Ile zapłacimy za ogrzewanie podczas największych mrozów

redakcja.regiodom, Home Broker
Grzejnik drabinkowyIle zapłacimy za ogrzewanie podczas największych mrozów
Grzejnik drabinkowyIle zapłacimy za ogrzewanie podczas największych mrozów ewk
Synoptycy przewidują rekordowe mrozy. A to oznacza duży wzrost zapotrzebowania na ciepło w naszych mieszkaniach i domach. W przypadku niedużych domów ogrzewanych gazem tylko jeden dzień ogrzewania może kosztować ponad 50 zł.

Im zimniej na zewnątrz, tym wyższe koszty ogrzewania. Jeden dzień trzaskających mrozów może kosztować nas nawet kilkudziesiąt złotych.

Warto przeczytać: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym

Przykładowo, za ogrzanie gazowe przeciętnie ocieplonego domu z lat 90-tych, o powierzchni 150 m2, musielibyśmy zapłacić ok. 60 zł – gdyby temperatura w ciągu doby wahała się w granicach od –25 do –30°C. Jeśli do ogrzewania tego samego budynku wykorzystalibyśmy tańszy od gazu węgiel, to za jeden dzień ogrzewania zapłacilibyśmy 35 zł. Mając mieszkanie o powierzchni 50 m2 w bloku z wielkiej płyty, przy takich warunkach atmosferycznych, musielibyśmy liczyć się z kosztem rzędu 29 zł dziennie. 

Nawet trzy razy więcej za ogrzewanie

Stawki te są dwu- a nawet trzykrotnie wyższe od kosztu ogrzewania względem średniej dla całego okresu grzewczego. W normalnych warunkach roczny koszt ogrzania przeciętnego mieszkania o powierzchni 50 m2 w wielkiej płycie, dla przyjętych założeń (szczegółowo w tabeli z szacunkowymi kosztami ogrzewania), wynosi 2,2 tys. zł.

Przeczytaj również: Wykorzystaj mrozy do walki z roztoczami

Przy założeniu, że okres grzewczy to 230 dni, koszt ogrzewania wynosi ok. 10 zł/dzień. Jest to wynik o trzy razy niższy od szacunkowego kosztu ogrzewania, gdy słupek rtęci zatrzymuje się na –30°C.
Dla porównania, przeciętne szacunkowe koszty ogrzewania modelowego domu wynoszą w normalnych warunkach od 4,9 tys. zł w przypadku ogrzewania gazem do 2,7 tysiąca rocznie dla ogrzewania węglem. Oznacza to dzienny koszt ogrzewania w sezonie grzewczym na poziomie od 21 zł (gaz), do 12 złotych dla (węgiel). 

Ile zapłacimy za ogrzewanie podczas największych mrozów

W konkretnych przypadkach koszty ogrzewania mogą się znacznie różnić. O ich wysokości decyduje bowiem wiele czynników takich jak na przykład: indywidualne przyzwyczajenia użytkownika ciepła, lokalizacja nieruchomości, ekspozycja na światło, przenikalność przegród, cena paliwa grzewczego i sprawność instalacji. 

Zobacz również: Temperatura w domu odpowiednia dla dziecka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom