Bonsai w domu. Jak je pielęgnować?

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Bonsai jako dekoracja salonuDoniczka do uprawy bonsai powinna być tylko nieco większa od bryły korzeniowej rośliny.
Bonsai jako dekoracja salonuDoniczka do uprawy bonsai powinna być tylko nieco większa od bryły korzeniowej rośliny. anneileino (Pixabay.com)
Karłowate drzewo w płaskim naczyniu to bonsai. Sztuka miniaturyzowania drzew pochodzi z Chin. Dziś jednak kojarzona jest głównie z Japonią, gdzie osiągnęła doskonałość. Zobacz, jak pielęgnować bonsai w domu.

Efekt miniaturyzacji uzyskiwany jest przez specyficzne przycinanie i pielęgnację rośliny. Ale też poprzez posadzenie jej w płaskim naczyniu, co powoduje, że jej system korzeniowy jest bardzo płytki. Należy jednak wiedzieć, że przez bonsai rozumiemy już dobrze ukształtowane drzewko, które przesadzamy do mniejszej doniczki. Dopiero wtedy zaczyna się proces miniaturyzacji liści lub igieł. Ma też miejsce zagęszczania się korony drobnymi przyrostami. Do małej doniczki nie należy przesadzać drzewka, które jest jeszcze na etapie kształtowania. 

PolecamyBonsai łatwy w uprawie – fikus Ginseng 

Bonsai dla początkujących – fikusy i pieprzowce

Jeśli chcemy mieć w domu drzewko bonsai, powinniśmy wybrać to, które zostało wyhodowane na bazie egzotycznych gatunków. Najbardziej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są fikusy i pieprzowce. W domowych warunkach nie sprawdzą się bonsai z roślin iglastych ( np. sosny) czy liściastych (np. brzoza, dąb, klon). Potrzebują one okresu zimowania, którego w domu przecież im nie zapewnimy.

Nie przesuszać, ale i nie przelewać

Czy opieka nad drzewkiem bonsai jest trudna? Trzeba dbać o dwie sprawy:

  • dostarczanie odpowiedniej ilości wody,
  • regularne podcinanie liści i drobnych gałązek.

Doświadczeni hodowcy bonsai radzą spryskiwanie całego drzewka wodą, a nie bezpośrednie podlewanie ziemi w doniczce. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni.

Czytaj też: Paprocie w domu dla ozdoby i dla zdrowia 

Ziemia, w której rośnie bonsai, powinna być stale lekko wilgotna. Drzewku bonsai nie służy zarówno przelanie jak i przesuszenie. 

Przycinać bonsai często, ale po troszkę

Początkujący hodowca drzewka bonsai najbardziej boi się podcinania liści i gałązek. A jest ono konieczne, bo sprawia, że roślina staje się bujniejsza i zachowuje nadany jej wcześniej kształt. Najlepiej posługiwać się specjalnymi nożyczkami do bonsai. Ważna jest systematyczność wykonywania tych zabiegów. Lepiej przycinać często po troszkę, niż rzadziej ale mocniej. Łatwiej wtedy uniknąć widocznych błędów.

Zasady drutowania gałązek łatwe nie są

Kolejnym zabiegiem jest drutowanie gałązek. Czynność ta pozwala na dalsze formowanie wyglądu rośliny. Drutowanie to jednak już zabieg, który może przerosnąć możliwości początkującego hodowcy bonsai. Tajniki tego zabiegu można poznać na specjalnych warsztatach lub z fachowych opracowań książkowych.

Jeśli nie mamy aż tak wielkich aspiracji, na początek wystarczy, jeśli będziemy odpowiednio przycinać i podlewać roślinę.

Bonsai przesadza się rzadko

Drzewka bonsai rosną w charakterystycznych płaskich misach. Ziemi w nich niewiele. Mimo to jednak drzewek tych nie trzeba co roku przesadzać. Należy to robić znacznie rzadziej niż w przypadku klasycznie hodowanych roślin. Starsze okazy bonsai przesadzamy nawet rzadziej niż raz na pięć lat. Przy okazji przesadzania warto dość mocno (nawet o jedną trzecią) skrócić korzenie.

Zobacz poradnik: Bambus w doniczce – jak go uprawiać

Najlepiej kupić uformowaną roślinę

Czy drzewko bonsai można samemu wyhodować z nasion? Można, ale jest to bardzo długi i żmudny proces. Poza tym wymaga dużej wiedzy fachowej. Najlepiej więc kupić tę roślinę już w uformowanej postaci, a potem tylko dbać o to, by zachowała nadany kształt.

Ze względu na swoją pracochłonność, drzewka bonsai do tanich nie należą. Jeśli jednak zależy nam na tak nietypowej ozdobie mieszkania, może warto się skusić. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom