Instalacje elektryczne w domu i mieszkaniu - pamiętaj o kontrolach

redakcja.regiodom, Elswar
Skrzynka z bezpiecznikamiSkrzynka z bezpiecznikami, element instalacji elektrycznej domu lub mieszkania która wymaga regularnych kontroli
Skrzynka z bezpiecznikamiSkrzynka z bezpiecznikami, element instalacji elektrycznej domu lub mieszkania która wymaga regularnych kontroli Elswar
Nagła awaria sprzętu AGD czy oświetlenia, problemy z uzyskaniem odszkodowania? Tych kłopotów można uniknąć, dzięki regularnemu sprawdzaniu instalacji elektrycznych.

Każda instalacja elektryczna przed przekazaniem do eksploatacji powinna być poddana oględzinom, próbom i pomiarom. Konieczność wykonywania badań elektryki regulowana jest ustawą o prawie budowlanym. Zgodnie z przepisami, właściciel budynku zobowiązany jest do wykonania przeglądu nie rzadziej niż raz na 5 lat. Podczas takiej kontroli sprawdza się stanu techniczny budynku, w tym instalacji elektrycznej.

Warto przeczytać: Ważne elementy** podczas remontu instalacji elektrycznej**

Kontroli należy dokonywać także jeśli budynek uległ uszkodzeniu podczas burz, powodzi czy huraganów.

Instalacje elektryczne w domu i mieszkaniu - pamiętaj o kontrolach

Zdarza się, że ubezpieczając budynek, niezależnie czy prywatny, czy firmowy, firma ubezpieczeniowa nie informuje o konieczności posiadania aktualnych badań instalacji. Protokoły te jednak są niezbędne do uzyskania odszkodowania, choćby w przypadku pożaru czy zalania obiektu. Jeżeli dokumentów nie będzie – nie ma szans na zadośćuczynienie.

Na czym polega kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznych:

Etap pierwszy – oględziny

- Swoją pracę zaczynamy od oględzin. Ich celem jest potwierdzenie czy zainstalowane urządzenia elektryczne spełniają normy bezpieczeństwa, zostały prawidłowo dobrane i zainstalowane i czy nie posiadają uszkodzeń wpływających na bezpieczeństwo użytkowników – tłumaczy Mariusz Jasiński z poznańskiej firmy Elswar.

Podczas oględzin sprawdza się także m.in. stan ochrony przed porażeniem prądem czy obecność elementów zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru.

Etap drugi – próby i pomiary

Próby i pomiary mają określić czy instalacja lub jej części spełniają wymagania określone przez przepisy, tzn. nie zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Najważniejszym elementem badania jest pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, czyli sprawdzenie czy urządzenie zabezpieczające odłączy zasilanie w przypadku pojawienia się napięcia na metalowej obudowie urządzenia, np. pralki.

Z kolei pomiar rezystancji izolacji pokazuje poziom izolacji przewodów w instalacji (np. zbyt niski może spowodować wadliwe działanie wyłączników przeciwporażeniowych). Instalatorzy badają także wyłączniki różnicowoprądowe, które odpowiadają na odłączenie zasilania w przypadku porażenia człowieka prądem elektrycznym.

Z takiego okresowego sprawozdania sporządza się protokół zawierający wszystkie informacje dotyczące oględzin i wykonanego badania. W dokumencie znaleźć można też informacje na temat zauważonych odchyleń od przepisów i przeprowadzonych w związku z nimi zmian danych części instalacji.

Pomiary, jak i protokół muszą zostać wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia – tzw. świadectwo kwalifikacyjne. Wykonawca ten ponosi odpowiedzialność prawną za wykonane czynności.

Dlaczego warto kontrolować instalacje elektryczne?

Skutki awarii instalacji elektrycznej, spowodowanej brakiem jej regularnych przeglądów, mogą być opłakane. Porażenie prądem elektrycznym, kara pieniężna lub brak szansy na uzyskanie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, pożar, awaria sprzętu – to tylko niektóre z nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom