Spis treści
To piękne drzewo, pochodzące z lasów tropikalnej części Azji, w naszych mieszkaniach rzadko przekracza 2 m wysokości. Jego rozłożysta korona z masą liści na lekko zwisających gałązkach, wymaga odpowiedniego miejsca w pokoju. Są też fikusy uformowane na bonsai. Warto jednak pamiętać, że fikus benjamina to kwiat dla ambitnych.
Uprawa fikusa benjamina - uwaga na światło!
W kwiaciarniach można kupić wiele odmian fikusa benjamina. Najbardziej popularne są te o liściach zielonych, białozielonych i żółtozielonych.
Lepiej kupić niewielki okaz fikusa, bo łatwiej przystosuje się on do warunków naszego mieszkania. Duży może mieć z tym problem, bo fikus benjamina nie znosi np. zmiany kąta padania światła. Roślina zrzuca wtedy liście. Trzeba od razu wybrać dla niego stałe miejsce i zaznaczyć na doniczce tzw. znak świetlny. Jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli na krótko przestawić donicę, pomoże nam znów prawidłowo ustawić roślinę.
Nie wystawiaj fikusa latem na słońce
Fikus benjamina wymaga do rozwoju odpowiedniego światła. Gdy postawimy go za daleko od okna, przestanie rosnąć. Zimą, gdy światła z reguły jest za mało, może zacząć gubić liście. Podobnie zareaguje na nadmiar światła. Szczególnie szkodliwe jest dla niego ostre słońce. Dotyczy to zwłaszcza odmian o pstrych liściach. Stracą urodę, skręcą się i opadną. Dlatego nie wolno wystawiać benjaminów na nasłonecznione tarasy.
Kąpiel fikusa benjamina pod prysznicem wskazana
Przyczyną masowego opadania liści fikusa może też być zbyt suche powietrze (ten problem szczególnie często pojawia się wraz z sezonem grzewczym). Jeśli nie chcemy patrzeć, jak nasza roślina dosłownie z dnia na dzień łysieje, zadbajmy o właściwe podlewanie i zraszanie. Niezbyt duże jeszcze fikusowe drzewko dobrze jest dość często myć pod prysznicem (okrywając folią ziemię w doniczce, a większe zraszać rozpyloną wodą.