Wykorzystaj mrozy do walki z roztoczami

redakcja.regiodom, Candy Hoover Polska
Roztocze kurzu domowegoRoztocze to mikroskopijne pajęczaki. W ich odchodach znajdują się białka, które są przyczyna uczuleń. Roztocze są w każdym domu. Szczególnie dużo jest ich tam, gdzie jest ciepło i wilgotno oraz gdzie jest dużo kurzu, a pomieszczenie rzadko się wietrzy. Warto wiedzieć, że roztocze giną zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze.
Roztocze kurzu domowegoRoztocze to mikroskopijne pajęczaki. W ich odchodach znajdują się białka, które są przyczyna uczuleń. Roztocze są w każdym domu. Szczególnie dużo jest ich tam, gdzie jest ciepło i wilgotno oraz gdzie jest dużo kurzu, a pomieszczenie rzadko się wietrzy. Warto wiedzieć, że roztocze giną zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze. WikiImages (Pixabay.com)
Pogoda, jaką mamy obecnie, czyli arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z roztoczami kurzu domowego.

Roztocze kurzu domowego są silnymi alergenami, a walka z nimi przypomina syzyfową pracę. Te niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne (o długości 0,1−0,5 mm) pajęczaki żywią się głównie naszym złuszczonym naskórkiem.

Roztocze kurzu to silny alergen. Do najczęstszych objawów alergii należą: katar alergiczny, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, astmatyczne duszności oraz zmiany skórne. 

Zobacz:Domowy sprzęt AGD ułatwia życie alergikom

Odchody oraz pancerzyki roztoczy łączą się z kurzem i unoszą wraz z nim w powietrzu. Mając w domu alergika warto wykorzystać mroźne, słoneczne dni, by pozbyć się roztoczy z dywanu, narzuty, koca czy pościeli lub pluszowych zabawek. Aby zniszczyć żywe osobniki roztoczy wystarczy wynieść pościel na balkon. W ten sam sposób można zrobić z dywanami, kocami i pluszakami z pokoju dziecka. Mróz i słoneczne promienie ultrafioletowe zabijają roztocza. 

Warunki idealne do życia i namnażania się roztoczy

Aby odchody i pancerzyki roztoczy nie szkodziły domownikom, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – zarówno zimą jak i latem. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Dlatego nie przegrzewajmy mieszkań i utrzymujmy wilgotność na poziomie maksymalnie 55%. 

Przeczytaj równieżJak roztocze wpływają na nasze organizmy 

Jak pozbyć się roztoczy z pluszaków, gdy mrozy ustaną?

Gdy na zewnątrz nie będzie już ujemnych temperatur, do walki z roztoczami możemy użyć chłodziarko-zamrażarki. Wkładamy wówczas pluszowe zabawki do zamrażalnika na 24 godziny. Po upływie tego czasu pierzemy zabawki. Tym sposobem wypłukujemy martwe pajęczaki i ich odchody.
Ponadto na rynku dostępne są również specjalne proszki, płyny do prania i spreje do unieszkodliwiania roztoczy. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom