Spis treści
Drugi rok z rzędu gwałtownych spadków
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), do których dotarli eksperci GetHome.pl, wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano ponad 65 tys. pozwoleń na budowę dla ok. 82 tys. obiektów. To spadek o 23 proc. rok do roku.
– To już drugi rok tak gwałtownego spadku pozwoleń na budowę, które są powszechnie uznawane za papierek lakmusowy koniunktury w budownictwie – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Pierwszy duży spadek liczby pozwoleń na budowę obserwowaliśmy w 2022 roku, kiedy ich liczba była o jedną czwartą mniejsza w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.
Spadek liczby pozwoleń na budowę. Komu szkodzi najbardziej?
Obecny stan rzeczy odbija się czkawką najbardziej w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Dane GUNB pokazują, że hamulec nadal mocno zaciągać będzie mieszkaniówka. W bieżącym roku ilość wydanych pozwoleń na budowę pozwoli na wybudowanie ponad 43 tys. domów jednorodzinnych. W analogicznym okresie 2022 roku były to ponad 64 tys. domów. To spadek o 33 proc. A kryzys widać także sektorze budownictwa wielorodzinnego.
Firmy deweloperskie w pierwszym półroczu 2023 roku uzyskały zaledwie 2200 pozwoleń na budowę nieco ponad 6 tys. budynków wielorodzinnych. Spadek liczby pozwoleń o 36 proc. oznacza, że budujemy już mniej niż przed pandemią.
Według danych GUS 2023 rok przyniósł ponad 7-procentowy spadek produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rok do roku. To oznacza nie tylko spadek zamówień, ale także produkcji wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych, także pustaków, cegieł, mebli czy sprzętów RTV i AGD.
Nie tylko deweloperzy walczą z kryzysem
Zmniejsza się ilość pozwoleń na budowę także w innych obszarach budownictwa:
- przemysłowo-magazynowym: -11 proc. rok do roku,
- gospodarczo-inwentarskim: -8 proc. rok do roku,
- zamieszkania zbiorowego: -8 proc. rok do roku,
- infrastrukturalnego: -16 proc. rok do roku,
- użyteczności publicznej: -12 proc. rok do roku,
- infrastruktury transportu: -4 proc. rok do roku.
Te dane oznaczają, że w Polsce powstanie mniej hoteli, pensjonatów, dróg i mostów, a także przedszkoli, szkół i linii telekomunikacyjnych. W pierwszym półroczu 2023 wydano najwięcej pozwoleń na budowę rurociągów, linii energetycznych i telekomunikacyjnych, a także budynków gospodarczych i pożyteczności publicznej.
Spadek liczby pozwoleń na budowę wynika także z trudnej sytuacji samorządów, które ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji z obaw przed niepewnym ich finansowaniem. Także firmy budowlane zwracają uwagę, że najbardziej uciążliwe są dla nich obecnie wysoka inflacja i rosnące ciągle koszty realizacji inwestycji, a także niepewna sytuacja makroekonomiczna.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?