. Nie wysusza również powietrza, jak otwarte paleniska, co ma ogromne znaczenie dla osób zmagających się z alergią.

Przeczytaj też o innym rozwiązaniuBiokominek – dekoracja i ciepło. Czy warto go mieć? 

Nowoczesne modele kominków elektrycznych nie są tak toporne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Ogień imitują nowoczesne żarówki lub lampy ledowe (te są zdecydowanie tańsze w użytkowaniu), które można rozjaśniać i ściemniać zgodnie z nastrojem i potrzebami. Nowoczesne modele doskonale „udają" otwarty ogień wprowadzając do pomieszczenia przytulny klimat. Oczywiście kominków elektrycznych z lampami ledowymi ze zrozumiałych względów nie da się wykorzystać jako podstawowego źródła ciepła i ogrzewania dla domu czy mieszkania. Niektóre kominki elektryczne, dzięki termoobiegowi mogą jednak skutecznie dogrzewać nawet większe pomieszczenia. Funkcje ogrzewania zawsze można wyłączyć, pozostawiając jedynie efekty wizualne.

Kominek elektryczny – cena

Koszt zakupu kominka elektrycznego nie jest duży. Zależy od stylu jego wykonania – kominki elektryczne są dopasowane do nowoczesnych, rustykalnych i tradycyjnych wnętrze. Zwykle mają moc od 1000 do 2500 W. Najtańsze kominki elektryczne wolnostojące kupić można do 1000 złotych. Ale potężne, zamknięte w drewnianych, ręcznie rzeźbionych ramach kominki elektryczne kosztują nawet do 10 tysięcy złotych.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy można wyłączyć termoobieg i zmniejszyć moc kominka np. o połowę, gdy nie zależy nam na docieplaniu, a jedynie na efektach estetycznych. Same efekty powinny dawać właścicielowi możliwość sterowania nimi – im więcej stopni ustawienia jasności płomienia i jego prędkości (od wrażenia „dogasającego" paleniska po „buchający ogień") tym lepiej. Kominek z takimi efektami szybko się nie znudzi. Niektóre urządzenia pozwalają również na generowanie efektów dźwiękowych – wtedy w czasie działania kominka elektrycznego słychać trzaskające płomienie, „strzelające" polana i tak dalej. Istotne jest również sprawdzenie żywotności żarówek, jeśli kominek będzie włączany często. Ich wymiana może być bowiem kłopotliwa, dlatego lepiej postawić na zdecydowanie trwalsze rozwiązanie ledowe (producenci deklarują ich żywotność na poziomie nawet 100 tysięcy godzin). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom