Gwałtownie spada liczba pozwoleń na budowę. Mniej będzie nie tylko domów i mieszkań, ale także szkół, dróg i magazynów

Redakcja Strefy Biznesu
Spadek ilości wydawanych pozwoleń na budowę to nie zawiłość prawna, ale realne zahamowanie inwestycji w całym sektorze budowlanym.
Spadek ilości wydawanych pozwoleń na budowę to nie zawiłość prawna, ale realne zahamowanie inwestycji w całym sektorze budowlanym. 123rf.com/nd3000
Rok 2023 przyniósł kolejne duże spadki ilości wydanych pozwoleń na budowę. Kryzys dotyka już nie tylko budownictwo mieszkaniowe. A o czym świadczy spadek częstości wydawania pozwoleń na budowę? Jak inflacja wpływa na budownictwo? I których budynków powstanie w najbliższym czasie najmniej?

Spis treści

Drugi rok z rzędu gwałtownych spadków

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), do których dotarli eksperci GetHome.pl, wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano ponad 65 tys. pozwoleń na budowę dla ok. 82 tys. obiektów. To spadek o 23 proc. rok do roku.

– To już drugi rok tak gwałtownego spadku pozwoleń na budowę, które są powszechnie uznawane za papierek lakmusowy koniunktury w budownictwie – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Pierwszy duży spadek liczby pozwoleń na budowę obserwowaliśmy w 2022 roku, kiedy ich liczba była o jedną czwartą mniejsza w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Gwałtownie spada liczba pozwoleń na budowę. Mniej będzie nie tylko domów i mieszkań, ale także szkół, dróg i magazynów

Spadek liczby pozwoleń na budowę. Komu szkodzi najbardziej?

Obecny stan rzeczy odbija się czkawką najbardziej w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Dane GUNB pokazują, że hamulec nadal mocno zaciągać będzie mieszkaniówka. W bieżącym roku ilość wydanych pozwoleń na budowę pozwoli na wybudowanie ponad 43 tys. domów jednorodzinnych. W analogicznym okresie 2022 roku były to ponad 64 tys. domów. To spadek o 33 proc. A kryzys widać także sektorze budownictwa wielorodzinnego.

Firmy deweloperskie w pierwszym półroczu 2023 roku uzyskały zaledwie 2200 pozwoleń na budowę nieco ponad 6 tys. budynków wielorodzinnych. Spadek liczby pozwoleń o 36 proc. oznacza, że budujemy już mniej niż przed pandemią.

Według danych GUS 2023 rok przyniósł ponad 7-procentowy spadek produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rok do roku. To oznacza nie tylko spadek zamówień, ale także produkcji wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych, także pustaków, cegieł, mebli czy sprzętów RTV i AGD.

Nie tylko deweloperzy walczą z kryzysem

Zmniejsza się ilość pozwoleń na budowę także w innych obszarach budownictwa:

  • przemysłowo-magazynowym: -11 proc. rok do roku,
  • gospodarczo-inwentarskim: -8 proc. rok do roku,
  • zamieszkania zbiorowego: -8 proc. rok do roku,
  • infrastrukturalnego: -16 proc. rok do roku,
  • użyteczności publicznej: -12 proc. rok do roku,
  • infrastruktury transportu: -4 proc. rok do roku.

Te dane oznaczają, że w Polsce powstanie mniej hoteli, pensjonatów, dróg i mostów, a także przedszkoli, szkół i linii telekomunikacyjnych. W pierwszym półroczu 2023 wydano najwięcej pozwoleń na budowę rurociągów, linii energetycznych i telekomunikacyjnych, a także budynków gospodarczych i pożyteczności publicznej.

Spadek liczby pozwoleń na budowę wynika także z trudnej sytuacji samorządów, które ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji z obaw przed niepewnym ich finansowaniem. Także firmy budowlane zwracają uwagę, że najbardziej uciążliwe są dla nich obecnie wysoka inflacja i rosnące ciągle koszty realizacji inwestycji, a także niepewna sytuacja makroekonomiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom