O panele fotowoltaiczne trzeba dbać. Sprawdź, jak często czyścić fotowoltaikę i kiedy zrobić przegląd instalacji PV

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
O ile czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie zawsze jest konieczne, o tyle przegląd instalacji to obowiązek właściciela domu.
O ile czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie zawsze jest konieczne, o tyle przegląd instalacji to obowiązek właściciela domu. 123RF.com
Panele fotowoltaiczne są częścią instalacji elektrycznej, a więc podlegają obowiązkowi okresowej kontroli. Nie każdy wie, że istotnym elementem dbania o panele bywa także ich czyszczenie. Wyjaśniamy, jak dbać o instalację PV, żeby służyła nam długo i bezpiecznie.

Tego dowiesz się z artykułu

Panele fotowoltaiczne montuje się w Polsce od stosunkowo niedawna, toteż nie zawsze wiemy, jak dbać o te urządzenia. A jest ich w naszym kraju coraz więcej – według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska do końca 2021 r. będzie można mówić już o blisko milionie pracujących instalacji fotowoltaicznych. Przedstawiamy dobre praktyki, które warto stosować, żeby nasza fotowoltaika zawsze produkowała jak najwięcej energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne a prawo budowlane. Jak często sprawdzać stan fotowoltaiki?

Art. 62 ustawy Prawo budowlane nakazuje właścicielowi budynku dokonywanie przynajmniej raz na 5 lat kontroli instalacji elektrycznej i piorunochronnej, co obejmuje również fotowoltaikę. Jak czytamy w ust. 2 tego przepisu, obowiązkowe jest sprawdzenie:

(...) stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Do regularnych przeglądów instalacji zachęcają dodatkowo także producenci paneli fotowoltaicznych – kontrola stanu instalacji jest często jednym z warunków skorzystania z gwarancji, jeśli np. dojdzie do awarii.

Warto jednak pamiętać, że przegląd instalacji raz na 5 lat to absolutne minimum. Zdaniem ekspertów firmy Polenergia Fotowoltaika najlepiej jest przeprowadzać kontrolę co roku.

Co obejmuje przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Jako że przegląd fotowoltaiki wymaga specjalistycznej wiedzy, należy zatrudnić do tego fachowca. Warto zajrzeć do swojej umowy z firmą, która montowała panele fotowoltaiczne, gdyż część firm wymaga, by to ich pracownik zajmował się serwisowaniem instalacji. Na ogół jednak inwestor ma w tej kwestii wolną rękę.

Przegląd instalacji można przeprowadzić w dowolnym momencie roku. Zakres kontroli może się nieco różnić w zależności od wybranej firmy. Zasadniczo jednak ekspert najpierw ogląda instalację, szukając widocznych oznak uszkodzeń czy innych problemów. Następnie dokonuje pomiarów kontrolnych oraz sprawdza zabezpieczenia urządzeń.

– Przeprowadzana jest także kontrola konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących pod kątem stabilności i wytrzymałości oraz ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Polenergia Fotowoltaika.

Koszt przeglądu waha się na ogół od kilkuset do około 1000 zł. Cena często zależy od wielkości i mocy instalacji. Większość firm wymaga też pokrycia kosztów dojazdu fachowca na miejsce.

Warto pamiętać, że poza okresowymi przeglądami ważne jest też reagowanie na bieżąco. Jeżeli mamy podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia paneli, bo np. w okolicy miało miejsce silne gradobicie lub na panele spadły złamane przez wiatr gałęzie, warto rozważyć zamówienie dodatkowego przeglądu. Ekspert może wówczas przeprowadzić np. pomiary termowizyjne pracy poszczególnych ogniw fotowoltaicznych.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Mycie fotowoltaiki – czy trzeba to robić?

Fotowoltaika działa tym lepiej, im więcej dociera do niej bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli więc panele się zabrudzą, mogą stać się mniej wydajne. Z racji nachylenia paneli większość zanieczyszczeń powinna być z nich naturalnie spłukiwana wraz z opadami deszczu. Deszcz nie usunie jednak np. zaschniętych ptasich odchodów czy zalegających gałązek. Jeśli zauważymy tego typu zabrudzenia, warto przemyć panele. W innych przypadkach – pomijając nieliczne wyjątki – nie jest to konieczne.

– Jeżeli inwestor mieszka przy ruchliwej drodze gruntowej, to po lecie z małą ilością opadów atmosferycznych, warto przemyć panele w okresie jesiennym, aby zapewnić jak największy uzysk – radzą eksperci firmy Polenergia Fotowoltaika.

Ponieważ chodzi o prace na wysokości i przy urządzeniach elektrycznych, do mycia fotowoltaiki również najlepiej jest zatrudnić fachowca. Dobrze jest upewnić się, że zna on podstawowe zasady bezpieczeństwa i będzie się do nich stosował. Najważniejsze z nich to:

  • odpowiednie zabezpieczenie przed upadkiem podczas prac na dachu,
  • unikanie szorstkich gąbek czy szczotek, które mogą porysować panele,
  • unikanie zbyt mocnego ciśnienia wody (np. z myjki ciśnieniowej),
  • niestosowanie silnych detergentów, które mogłyby zaszkodzić urządzeniom.

Na ogół, jak wspomniano, w kwestii czyszczenia paneli natura poradzi sobie sama, warto więc po prostu obserwować swoją fotowoltaikę. Przeglądy instalacji są z kolei obowiązkowe, a rezygnacja z nich oznacza nie tylko złamanie prawa, ale też narażenie się na awarie, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie pożarem.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom