Jak czyścić meble ogrodowe? Poznaj skuteczne metody na utrzymanie ich w idealnym stanie przez cały rok

Anna Gandecka
Meble ogrodowe mają wiele zalet, które czynią je niezbędnym elementem wyposażenia każdego ogrodu.
Meble ogrodowe mają wiele zalet, które czynią je niezbędnym elementem wyposażenia każdego ogrodu. Pexels/Curtis Adams
Wraz z nadejściem cieplejszych dni, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, korzystając z przydomowych ogrodów i tarasów. Meble ogrodowe są ważnym elementem naszego wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak po długim okresie użytkowania i narażeniu na działanie czynników atmosferycznych, mogą one wymagać solidnego czyszczenia. Dowiedz się, co zrobić, aby zachować je w dobrym stanie przez cały rok.

Spis treści

Zanim przystąpisz do czyszczenia mebli ogrodowych, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Będziesz potrzebować miękkiej szczotki lub gąbki, wody, łagodnego detergentu, a także środków specjalnie przeznaczonych do czyszczenia konkretnych rodzajów materiałów, takich jak drewno, metal czy plastik.

Plastikowe meble ogrodowe – jak je czyścić?

W przypadku ogrodowych mebli z plastiku zwykle wystarczy woda z dodatkiem łagodnego detergentu. Nałóż go na gąbkę i wyczyść zabrudzenia. Nie używaj ostrych gąbek (tzw. druciaków), aby nie porysować powierzchni mebli. Do czyszczenia możesz także wykorzystać wodę z octem. Następnie krzesła i stoły obficie opłucz wodą, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu.

Innym domowym sposobem na usunięcie plam z plastikowych mebli jest pasta z sody oczyszczonej. Jest to sprawdzony i bezpieczny środek, który z powodzeniem poradził sobie z niejednym zabrudzeniem. 1 łyżkę sody wymieszaj z niewielką ilością wody, aby uzyskać białą pastę. Nałóż ją na plamę i odczekaj kilka minut. Następnie za pomocą szmatki delikatnie potrzyj zabrudzone miejsce i spłucz wodą.

Jeżeli plamy w dalszym ciągu nie chcą zejść, możesz spróbować użyć wybielacza chlorowego. Pamiętaj jednak, że jest to substancja chemiczna i należy używać jej zgodnie z instrukcją. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku białych mebli – kolorowe mogą się odbarwić.

Meble z wikliny – jak z nimi postępować?

Wiklina i rattan nie są zbyt odporne na deszcz i wilgoć. Najbezpieczniej zatem trzymać je w altanie lub na tarasie z zadaszeniem. Meble z plecionki najlepiej oczyścić z kurzu i pajęczyn odkurzaczem z nasadką do tapicerki lub miękką szczotką, uważając, aby nie uszkodzić splotu. Jak już wspomnieliśmy, meble z wikliny nie za bardzo lubią się z wodą, dlatego – jeśli zdecydujesz się na przetarcie ich łagodnym roztworem – zrób to bardzo ostrożnie, aby nie wsiąknęły zbyt dużo wody. Na koniec meble pozostaw na słońcu do całkowitego wyschnięcia. Naszym zdaniem lepiej jednak zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia wikliny, który bez problemu można znaleźć w sklepach ogrodniczych.

Meble z rattanu i wikliny warto pokryć wodoodpornym lakierem i czynność powtarzać co 2-3 lata. Te bez lakieru można przetrzeć wodą z dodatkiem soku z cytryny – dzięki temu nie będą szarzeć i matowieć. Jeżeli nie masz ochoty na zabawę z konserwacją mebli, wybierz zestaw z technorattanu. Jest to sztuczne tworzywo imitujące naturalną wiklinę. Jego zaletą jest odporność na mróz i wodę, zatem nie będziesz mieć oporów, aby meble przetrzeć zwykłą wodą z mydłem.

Jak czyścić meble ogrodowe z drewna?

Drewno jest podatne na wchłanianie wilgoci, dlatego dbaj, aby meble z tego surowca nie miały zbyt częstego kontaktu z wodą. Bardziej odporne na wilgoć są meble wykonane z drewna egzotycznego np. teku. Bez względu na to, czy wybierzesz meble wykonane z drewna krajowego, czy egzotycznego, musisz je przynajmniej raz w roku zaimpregnować. Dzięki warstwie ochronnej będą lepiej znosić działanie promieni UV i dłużej utrzymają swój naturalny kolor.

Podobnie jak w przypadku wikliny, do czyszczenia mebli drewnianych nie poleca się używać ostrych detergentów i zbyt dużej ilości wody. Lepiej przetrzeć je środkiem do drewna i zadbać o właściwe przechowywanie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zauważysz, że na meblach pojawiła się pleśń, możesz ją ostrożnie usunąć szmatką nasączoną wodą z octem lub użyć środka przeciwgrzybicznego. Jeżeli meble ogrodowe nie są używane przez dłuższy okres, warto je przechować w suchym i ciemnym miejscu, np. w garażu. Jeśli nie masz takiego miejsca, zastosuj pokrowce ochronne, które zapewnią dodatkową ochronę przed deszczem i słońcem.

Meble z metalu – najwygodniejsze w użytkowaniu

Z meblami metalowymi – chromowanymi lub oksydowanymi – nie ma większego problemu, ponieważ powłoka ta sama w sobie stanowi barierę ochronną. Możesz zatem je przechowywać na zewnątrz, nie przejmując się warunkami atmosferycznymi. Ewentualne zabrudzenia dobrze schodzą przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Meble żeliwne co jakiś czas musisz dobrze wyczyścić drucianą szczotką i pokryć sprayem antykorozyjnym. Do czyszczenia mebli z metalu wystarczy wilgotna szmatka z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pamiętaj tylko, aby dokładnie je osuszyć. W przeciwnym razie może pojawić się na nich rdza.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom