Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno kupując, jak i sprzedając mieszkanie
Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno kupując, jak i sprzedając mieszkanie sxc.hu
Przy zakupie mieszkania wydatki nie kończą się na ustalonej kwocie transakcji. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty.

Wydatki dodatkowe mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży nieruchomości.

Taksa notarialna

Chodzi tu przede wszystkim o taksę notarialną. Jej maksymalna wysokość jest ustalana przepisami. Składa się z kwoty bezwzględnej i określonego odsetka od wartości przedmiotu transakcji. Taksa jest dodatkowo obłożona podatkiem VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnej

Kolejne obciążenie to podatek od czynności cywilnoprawnej. W tym przypadku danina na rzecz państwa wynosi 2 procent wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na pierwotnym ta opłata nie występuje).

Opłata za wpis do księgi wieczystej

Do listy wydatków trzeba również doliczyć opłatę za wpis do księgi wieczystej. Od 2006 roku jego koszt wynosi 200 złotych bez względu na wartość samej nieruchomości. 

Podatek od zbycia mieszkania

Suma kosztów transakcyjnych, którymi obłożony jest obrót nieruchomościami składa się też z podatku od zbycia mieszkania, jaki musi odprowadzić sprzedający. Stawka tego podatku zależy od momentu kupna nieruchomości. Jeżeli lokal został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to wyniesie 19 procent od dochodu ze sprzedaży.

Wybrane koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł 

Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Pozostałe wydatki

Do kosztów trzeba także zaliczyć wydatki związane np. z pozyskaniem drugiej strony transakcji, tzn. opłaty za ogłoszenia w prasie, czas na szukanie chętnych.

Czasem lepiej skorzystać z usług fachowca. Kupując mieszkanie z pomocą pośrednika w obrocie nieruchomości musimy mu zapłacić. Jednak zyskamy pewność, że naszej uwadze, nie ujdzie żadna istotna kwestia. Ponadto transakcja kupna będzie bezpieczna i pozbawiona niemiłych niespodzianek. Pośrednik ma za zadanie wskazać nam, czego możemy oczekiwać za określone pieniądze. Ponadto wyszukuje oferty, zaznajamia nas z nimi i doradza, które z nich wydają się najatrakcyjniejsze. Następnie pośrednik powinien razem z klientem oglądać mieszkania, wyłapując ich zalety oraz wady. Po wybraniu nieruchomości pomaga w sporządzeniu i skontrolowaniu dokumentacji. Jego rolą jest też zdobycie informacji o stanie prawnym kupowanego przez nas mieszkania. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom